Kdy přezout, jaké pneumatiky zvolit a jak se o ně správně starat

S prvními jarními paprsky přemýšlí řada řidičů i firem nejen nad tím, kdy přezout, ale také jestli místo klasiky nepřejít třeba na celoroční pneumatiky či nevyužít pokročilých technologií umožňujících například dojezd i po ztrátě tlaku. Jaké existují na tomto poli možnosti? Kdy a jak správně přezout? A jak se o pneumatiky při jízdě či skladování starat tak, aby vydržely co nejdéle? Souhrn rad na tato témata připravil Lukáš Šícha, specialista na pneumatiky ze společnosti Business Lease, zabývající se operativním leasingem.
Kdy je ta pravá doba na přezutí
Přezutí na letní pneumatiky se vyplatí, jakmile teploty trvale přesáhnou 7 °C, což obvykle nastává koncem března nebo v dubnu. Lepší je počkat na duben, aby vás jen tak nezaskočily nečekané jarní mrazíky. Ale neotálejte až do pozdního jara, protože zimní pneumatiky se při teplotách nad 10–12 °C rychleji opotřebovávají a zhoršují se jejich vlastnosti.
Jakým nejčastějším chybám při přezouvání se vyhnout
Zhruba po týdnu od přezutí je dobré si zkontrolovat tlak, zda je vše v pořádku a všechny pneumatiky jsou nahuštěny dle doporučení uváděného na dané vozidlo. Také se nevyplatí nechávat staré ventilky. Ty se mohou s věkem opotřebovat a způsobovat úniky vzduchu – při každé výměně pneumatik je lepší dát nové. Pokud si výměnu kompletních kol – tedy disků a pneumatik – provádíte sami, lze doporučit nechat pneumatiky vždy před obutím na vozidlo převážit v pneuservisu. I nepatrná nevyváženost totiž může vést k vibracím a nerovnoměrnému opotřebení pneumatik, což zkracuje jejich životnost.
Vyplatí se celoroční pneumatiky?
Mohou se vyplatit, pokud jezdíte třeba jenom po Praze či Brně a blízkém okolí. Sněhu se ve velkém městě příliš bát nemusíte a alespoň ušetříte za přezouvání každého půl roku. Pokud ale máte větší nájezdy, jezdíte častěji po dálnici nebo občas zamíříte na hory, dejte spíše přednost klasice. Celoroční gumy například nemají takovou přilnavost jako klasické zimní, více hrozí, že dojde k prokluzu kol. A ani v létě vás na nich nečeká dokonalý jízdní zážitek. Jde prostě o určitý kompromis.
Hloubka dezénu: Zákon versus realita
Legislativa stanovuje minimální hloubku dezénu na 1,6 mm pro letní a 4 mm pro zimní pneumatiky. Ale pozor, například už při 2 mm se u letních pneumatik může zhoršovat přilnavost na mokru a brzdná dráha se prodlužuje až o několik metrů. Při hodnocení stavu pneumatiky se nesoustřeďte jen na dezén: ten může být ještě v pořádku, ale pokud má guma sjeté hrany nebo je jinak poškozená, nastal čas na výměnu.
Jak jezdit, aby pneumatiky vydržely co nejdéle
Plynulé rozjezdy, citlivé brzdění a plynulé průjezdy zatáčkami minimalizují opotřebení pneumatik. Agresivní jízda nejen zkracuje jejich životnost, ale také může vést k nerovnoměrnému sjíždění. Například časté prudké rozjezdy způsobují vyšší opotřebení v oblasti běhounu, což může vést k nevyvážené jízdě a vibracím. Jinak přední pneumatiky se zpravidla sjíždějí rychleji kvůli zatáčení a brzdění. Proto je můžete každých 10 000 km prohazovat mezi nápravami, to prodlouží jejich životnost a zajistí stabilnější jízdní vlastnosti.
Kontrolujte často tlak
Podhuštěné pneumatiky zvyšují valivý odpor, což vede k vyšší spotřebě paliva – až o 5 % – a rychlejšímu opotřebení dezénu. Naopak přehuštěné pneumatiky zhoršují přilnavost a mohou způsobit nerovnoměrné opotřebení středu běhounu.
Pozor na správné skladování
Dokonalé skladování neovlivňující negativně životnost pneumatik by mělo být zaručené v pneuservisu. Pokud chce ale majitel auta či firma ušetřit, často zvolí skladování ve vlastních prostorách. Pokud jsou gumy na discích, skladujte je zavěšené nebo položené na sobě. Samostatné pneumatiky bez disků je pak ideální skladovat ve vertikální poloze a občas je pootočit. Nevhodné skladování – například na slunci, v blízkosti chemikálií nebo při vysoké vlhkosti – může způsobit ztvrdnutí směsi a popraskání či deformaci pneumatiky.
Výběr nových pneumatik: Nekupujte jen podle ceny
Nejde o to, že by levné pneumatiky z internetu byly nutně méně bezpečné než dražší značky. Ano, mohou mít horší přilnavost, delší brzdnou dráhu a kratší životnost. Ale hlavní rozdíl spočívá v komfortu jízdy – pokud jezdíte hodně po dálnici, vyplatí se investovat více a čeká vás pohodlnější, tišší jízda. Při snaze za pneumatiky ušetřit také dejte pozor, abyste nakonec nezaplatili o to více za palivo: kvalitnější gumy vám díky nižšímu valivému odporu zajistí nižší spotřebu. Pečlivě si při výběru pneumatiky prostudujte její štítek, tam najdete všechny důležité informace.
Co umějí chytré pneumatiky?
S rozvojem digitalizace aut se pneumatiky stávají stále sofistikovanější součástí vozidel a u firem i fleet managementu. Moderní TPMS systémy a integrované senzory dnes umožňují monitorovat nejen tlak, ale i teplotu, hloubku dezénu a mechanické namáhání pneumatik v reálném čase. To se vyplatí nejen jednotlivým řidičům, ale i firmám, které mohou zavedením těchto systémů dosáhnout díky včasným opravám a optimálnímu tlaku nemalé úspory paliva a prodloužení životnosti pneumatik.
Jinak u prémiových značek ještě můžete narazit na technologii RFT – jde o pneumatiky, které vám po píchnutí garantují dojezd například 50-80 km. Nebo na technologii samoopravných gum vycházející z principu samozacelující směsi, která dokáže utěsnit malé defekty. Dalším krokem ve vývoji jsou pak nepropíchnutelné pneumatiky, které neobsahují vzduch, ale místo toho využívají pevnou strukturu tvořenou elastickými lamelami nebo polymerovými destičkami.
Poslední zprávy z rubriky Auto Moto:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Nemocenská - kolik a od kdy dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Starobní důchod - kdy a kolik
- Kdy do důchodu?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Víte jak správně vyplnit daňové formuláře ? A kdy je přesně odevzdat ?
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets
Okénko finanční rady
Karel Šultes, Skupina Klik.cz
Většina motorkářů nemá havarijní pojištění. Se vzrůstajícími náklady riskují vysoké výdaje ze svého
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak rychle našetřit na letní dovolenou? Jde to, když víte jak
Alena Kastnerová, Direct Family
Pojištění mazlíčků od Direct pojišťovny: Chraňte svého psa či kočku bez zbytečných výdajů
Marek Pokorný, Portu
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex duben 2025: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Každý třetí úraz se stane při sportu. Jste na to připraveni?
Jaroslav Rada, Česká síť
Jak velká fotovoltaická elektrárna je vhodná pro rodinný dům?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz