K Číně už nelze přistupovat jako před pár desetiletími - Víkendář
Tim Taylor na stránkách The Conversable Economist rozvíjí úvahu o tom, zda byla teoreticky možná obchodní dohoda a úzká spolupráce mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v době, kdy mezi těmito zeměmi vládly intenzivní tenze. Podle ekonoma taková úvaha ukazuje, kam se může mezinárodní obchod pohybovat kvůli současným tenzím mezi USA a Čínou (viz včerejší Víkendář, odkaz pod článkem). A rozvíjí, jaký je postoj běžných Američanů a jak se vlastně změnil svět za poslední desetiletí.
Taylor uvádí, že pro mnoho Američanů jsou obavy z mezinárodního obchodu obecně ve skutečnosti obavami z konfliktu s Čínou. Je to znát na tom, že i Německo má obrovské obchodní přebytky a to samé platí v případě Japonska. Ovšem pozornost si získaly až obchodní přebytky Číny. Například Laura Alfaro z Harvard Business School „ve svých vlastních průzkumech zjistila, že když se řekne obchod s Čínou, jakékoli další pozitivní postoje k obchodu u Američanů víceméně mizí, protože vše, na co myslí, je ztráta zaměstnání.“
„Na začátku 90. let, když viceprezident Al Gore obhajoval navrhovanou Severoamerickou dohodu o volném obchodu v televizní debatě s Rossem Perotem, jedním z jeho argumentů bylo, že mexická ekonomika je o mnoho menší než ekonomika Spojených států. Takže obavy z obchodu s Mexikem byly podle něj přehnané. V roce 1980, kdy Čína zahájila své ekonomické reformy, byla americká ekonomika 15krát větší než ta čínská. V roce 2001, kdy se Čína stala členem Světové obchodní organizace, byla americká ekonomika asi 8krát větší než čínská. Ovšem v roce 2023 je americké hospodářství už jen méně než dvakrát větší než čínské,“ připomíná ekonom výrazné změny v globální ekonomice posledních desetiletí. A dodává:
„V přepočtu na hlavu je HDP USA stále asi šestkrát vyšší než HDP na hlavu v Číně. Ale čínská populace je samozřejmě mnohem větší a v globálních záležitostech na velikosti záleží. Alespoň některá z oficiálních prohlášení Číny také naznačují, že by ráda dostala svou ekonomiku z útlumu opětovným dalším nárůstem exportu. Nicméně míra růstu čínského exportu, která byla možná v roce 1980 nebo 2001 vzhledem k relativně malé velikosti čínské ekonomiky, by byla nyní pro zbytek globální ekonomiky značně škodlivá. Velikost čínské ekonomiky navíc koreluje s jejími výdaji ve vojenské oblasti.“
Taylor je podle svých slov velkým zastáncem volného obchodu. Dodává však: „Nemyslím si, že by GATT mohla přežít v 50., 60. a 70. letech, kdyby zahrnovala jak USA, tak SSSR. Pokud nyní Čína podnikne kroky k podpoře domácího hospodářského růstu, kroky ke schválení dohod o duševním vlastnictví a ustoupí od hrozeb týkajících se Jihočínského moře, pak by obchodní dohoda zahrnující USA a Čínu mohla existovat. Ale to mi nyní přijde nepravděpodobné.“
Zdroj: The Conversable Economist
Modern China, the Old USSR, and American Attitudes about Trade
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koronavirus Čína
- Nelze předpokládat, že by tady vzniklo ohnisko koronaviru jako v Číně - Eva Gottvaldová, hlavní hygienička +CR (Video)
- Francouzský AAA je už jen na papíře, trh už k zemi přistupuje jinak
- Čína dožene USA o pár let dříve, než se čekalo - rozdíl v HDP je už jen 6 biliónů USD - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Čína dožene USA o pár let dříve, než se čekalo - rozdíl v HDP je už jen 6 biliónů USD - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Ceny starších bytů pokračovaly v mírném růstu, už jenom v pár městech je levněji než před rokem
- Ceny starších bytů pokračovaly v mírném růstu, už jenom v pár městech je levněji než před rokem - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Ceny starších bytů pokračovaly v mírném růstu, už jenom v pár městech je levněji než před rokem - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- ŠKODA AUTO je v Číně už jako doma
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Tomáš Volf, Citfin
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři