Akciové pravidlo dvaceti a index utrpení – únor 2025
Již delší dobu jsme se nepodívali na tzv. akciové pravidlo dvaceti a index utrpení. Jde spíše o volnější témata, vhodná právě před víkendem. Zmiňuji je tu spolu proto, že mají společné body – inflaci, ale také to, že jde o hodně zjednodušené koncepty.
V následujícím grafu je vývoj součtu valuací amerického trhu a inflace. Graf tak referuje na tzv. pravidlo dvaceti, podle kterého by součet poměrů cen akcií k ziskům a inflace „měl být“ dvacet. Přesněji řečeno, pravidlo dává do určité souvislosti inflaci a valuaci tak, že výše inflace určuje, kolik pomyslně zbývá na férové PE. Tak, aby obojí dohromady dalo dvacet. Takže pokud by inflace byla třeba 5 %, férové PE by mělo být na 15.
Relevanci tohoto pravidla ukazuje graf také. Já bych jí shrnul tak, že onen součet má tendenci vracet se k určité úrovni, ale jen velmi volnou. Fundamentální základ pravidla je na tom podobně: Inflace je jednou z významných makroekonomických proměnných, které se promítají do dění na akciích. Ale ne přímo a zdaleka nejde o proměnnou jedinou.

Zdroj: X
Pokud bychom dávali pravidlu relevanci, nyní bychom považovali americké akcie za masivně předražené, protože součet inflace s PE se podle grafu pohybuje nad třiceti. Navíc trend směřuje opět nahoru. Ona hodnota 30+ je pro mě ale trochu hůře interpretovatelná, protože forward (!) PE indexu SPX 500 se pohybuje u 22. A CPI inflace byla v lednu meziročně na 3 % (sezonně upravená). I tak by ale součet byl vysoko nad dvaceti. V grafu přitom možná nejde o forward PE založené na ziscích očekávaných pro následující rok, ale o PE založené na ziscích z roku minulého.
Fundamentální slabostí pravidla je tedy to, že inflace není jediným a ani hlavním tahounem akcií. K tomu prostý součet inflace a valuací ignoruje to, že pro ceny a valuace akcií není optimální co nejnižší inflace, tedy vlastně deflace. Je totiž zjevné, že pokud by ekonomika byla v hluboké deflaci, třeba 5 %, tak optimální PE v takovém prostředí asi nebude 25. Protože toto prostředí by pravděpodobně charakterizoval hluboký pokles ekonomické aktivity.
Podobným konceptem jako ono pravidlo dvaceti je tzv. index utrpení. Jeho vývoj s rozdělením na dva komponenty – inflaci a nezaměstnanost, ukazuje graf druhý:

Zdroj: X
S klesající inflací klesá i „utrpení“ posledních let. Ale i zde je zřejmé, že tento index má své slabiny. I zde by deflace byla asi těžko interpretovatelná jako pozitivní vývoj. A těžko říci, zda jeden procentní bod inflace a nezaměstnanosti má pokaždé stejnou váhu. Právě poslední roky asi ukazují spíše opak – v USA podle řady názorů vládne stále spíše horší ekonomická nálada a příčinou je inflace (i když index utrpení je díky dost nízké nezaměstnanosti poměrně nízko).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Pololetní prázdniny 2025 - v pátek 31. ledna 2025
- Kalendář jmen 2025 - svátky
- Kalendář 2025
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Prázdniny 2025/2026 nezveřejněny
- Kalendář jmen Leden 2025 - svátky
- Kalendář jmen Únor 2025 - svátky
- Jarní prázdniny 2025
- Státní svátky 2025
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Index PX, Burza Praha - historie, vývoj
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Tomáš Volf, Citfin
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři