muni.cz (Masarykova univerzita)
Školství  |  23.01.2025 01:00:00

Biofyzik Robert Vácha získal prestižní ERC grant na vývoj a testování nových antimikrobiálních peptidů


Biofyzik Robert Vácha získal prestižní ERC grant na vývoj a testování nových antimikrobiálních peptidů účinných proti resistentním bakteriím

Vedoucí výzkumné skupiny na CEITEC Masarykovy univerzity Robert Vácha získal prestižní grant ERC Proof of Concept na preklinické testování nových antimikrobiálních peptidů, které mají potenciál výrazně přispět k boji proti antibiotické rezistenci bakterií. Tento grant ve výši 150 000 EUR na dobu 12–18 měsíců je udělován Evropskou výzkumnou radou (ERC) a podporuje inovativní projekty s vysokým aplikačním potenciálem.

Biofyzik Robert Vácha získal prestižní ERC grant na vývoj a testování nových antimikrobiálních peptidů účinných proti resistentním bakteriím. Foto: Radek Míča

Výzkum Roberta Váchy se zaměřuje na vývoj antimikrobiálních peptidů s cílem řešit kritickou potřebu účinné léčby respiračních infekcí způsobených rezistentními bakteriemi, které se vyskytují zejména v nemocnicích. Peptidy vyvinuté jeho týmem cíleně narušují lipidový ochranný obal bakterií, například jeho proděravěním, a tím bakterie eliminují, aniž by poškozovaly lidské buňky. Hlavním problémem tradičních antibiotik je, že bakterie si vůči nim dokáží vytvořit odolnost. Narušení jejich lipidového obalu však tuto schopnost výrazně omezuje.

„Naše antimikrobiální peptidy prokázaly v laboratorních testech výjimečnou účinnost proti bakterii Acinetobacter baumannii vyvolávající infekce zejména u hospitalizovaných pacientů s oslabenou imunitou. Proti této bakterii americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) neschválil novou chemickou třídu antibiotik více než 50 let. Tento grant nám umožní posunout výzkum směrem ke klinickému testování, což je zásadní krok ke schválení nového léčiva v boji s těmito obtížně léčitelnými infekcemi,” uvedl Robert Vácha.

Antimikrobiální peptidy vyvinuté v CEITEC navíc vykazují slibnou aktivitu proti dalším patogenům, které způsobují těžké infekce, například zápal plic, infekce krevního řečiště nebo infekce popáleninových ran. Výjimečnost této technologie spočívá nejen v účinnosti proti bakteriím, ale i v potenciální schopnosti ničit rakovinné buňky, což otevírá možnosti pro nové způsoby léčby solidních nádorů.

Grant ERC Proof of Concept je určen výhradně pro držitele ERC grantů, takže je udělován exkluzivní skupině žadatelů, což podtrhuje jeho prestiž a význam. Cílem grantu je podpořit přenos výsledků základního výzkumu do praxe a stimulovat inovace s vysokým společenským dopadem.

Projekt bude zahájen v následujících několika měsících a tým Roberta Váchy se zaměří na podrobnější farmakologické testy a hodnocení terapeutického potenciálu antimikrobiálních peptidů, přičemž hodlá minimalizovat testování na zvířatech a upřednostnit využití moderních buněčných modelů. Tento projekt představuje důležitý krok k vývoji nové generace antibiotik a protinádorových léčiv, která mohou mít významný dopad na zdravotní péči po celém světě.







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688