EU podporuje inovace prostřednictvím nových evropských partnerství v oblasti pokročilých materiálů
EU podporuje inovace prostřednictvím nových evropských partnerství v oblasti pokročilých materiálů, textilu a fotovoltaiky
Komise učinila klíčový krok k dosažení vedoucího postavení Evropy v oblasti technologií a cílů udržitelnosti vytvořením tří nových evropských partnerství v oblasti pokročilých materiálů, textilu a fotovoltaiky.
Tato partnerství vytvořená v rámci programu Horizont Evropa podpoří růst, udržitelnost a odolnost a přispějí k silné, inkluzivní a globálně konkurenceschopné Evropě.
Tato tři partnerství, která byla ve strategickém plánu Horizont Evropa na období 2025–2027 označena za zásadní, jsou:
- Evropské partnerství pro inovace ve fotovoltaice: Posílí postavení Evropy v globálním fotovoltaickém průmyslu a podpoří přechod na energii z obnovitelných zdrojů, zejména na solární energii, jak je uvedeno v Zelené dohodě pro Evropu, plánu REPowerEU a směrnici o obnovitelných zdrojích energie z roku 2023. Posílí evropskou výrobní kapacitu fotovoltaiky, vytvoří odolnější hodnotový řetězec v EU a sníží závislost na fosilních palivech prostřednictvím spolupráce v celém hodnotovém řetězci fotovoltaiky. Komise a soukromí partneři plánují investovat do partnerství v období 2025–2030 každý až 240 milionů EUR.
- Evropské partnerství pro textil budoucnosti: Bude hnací silou transformace textilního průmyslu směrem k udržitelnosti a oběhovosti, a to v souladu se strategií EU pro udržitelné a oběhové textilní výrobky. Iniciativa podpoří digitální inovace a nové obchodní modely v tomto odvětví a posílí strategickou autonomii Evropy. Zároveň pomůže udržet průmysl konkurenceschopný, odolný a udržitelný na rychle se měnícím globálním trhu. Komise a soukromí partneři plánují investovat do tohoto partnerství v letech 2025 až 2030 každý až 30 milionů EUR.
- Evropské partnerství pro inovativní vyspělé materiály pro EU: V souladu se sdělením o vyspělých materiálech pro vedoucí postavení v průmyslu posílí technologickou suverenitu a konkurenceschopnost průmyslu v oblasti vyspělých materiálů. Partnerství bude reagovat na potřeby průmyslu a urychlí navrhování, vývoj a průmyslové zavádění bezpečných a udržitelných pokročilých materiálů a souvisejících technologií vhodných pro oběhové hospodářství. Komise a soukromí partneři plánují investovat do tohoto partnerství do roku 2030 každý až 250 milionů EUR.
Další kroky
Memorandum o porozumění je základem pro spolupráci mezi Komisí a ostatními partnery v rámci spoluprogramovaného partnerství. Po přijetí a podpisu budou partnerství zahájena prostřednictvím zvláštních výzev v rámci pracovního programu Horizont Evropa, které budou doplněny dalšími investicemi a činnostmi partnerů. První možnosti financování v rámci těchto nových partnerství budou součástí pracovního programu Horizont Evropa 2025.
Později v tomto roce bude zahájeno čtvrté spoluprogramované partnerství v oblasti virtuálních světů. Jejím cílem je utvářet otevřené, interoperabilní a bezpečné virtuální světy v souladu s evropskou vizí Digitální dekády 2030 a podporovat inkluzivitu, soukromí a obchodní příležitosti.
Souvislosti
Tato tři nová partnerství doplní a posílí stávající portfolio 12 spoluprogramovaných partnerství, která byla zahájena v návaznosti na strategický plán Horizont Evropa na období 2021–2024.
Evropská partnerství v rámci programu Horizont Evropa jsou iniciativy spolupráce, které sdružují soukromé a/nebo veřejné subjekty s cílem řešit nejnaléhavější výzvy EU prostřednictvím společných výzkumných a inovačních činností.
Spoluprogramovaná evropská partnerství zahrnují Komisi a většinou soukromé partnery, často zastoupené průmyslovými sdruženími. Tato partnerství usnadňují společné závazky Komise a zúčastněných stran z odvětví s cílem prosazovat strategické programy výzkumu a inovací. Spojením soukromých a veřejných partnerů pomáhají spoluprogramovaná evropská partnerství sladit úsilí v oblasti výzkumu a inovací, mobilizovat soukromé investice a zabránit zdvojování a roztříštěnosti v rámci výzkumného a inovačního prostředí EU.
Pro více informací
Strategický plán programu Horizont Evropa na období 2021–2024
Strategický plán programu Horizont Evropa na období 2025–2027
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- Evropský obranný fond investuje 1,2 miliardy eur do posílení schopností a inovací EU v oblasti obrany
- Ministerstvo financí s Evropskou komisí podporuje finanční inovace
- Duševní vlastnictví - harmonizovaná pravidla pro patenty EU podporují inovace, investice a konkurenceschopnost na jednotném trhu
- Evropská komise novým doporučením podporuje boj proti internetovému pirátství v oblasti sportovních a jiných živě přenášených akcí.
- Nové financování aliancí Evropských univerzit podporuje spolupráci v oblasti vysokoškolského vzdělávání - Erasmus+
- Česko a Indie přijaly strategické partnerství v oblasti inovací
- Česko a Indie přijaly strategické partnerství v oblasti inovací (16.1.2024)
- Budoucí partnerství EU a Spojeného království: Evropská komise zahajuje vyjednávání
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets