Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  10.02.2025 16:10:07

Trump úřaduje a kryptoměny krvácí

Ilustrační obrázek | zdroj: CoinBank https://coinbank.cz/portal-o-kryptomenach

Není to tak dlouho, co odhady výsledku amerických prezidentských voleb vystřelili hodnotu Bitcoinu nad úroveň 100000 dolarů. Býčí trend pak byl potvrzen po zvolení Donalda Trumpa 47. prezidentem USA. Přestože ještě při svém prvním prezidentském volebním období byl hlasitě proti větší integraci kryptoměn do finančních systémů, v kampani před druhým volebním období změnil D. Trump na tuto třídu digitálních aktiv o 180° názor a ze zarputilého kritika kryptoměn se stal jejich obhájce a propagátor. To přimělo trhy k akceleraci investic do Bitcoinu, který díky tomu posílil na rekordní úroveň takřka 108000 dolarů.

I další krok, který D. Trump udělal, nasvědčoval tomu, že jsou kryptoměny v popředí zájmu staronově zvoleného amerického prezidenta, když den před svou inaugurací vydal společně se svou ženou tzv. memecoiny. Trumpcoin i Melaniacoin takřka okamžitě vystřelily vzhůru a např. tržní kapitalizace Trumpcoinu dosáhla více než 15 miliard dolarů. Vše se tak z pohledu investorů jevilo jako sluncem zalité, a že bitcoin, potažmo další kryptoměny mají na růžích ustláno.

Šok a vystřízlivění pro investory však nastal hned po inauguraci, když se nedočkali žádného exekučního příkazu na podporu krypta. Elon Musk se sice snažil napětí hned poté mírnit s odkazem na přednější povinnosti Trumpovy administrativy, ale trhy moc neuklidnil. Bitcoin se vinou těchto kroků rázem ocitnul zpět pod úrovní 100000 dolarů. Jenže to ještě snad nikdo jiný, vyjma D. Trumpa, nevěděl, co přijde dál. Pár dní po své inauguraci se zostra pustil do úřadování. Nejprve stopnul veškerou finanční pomoc napříč celým světem, aby hned vzápětí rozpoutal celosvětovou obchodní válku, jejíž nejmocnější zbraní mají být cla.

Tamní ministr financí, Scott Bessent, nedávno poznamenal, že D. Trump dává clům, jakožto diplomatickému nástroji, přednost před sankcemi. Sankce považuje za kontraproduktivní, protože ve výsledku nutí sankcionované země k obcházení těchto sankcí a odklonu od amerického dolaru. Kvůli tomu ztrácí USA svou pozici nejmocnější ekonomiky světa a oslabuje to její finanční hegemonii. Scott Bessent k tomu ještě dodal, že v takovém případě by Trump mohl v Kongresu upřednostnit návrh zákona o stablecoinech, protože by se tím mohla opět posílit pozice dolaru.

Víkendové oznámení D. Trumpa, že uvalil 25% cla na sousedící země Kanadu a Mexiko a 10% clo na Čínu zapůsobilo na investory jako červená vlajka, že to s Trumpovými prokrypto sliby nebude zase tak žhavé, jak se ještě před volbami jevilo. Na uvalená cla reagují dotčené země recipročně, když Kanada navzdory výhružkám Trumpa, aby nezaváděly odvetná cla, již oznámila zavedení odvetných cel ve stejné, 25% výši. V případě Mexika se předpokládá, že přistoupí ke stejnému kroku jako Kanada. Nicméně aktuálně alespoň dosáhla měsíčního odkladu u zavedení cel na tuto zemi. U Číny sice její další kroky tak známé nejsou, ale i ona avizovala, že tento krok nenechá bez odezvy.

Po rozpoutání nové obchodní války D. Trumpem se tak v pondělí trhy probudily do značné nejistoty. Tu ještě v neděli přiživil sám Trump, když zopakoval hrozbu uvalení cel v brzké době také na dovoz z Evropské unie. Zastupitelé EU na to konto uvedli, že na případné kroky bude EU „tvrdě reagovat“.

Ačkoli cla nemají na kryptoměny přímý dopad, ekonomická nejistota, která v jejich důsledku vznikla, je přesto ovlivnila. V dobách nejistoty se totiž investoři v první řadě zbavují rizikových aktiv a spoléhají se na stabilnější alternativy. Bitcoin se kvůli tomu během pár chvil propadnul z hodnot kolem 106000 dolarů až pod úroveň 92000 dolarů (91657 dolarů).

Graf hodnoty Bitcoinu | zdroj: CoinBank Trader https://trader.coinbank.cz/mena/Bitcoin

Nedostatek nadcházejících katalyzátorů může znamenat, že trhy s kryptoměnami uvíznou v období útlumu, s výjimkou silného, ojedinělého impulzu, který by přímo vyburcoval Bitcoin k růstu. Tím by mohl být např. exekuční příkaz D. Trumpa, aby byl Bitcoin zařazen mezi strategické finanční rezervy USA. Na druhou stranu se trhy mohou domnívat, že se situace se cly bude opakovat podle obdobného scénáře, kterého jsme byli svědky již v prvním Trumpově prezidentském období. Tehdy byla cla výkladní skříní oznámení, které byly pouze krátkodobým šokem pro ceny kryptoměn, zatímco obecný býčí trend zůstal nedotčen.

Nelze se tak divit obchodníkům, že se domnívají, že pondělní krvavá lázeň se může ukázat jako příležitost k nákupu. A to se alespoň prozatím jeví jako ta reálnější možnost, když Bitcoin konsoliduje své ztráty a v závěru dne se obchoduje opět pod úrovní 100000 dolarů (99443 dolarů).

Informace obsažené v tomto článku neslouží jako investiční rady. Jsou jen pro informační účely.

 


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

Út 11:40  Bitcoin jako obětní beránek počínající obchodní války Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
13.03.2025  Propad bitcoinu? Pořád je o třetinu dražší než loni Martin Stránský (WBTCB)
12.03.2025  Trump potápí Bitcoin i celý kryptoměnový trh Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
06.03.2025  Nejasnosti kolem největšího stablecoinu – v EU dostal zákaz! Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
04.03.2025  Bitcoin by se mohl přejmenovat na Trumpcoin Martin Stránský (WBTCB)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688