Geopolitika, centrální banky a až poté data (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Data budou muset i v tomto týdnu zřejmě ustoupit do pozadí na úkor politických událostí, potenciální eskalace obchodních válek a vývoji ohledně možného příměří na Ukrajině. Německo by v tomto týdnu mělo odhlasovat fiskální injekci do tamní ekonomiky. Hlavy evropských států budou v Bruselu jednat o navýšení výdajů na obranu dle návrhu Evropské komise. Ve Washingtonu se zase sejdou centrální bankéři Fedu, kteří zřejmě podrží klíčovou úrokovou sazbu v rozmezí 4,25-4,50 %. Zároveň aktualizují ekonomickou projekci a dot-plot, který by podle nás i nadále měl naznačovat dva cuty v letošním roce v souladu s naším očekáváním. Americká data v tomto týdnu by mohla přispět ke zmírnění obav o tamní ekonomiku, když ukáží na růst maloobchodních tržeb a průmyslové produkce v únoru.
Vyčkávání centrálních bank v USA, Velké Británii a Japonsku.
Domácí data nabídnou ceny průmyslových výrobců (PPI), bilanci běžného účtu a průzkumy sentimentu. Růst PPI podle nás v únoru meziročně prakticky stagnoval (+0,1 % y/y, +0,1 m/m). Slabé inflační tlaky z výrobní sféry značí pokračování utlumených cenových tlaků ve zboží, což celkově nahrává dalšímu snižování úrokových sazeb ČNB. Spotřebitelská důvěra po výrazném poklesu na začátku roku zůstane slabá i v březnu. To představuje riziko pro další oslabení růstu spotřebitelské poptávky.
Celkově ale datovou frontu v tomto týdnu zřejmě opět zastíní politické dění. Pozornost trhů bude dále upřena na Washington, a to nejen kvůli zasedání Fedu, Berlín, kvůli hlasování o fiskálním balíčku, a Brusel, kde se 20. a 21. března sjedou hlavy evropských států a budou, mimo jiné, jednat o navýšení výdajů na obranu dle návrhu Evropské komise. Po mezistranických jednáních v minulém týdnu by v hlasování v německém Bundestagu (18.3.) a Bundesratu (21.3.) mělo prakticky ratifikovat zlepšení růstových vyhlídek německé ekonomiky díky výrazné fiskální injekci. Sledovat se bude i další potenciální eskalace zavádění cel poté, co v minulém týdnu EU znovuzavedla odvetná cla na vybrané americké produkty v reakci na 25% cla na ocel a hliník. Finanční trhy zůstanou zřejmě citlivé i na další vývoj války na Ukrajině a informace ohledně potenciálního dočasného příměří.
Americké trhy v posledních týdnech zahltily obavy o tamní ekonomiku. Obavy z recese v USA jsou ale podle nás přehnané, byť nejistota a dopady cel do určité míry tlumí růstové vyhlídky. Růst americké ekonomiky na začátek roku s vysokou pravděpodobností výrazně zpomalí, ale ostrý pokles v Q1 se zdá nepravděpodobný. Podle odhadů kolegů z SG by se mohl pohybovat kolem +0,5 % q/q (anualizovaně). Krátce jsme se věnovali americké ekonomice zde: https://bit.ly/OzvUSAeko.
Fed na zasedání v tomto týdnu zřejmě ponechá úrokové sazby beze změny, důležitější ale budou signály ohledně dalšího směřování měnové politiky a hodnocení současné turbulentní situace, včetně možného proinflačního působení cel. Klíčová úroková sazba podle nás setrvá v rozmezí 4,25-4,50 % až do června, kdy očekáváme první cut. Nicméně vidíme rizika pro delší setrvání úrokových sazeb na současné úrovni. Z tohoto pohledu mohou být finanční trhy příliš optimistické, když plně zaceňují červnový cut a v úhrnu celkově až tři cuty v letošním roce oproti našemu očekávání dvou cutů. Zasedání by mělo rovněž nabídnout detaily ohledně připravovaného zpomalování kvantitativního utahování, resp. redukce bilanční sumy Fedu. Z ostatních centrálních bank bude zasedat tento týden i Bank of England a Bank of Japan. V obou případech očekáváme, že úrokové sazby setrvají beze změny na 4,50 % a 0,5 %.
Data z USA by mohla přispět ke zmírnění obav (maloobchodní tržby a průmyslová produkce za únor). Spotřebitelská poptávka by měla korigovat lednový pokles, který byl zčásti dán extrémně chladným počasím. Maloobchodní tržby v únoru podle nás vzrostly o 0,7 % m/m a o 0,4 % bez prodejů bez aut. Navzdory tomu, že ISM index z průmyslu v únoru klesl o 0,6 b. na 50,3 b., očekáváme, že průmyslová produkce v lednu stoupla o 0,3 %. ISM index dosud výrazně přeceňoval pokles průmyslové aktivity. Mezi listopadem 2022 a prosincem 2024 byl trvale v pásmu kontrakce a v průměru dosahoval 47,7 b., růst HDP přitom dosahoval v průměru 2,9 % q/q (anual.). Lepší data z USA by mohla přinést částečnou úlevu na americké trhy, nicméně do toho bezpochyby promluví i geopolitická rizika a pokračování tahanic kolem obchodních válek.
Datová fronta z eurozóny bude
v týdnu chudá. Finální odhad inflace za únor by měl
potvrdit předběžný odhad na úrovni 2,4 % y/y a 2,6 % v případě
jádrové inflace. Pozitivním překvapením bylo zpomalení růstu cen služeb o
0,2 pb na 3,7 % y/y, což ale kompenzovalo zrychlení růstu cen
potravin o 0,4 pb na +2,7 % y/y. Inflační výhled je nicméně
nyní spjat s výraznými nejistotami s ohledem na cla, působení
expanzivní fiskální politiky či ceny energií. Kvůli tomu v současné době
nevidíme prostor pro výraznější snížení sazeb ECB a očekáváme tak již pouze
jeden cut depozitní sazby v dubnu na 2,25 %. Současné prostředí
znervózňuje i samotnou ECB. Ta by tak měla v H2 25 zveřejnit
revizi své měnověpolitické strategie, kterou nakousla prezidentka Lagardeová na
konferenci ECB v minulém týdnu.
Americká výjimečnost v ohrožení.
Domácí data minulý týden ukázala na slabý vstup české ekonomiky do letošního roku. Výroba ve zpracovatelském průmyslu v lednu meziměsíčně klesla o 0,8 % (celková produkce o 0,3 % m/m) a stavební výroba se snížila o ještě výraznějších 1,2 %. Zatímco ale stavební produkce byla meziročně vyšší (+8,2 % y/y), tak ta průmyslová klesla o 0,6 %. Stavebnictví by letos mělo těžit z nižších úrokových sazeb a vyšší investiční aktivity, průmysl bude naopak pod tlakem slabé zahraniční poptávky a nejistot spojených s obchodními válkami (více zde: https://bit.ly/IndJan25CZ). Lednová data tuzemských tržeb z maloobchodu a služeb byla smíšená. Zatímco v maloobchodě bez aut tržby meziměsíčně poklesly o 0,5 % (+2,8 % y/y), tak ve službách citelně rostly (+1,2 % m/m, +2,9 % y/y). Více jsme komentovali zde: https://bit.ly/Sales_Jan25. Finální odhad inflace za únor potvrdil předběžný údaj (0,2 % m/m a 2,7 % y/y). Jádrová inflace přitom setrvala na 2,5 % y/y. Její zvýšená úroveň může být jedním z argumentů pro pouze opatrné snižování sazeb ČNB (více zde: https://bit.ly/CPI_Feb25_CZ). V rozhovoru pro E15 viceguvernérka E. Zamrazilová zmínila, že v letošním roce vidí prostor pro ještě dvojí snížení sazeb o 25 bb.
Slovenská inflace v únoru (CPI +3,9 % y/y; předběžný odhad HICP 4,0 %) potvrdila naše očekávání ohledně jen omezeného zpomalení v H1 25. Více k našemu výhledu pro Slovensko najdete v reportu zde: https://bit.ly/SvkEiB1Q25CZ.
Americká únorová data CPI a PPI překvapila silnějším dezinflačním trendem. To upevnilo sázky na uvolnění měnové politiky Fedu. Inflace zpomalila a skončila o desetinu pod tržním konsensem v celkové i jádrové složce. Meziměsíčně tamní spotřebitelské ceny vzrostly v únoru o 0,2 % a v meziročním vyjádření inflace klesla z lednových 3,0 % na 2,8 %. Jádrová složka rovněž zpomalila o 0,2 pb na 3,1 % y/y. Vliv na to měla i váhově významná položka cen bydlení, která rostla nižším tempem (+0,3 % m/m) oproti lednu (+0,4 % m/m). Optimismus z výraznější dezinflace ale jen stěží konkuroval obavám o tamní ekonomiku.
V závěru minulého týdne ovlivnila trhy pozitivní zpráva z Německa o dohodě mezi brzy již vládnoucí koalicí (CDU/CSU+SPD) a Zelenými ohledně fiskálního balíčku, který by měl výrazně podpořit růstové vyhlídky německé ekonomiky v dalších letech. Pozitivní zprávy podpořily růst výnosů německého dluhu. V současnosti se výnos 10letého Bundu pohybuje poblíž své nejvyšší úrovně od podzimu roku 2023 na 2,9 %.
Klesající důvěra v ekonomiku USA, rostoucí výnosy v Evropě, upevňující se sázky na snižování sazeb Fedu a zvýšená nejistota přispěly minulý týden k oslabení dolaru. Došlo k tomu přitom navzdory převládající risk-off náladě, která bývá tradičně spojená se silnějším dolarem. Dolar vůči euru během minulého týdne ztratil 0,4 % a eurodolarový pár se dostal k hranici 1,090 USD/EUR (nejsilnější úroveň od loňského listopadu). Na pozadí slabšího dolaru ale středoevropské měny nedokázaly realizovat zisky. Česká koruna v průběhu minulého týdne vůči euru mírně oslabila o 0,3 % a obdobně ztratil také maďarský forint. Polský zlotý si v mezitýdenním vedl trochu lépe. Vliv na to mohlo mít jestřábí vyznění zasedání polské centrální banky, která ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 5,75 %, a vyšší než očekáváná únorová inflace.
Dolarové sazby byly v mezitýdenním srovnání téměř beze změny na krátkém konci a vyšší na tom delším. Eurové sazby delších splatností reflektovaly dluhopisový trh a citelně narostly o 10-20 bb, korunové sazby naopak klesly napříč splatnostmi. Menší apetit pro riziko vedl k výprodeji na amerických akciových trzích. Z toho těžily státní dluhopisy a například i zlato, které v týdnu pokořilo historické maximum, což odráží zvýšenou politickou nejistotu.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zemní plyn - aktuální cena zemního plynu, graf vývoje ceny zemního plynu 1 MMBtu - 5 dnů - měna USD
- Zemní plyn - aktuální cena zemního plynu, graf vývoje ceny zemního plynu 1 MMBtu - 1 den - měna USD
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 17 let - měna USD
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 3 roky - měna USD
- Zemní plyn - aktuální cena zemního plynu, graf vývoje ceny zemního plynu 1 MMBtu - 2 dny - měna USD
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 3 měsíce - měna USD
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 1 rok - měna CZK
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 měsíce - měna CZK
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 měsíce - měna EUR
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1MWh - 1 rok - měna USD
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 roky - měna EUR
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 2 roky - měna EUR
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets
Okénko finanční rady
Karel Šultes, Skupina Klik.cz
Většina motorkářů nemá havarijní pojištění. Se vzrůstajícími náklady riskují vysoké výdaje ze svého
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak rychle našetřit na letní dovolenou? Jde to, když víte jak
Alena Kastnerová, Direct Family
Pojištění mazlíčků od Direct pojišťovny: Chraňte svého psa či kočku bez zbytečných výdajů
Marek Pokorný, Portu
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex duben 2025: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Každý třetí úraz se stane při sportu. Jste na to připraveni?
Jaroslav Rada, Česká síť
Jak velká fotovoltaická elektrárna je vhodná pro rodinný dům?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz