Spotřebitelská poptávka v tuzemsku na začátku roku zpomalila (Ranní zpráva z finančního trhu)
Tuzemská data maloobchodních tržeb za leden by měla ukázat na pokles spotřebitelské poptávky. Zhoršení spotřebitelské nálady od začátku roku představuje riziko pro obnovování spotřebitelské poptávky. Průmyslová produkce v eurozóně se nadále nedokáže vymanit z útlumu, a to potvrdí i dnešní lednová produkční data. Americké ceny průmyslových výrobců podle nás v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,4 % a 0,3 % m/m v případě jádrových cen. Podílet na tom (celkový PPI) by se měly primárně ceny energií a ceny v potravinářství.
Průmyslová výroba v eurozóně zůstává pod tlakem.
Spotřebitelská poptávka v tuzemsku po silném prosinci podle nás v lednu mírně korigovala. Očekáváme, že maloobchodní tržby bez aut meziměsíčně klesly o 0,4 % po silném nárůstu o 1,2 % v prosinci. Meziměsíčně nižší prodej aut by měl znamenat pokles celkových tržeb v maloobchodě o 0,4 % m/m. V meziročním vyjádření byly podle nás v únoru tržby bez aut vyšší o 3,1 % a +2,0 % y/y v případě celkových tržeb. Oslabení spotřebitelského sentimentu na začátku roku vytváří pochybnosti ohledně posílení růstu spotřebitelské poptávky. Spotřebitelská důvěra v únoru klesla pod svůj dlouhodobý průměr na roční minimum. Zvýšená nejistota by se mohla odrazit ve vyšších úsporách a omezit tak spotřebu domácností, která by letos měla být hlavním hybatelem růstu domácí ekonomiky. Pomoct by k tomu mělo postupné obnovování kupní síly domácností. Nadměrné inflační tlaky z titulu zvyšující se spotřebitelské poptávky ale vzhledem k její stále relativně nízké úrovni nečekáme.
Do mozaiky inflačních tlaků v USA přispějí ceny průmyslových výrobců (PPI). Meziměsíčně podle nás v únoru vzrostly stejným tempem jako v lednu (+0,4 %). Jádrový PPI by měl vzrůst o 0,3 % m/m. Na celkovém PPI by se měl podepsat růst cen energií a také ve vstupech v potravinářství, kde je tlak zvláště silný kvůli ptačí chřipce. Růst cen v oblasti dopravy a skladování v rámci jádrového PPI v únoru pravděpodobně zvolnil, když v předešlých měsících byl zvýšený, což mohlo reflektovat předzásobování před americkými cly.
Průmyslová produkce v eurozóně za únor pravděpodobně stagnovala po poklesu o 1,1 % v prosinci. V meziročním vyjádření by měla být nižší o 1,6 %. Předstihové indikátory sentimentu zároveň nadále ukazují útlum v průmyslu, byť ne tak výrazný jako v předešlých čtvrtletích. Politická nejistota a zmatky kolem tarifů pravděpodobně negativně ovlivní úroveň výroby. Vyšší výdaje evropských zemí na obranu by ovšem nabídly impuls pro zvýšení výroby ve střednědobém horizontu.
Americká inflace v únoru rázně zpomalila.
Včerejší data z tuzemské reálné ekonomiky ukázala na pokles výrobní činnosti na začátku letošního roku. Průmyslová produkce po výrazném prosincovém nárůstu o 1,9 % m/m v lednu mírně klesla o 0,3 %. Výroba ve zpracovatelském průmyslu klesla výrazněji o 0,8 % m/m. Situace v průmyslu celkově zůstává utlumená primárně vlivem nedostatečné poptávky a rychlý obrat k lepšímu se zdá nepravděpodobný. Průmysl navíc zůstává pod tlakem hrozby obchodních válek a převládající nejistoty. Stavební výroba v lednu meziměsíčně sice klesla o 1,2 %, v meziročním vyjádření ale byla vyšší o 8,2 %. Stavebnictví by letos k vyšší aktivitě měly pomoct nižší úrokové sazby a s tím spojená vyšší investiční aktivita. Pozitivní vliv by měly mít i plánované investice do dopravní infrastruktury. Více jsme psali zde: https://bit.ly/IndJan25CZ.
Americká inflace v únoru razantně zpomalila ze zvýšeného tempa v lednu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 % (vs 0,5 % v lednu), zatímco konsensus trhu byl o desetinu vyšší na 0,3 %. To samé platilo pro jádrovou inflaci, která dosáhla +0,2 % m/m. Inflace v USA tak v únoru zpomalila na 2,8 % y/y z 2,9 % v lednu a ta jádrová z 3,3 % y/y na 3,1 %. Příznivou zprávou je především zpomalení růstu cen bydlení. Po lednovém nárůstu o 0,4 % m/m došlo v únoru ke zpomalení těsně pod 0,3 %. Nižší než očekáváná únorová inflace nicméně jen stěží dokázala zcela rozptýlit obavy o tamní ekonomiku, které i v návaznosti na dopady cel v posledních týdnech narostly. Zároveň to příliš mnoho nemění ani na očekáváném pokračování stability úrokových sazeb na zasedání Fedu v příštím týdnu. Současně trh zaceňuje snížení sazeb v úhrnu o zhruba 70 bb v letošním roce, my se přitom přikláníme jen ke dvěma „cutům“. Stejný scénář pravděpodobně setrvá i v tzv. dot-plotu, který bude aktualizován na zasedání v příštím týdnu.
Příznivý údaj inflace v USA byl jen velmi malou náplastí pro investory obávající se o americkou ekonomiku. Mimo makroekonomická data ale trhy dominovala jakákoliv vyjádření ohledně cel a války na Ukrajině. Dolarové úrokové sazby během včerejšího dne rostly o 2-5 bb dle splatnosti. Eurové a korunové sazby měly tendenci naopak mírně klesat. Americký dolar po volatilní seanci zůstal kolem úrovně 1,09 USD/EUR. Česká koruna zůstala poblíž úrovně 25 CZK/EUR. Impuls pro obchodování nedodala ani vyjádření viceguvernérky E. Zamrazilové, která podle jejích slov letos stále vidí prostor pro dvojí snížení úrokových sazeb ČNB. Definitivně tak nezavírá dveře pro snížení sazeb v březnu, byť členové bankovní rady nadále vyzývají k opatrnosti.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
21.06.2025 Implementace AI nástrojů táhne. Firma Krel…
20.06.2025 iPhone doslova za polovinu. V Česku si…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři