OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Stát  |  11.03.2025 10:40:00

Padělky bankovek v roce 2024: Počty klesají, obezřetnost je však stále na místě

Padělky českých bankovek, které odhalila Česká národní banka v roce 2024, se vyznačovaly nízkou kvalitou. Většina z nich neměla napodobeny téměř žádné ochranné prvky. Počet nepravých peněz se oproti předchozímu roku výrazně snížil. Nejpadělanější bankovkou zůstala dvoutisícikoruna.

ČNB v roce 2024 odhalila celkem 1 158 kusů padělaných a pozměněných českých peněz, 704 bankovek a 454 mincí. Oproti roku 2023 se jedná o pokles přibližně o dvě třetiny. „Ochrana českých peněz proti padělání je na dobré úrovni. Zároveň dlouhodobě platí, že drtivá většina padělků je technicky velmi nedokonalá. Ve srovnání třeba s eury nebo dolary se navíc koruny padělají v mnohem menší míře. Proto by každý, kdo při placení věnuje bankovkám a jejich ochranným prvkům pozornost, měl případný padělek snadno odhalit,“ uvádí členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

Padělané bankovky

ČNB v roce 2024 označila za padělek 688 českých bankovek v celkové hodnotě téměř 1,2 milionu korun. Nejčastěji se jednalo o dvoutisícikoruny (38 %), což jsou bankovky, kterých je v oběhu nejvíce. Následovaly tisícikoruny (19 %), pětitisícikoruny (13 %) a stokoruny (13 %). Nejvíce padělaných bankovek (293) bylo odhaleno v Praze, kde se uskutečňuje vysoký počet hotovostních transakcí a je zde nejhustší síť bank. Většina padělaných bankovek byla zachycena při zpracování v bankách, dále pak ve směnárnách a v menší míře také v obchodech.

Kvalita padělků zachycených v ČR je dlouhodobě nízká a potvrdilo se to i v loňském roce. Celkem 680 bankovek se zařadilo do 5. a 4. stupně nebezpečnosti. Stupně nebezpečnosti padělků se hodnotí jako ve škole, bankovky označené stupněm 4 a 5 nemají buď vůbec žádné ochranné prvky, nebo je neuměle napodobují. Řadí se sem i padělky s chybnou orientací líce a rubu a jednobarevné či jednostranné kopie. Pouze 8 zadržených padělků se vyznačovalo poměrně kvalitním tiskem a kvalitním napodobením několika ochranných prvků, což odpovídá 3. stupni nebezpečnosti. Do nejvyšších stupňů nebezpečnosti (1. a 2. stupeň) nespadal loni žádný zadržený padělek.

Kontrola bankovek zabere jen okamžik a lze ji shrnout do třech základních kroků. „Když bankovku vezmete do rukou, ucítíte, že bankovkový papír s vysokým podílem bavlny má na dotek jiné vlastnosti než ten kancelářský. Na každé bankovce je také na pohmat zřetelný reliéf vzniklý při hlubotisku,“ vysvětluje Karina Kubelková. Druhým krokem je pohled proti světlu. „Při pohledu skrz bankovku uvidíte například vodoznak a celistvý ochranný proužek,“ doplňuje Karina Kubelková. Posledním krokem je kontrola opticky proměnlivých barev na několika místech bankovky. „Věnujte pozornost také hře barev, která vynikne po sklopení bankovky,“ dodává Karina Kubelková.

ČNB průběžně sleduje výskyt padělků a chrání bankovky před paděláním.Bankovní rada zadala odborníkům analýzu nových ochranných prvků. Letos předloží návrhy možných inovací, které bude bankovní rada posuzovat,“ uvedla Karina Kubelková.

Padělané mince

V roce 2024 bylo zadrženo 452 padělaných dvacetikorun v celkové hodnotě 9 040 korun. Mají poměrně kvalitní ražbu, která se směrem od středu k okrajům zhoršuje. Padělek je od originálu možné rozeznat díky zřetelné rýze mezi zvýšenou obrubou hrany a mincovním polem. V jednom případě se objevil také jednoduchý padělek padesátikorunové mince.

Pozměněné bankovky a mince

V loňském roce bylo dále zadrženo 16 pozměněných bankovek a 1 pozměněná mince. Jedná se o pravé peníze upravené na vyšší číselnou a/nebo slovní hodnotu. Jejich kvalita byla ve všech případech nízká.

Padělky zahraničních měn

Lidé se mohou setkat i s cizoměnovými padělky. V ČR jde nejčastěji o eura a americké dolary. Padělky těchto celosvětově rozšířených měn se obvykle vyznačují vyšší kvalitou a jejich rozpoznání tudíž může být obtížné. ČNB loni označila za padělek celkem 1 200 padělaných a pozměněných zahraničních bankovek a mincí. V 812 případech se jednalo o eura, většina z nich byla klasifikovaná 3. stupněm nebezpečnosti. Ve 379 případech šlo o padělky amerických dolarů, u nichž převažoval 2. stupeň nebezpečnosti.

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688