osa.cz (OSA)
Internet a telefony  |  04.12.2024 00:00:00

Autorům hudby a dalším profesím náleží nárok na náhradní autorskou odměnu z dovezených chytrých mobilních telefonů

Podle vyneseného rozsudku Nejvyššího soudu ve sporu OSA vs. Vodafone autorům hudby a dalším uměleckým profesím náleží poplatky z dovezených chytrých telefonů, které mohou být využívány k ukládání, sdílení a kopírování hudby, filmů, obrázků nebo knih. Dosavadní výjimku pro mobilní telefony, kterou zavedla v roce 2006 vyhláška Ministerstva kultury ČR, je třeba vykládat v souladu s technologickým vývojem tak, že se vztahuje pouze na jednoduché tlačítkové telefony. Toto rozhodnutí podtrhuje význam ochrany autorských práv v digitální éře.

Klíčové body rozhodnutí

Soud konstatoval, že chytré telefony slouží jako klíčový nástroj pro přístup k hudbě, filmům, knihám či jiným formám digitálního obsahu a že umožňují pořizovat kopie těchto děl pro osobní potřebu. Výjimka pro mobilní telefony se tudíž zásadně nemůže uplatnit pro výrobky označované v běžném v obchodním styku jako tzv. chytré mobilní telefony vyznačující se standardní uživatelskou schopností rozmnožování záznamů, včetně záznamů chráněných děl pro osobní potřebu jejich uživatelů.

Rozhodnutí soudu se pevně opírá o evropskou legislativu, judikaturu Soudního dvora EU a mezinárodní standardy, které uznávají právo autorů na spravedlivou odměnu za šíření jejich děl. Nejvyšší soud zároveň zdůraznil, že toto rozhodnutí není namířeno proti technologickému pokroku, ale má za cíl zajistit rovnováhu mezi rozvojem moderních technologií a udržitelným modelem ochrany autorských práv.

OSA i další subjekty zapojené do ochrany autorských práv vítají tento krok jako důležitý k posílení ochrany duševního vlastnictví v digitální éře. „Soud konstatoval, že možnost svobodného zhotovení rozmnoženiny kterýmkoliv z nás pro soukromé užití musí být v takovém případě považováno za úkon, který může dotyčnému autorovi nebo umělci způsobit újmu, jelikož k němu dochází bez jeho předchozího svolení. Členské státy EU proto mají povinnost zavést zvláštní systém odměny, pokud nositelům práv taková újma vznikne,“ uvedl Roman Strejček, předseda představenstva OSA v reakci na rozhodnutí soudu.

Dopady na dovozce

Je třeba odlišovat prosté „tlačítkové“ telefony, které pořizování soukromých rozmnoženin umožňují v zanedbatelné míře a které proto byly ve vyhlášce z poplatkové povinnosti vyňaty, a chytré mobilní telefony, které umožňují pořizování soukromých rozmnoženin prakticky bez ztráty kvality a v neomezené míře. Chytrý telefon tak podléhá zpoplatnění náhradní odměnou. „Považuji za důležité zdůraznit, že nárok na náhradní autorskou odměnu nevzniká používáním chytrého telefonu uživatelem, jak bylo v některých médiích nepravdivě uvedeno. Odměnu hradí již dovozce telefonů z každého dovezeného přístroje do České republiky, což už řadu let mnoho dovozců respektuje,“ dodává Strejček.

Výběr odměn z dovezených, resp. i přijatých nebo vyrobených chytrých telefonů je v EU zcela běžným, včetně zemí jako Slovensko, Maďarsko nebo Chorvatsko. I v České republice tuto praxi uznává již řada subjektů a náhradní odměny za dovezené chytré telefony kolektivním správcům pravidelně hradí. Díky potvrzení nároku Nejvyšším soudem se nyní OSA zabývá otázkou zpětného výběru náhradní odměny od zbytku trhu, a to až za několik let zpětně.

Náhradní odměny obecně a srovnání se zahraničím

Náhradní odměny nejsou ani žádnou sankcí za nelegální kopírování, což také často zaznívá. Jde o jednorázovou kompenzaci za naši svobodu kopírovat hudbu nebo filmy pro soukromé užití bez souhlasu autorů a umělců. Například u tabletu s cenovkou 10 tisíc Kč činí náhradní odměna maximálně 90 . Za dovezený mobilní telefon například v Portugalsku se v přepočtu platí zhruba 378 , v sousedním Slovensku 80 – 120 , v Německu okolo 200 Kč a ještě nedávno se v Maďarku platilo okolo 500 Kč.

Další kroky

Nejvyšší soud věc vrátil Městskému soudu v Praze k dalšímu řízení, stále tedy jde o živý spor. „OSA bude v nejbližších dnech iniciovat jednání s těmi dovozci chytrých telefonů, kteří se argumentačně opírali o výjimku pro mobilní telefony, o narovnání minulosti a nastavení řádné spolupráce do budoucna,“ nastiňuje další kroky OSA Strejček.

 

Kontakt pro více informací
Kateřina Růžičková
kancelář představenstva, komunikace a PR
M: +420 604 149 974
E: katerina.ruzickova@osa.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688