Auto Moto  |  27.02.2025 10:34:33

Měření emisí se nově zaměřilo na neregulované škodliviny osobních vozidel v reálném provozu

 

Centrum dopravního výzkumu v. v. i. představuje prostřednictvím web u cistadoprava.cz výsledky vlastního výzkumu zaměřeného na měření emisí specifických polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) v reálném silničním provozu. Tento výzkum přináší nové poznatky o emisích toxických látek z osobních automobilů, které nejsou aktuálně regulovány platnými emisními normami.


Polycyklické aromatické uhlovodíky, které se ve výfukových spalinách vozidel vyskytují v nízkých koncentracích, jsou toxické látky s prokázaným negativním vlivem na lidské zdraví a životní prostředí. Některé z nich jsou karcinogenní a mutagenní, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny a genetických mutací.

Obrázek 1 Ukázka filtru na pevné 
částice bezprostředně po měření emisí v reálném provozu
Obrázek 1 Ukázka filtru na pevné částice bezprostředně po měření emisí v reálném provozu, zdroj: CDV

Výzkum se zaměřil na emise PAU vázaných na pevné částice z výfukových plynů osobních automobilů různých emisních kategorií a koncepcí motorů. Odběr vzorků probíhal na vybrané měřicí trase BrnoPohořelicedálnice D52, která rovnoměrně pokrývá městský, mimo městský a dálniční provoz. Tato trasa byla zvolena tak, aby splňovala požadavky tzv. RDE (Real Driving Emissions) cyklu, který je definován souborem požadavků na testovací trasu a mezních podmínek.

U testované skupiny vozidel byly zjištěny nejvyšší emisní faktory PAU vázaných na pevné částice u benzínových vozidel emisní kategorie Euro 6,  částice bezprostředně po měření emisí což je způsobeno přípravou směsi paliva a absencí filtru pevných částic (GPF) u starších vozidel této kategorie. Instalace GPF byla povinná od konce roku 2018. Naopak vozidla na LPG vykazovala výrazně nižší emisní faktory PAU ve srovnání s benzínovými i naftovými vozidly, což potvrzuje výhody tohoto alternativního paliva. Nejvyššího emisní faktoru PAU u naftového pohonu dosahovala vozidla kategorie EURO 4, která ve většině případů nebyla vybavena filtrem pevných částic (DPF). Od emisní kategorie EURO 5, kde byl již povinný DPF u každého vozidla s naftovým pohonem, byly emisní faktory PAU navázaných na pevných částicích výrazně nižší.

Pokud jsou automobily vybaveny filtry pevných částic již z výroby, je nutné udržovat jejich správnou funkčnost. Automobily vybavené funkčními filtry pevných částic dosahovaly nižších emisních faktorů PAU. Tento fakt ukazuje na důležitost důsledného a zodpovědného provádění emisních kontrol ve stanicích měření emisí a potřebnost kontrol vozidel v provozu, které bude provádět Inspekce silniční dopravy,“ uvádí Adam Poul z Centra dopravního výzkumu.

Autoři studie shrnují svá doporučení do následujících opatření:

- Důsledné provádění emisních kontrol ve stanicích měření emisí a kontrol vozidel v provozu, aby byla zajištěna funkčnost filtrů pevných částic.

- Podpora využívání alternativních paliv, jako je LPG, která vykazují nižší emisní faktory PAU.

Výzkum je důležitým krokem k pochopení a snížení nelimitovaných škodlivých látek z dopravy. Další výzkum a rozšíření vzorku testovaných vozidel jsou nezbytné pro dosažení reprezentativních výsledků a efektivní regulace emisí. Výsledky ukazují mimo jiné na nutnost dobrého technického stavu vozidla při jeho provozování.

Provoz webových stránek cistadoprava.cz je realizován za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací a Pražské energetiky, a. s.

Zdroj vstupních dat: POUL, Adam, ŠPIČKA, Libor, 2024. Měření emisí specifických polycyklických aromatických uhlovodíků vázaných na pevné částice ve výfukových spalinách osobních vozidel v reálném silničním provozu. Silniční obzor. 85(12), 19-22. ISSN 0322-7154.

Texty a obrázky: Centrum dopravního výzkumu, cistadoprava.cz

Centrum dopravního výzkumu

Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. (CDV), je veřejnou výzkumnou institucí zřízenou podle zákona 341/2005 Sb., a jedinou výzkumnou organizací v působnosti Ministerstva dopravy. Bylo založeno rozhodnutím ministra dopravy k 1. lednu 1993 jako právní nástupce českých částí do té doby federálního Výzkumného ústavu dopravního v Žilině. CDV pokračuje v činnosti, která započala v roce 1954 a má tedy již více než šedesátiletou tradici.

Více informaci na: www.cdv.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688