Mauricius je africkým rájem vědy, výzkumu a inovací
Ilustrace: Shutterstock
Velvyslanectví ČR v Pretorii si dalo za cíl zmapovat inovační ekosystém ostrova. Mapování se soustřeďuje zejména na vědecko-výzkumné kapacity v biotechnologiích a nanotechnologiích a celkovou podporu inovací ze strany státu. Dosavadní výstupy mapování potvrzují velkou perspektivu pro česko-mauricijskou spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a inovací.
NÁRODNÍ STRATEGIE PRO VÝZKUM A INOVACE
Vláda si je vědoma nutnosti diverzifikace ekonomiky po celosvětovém útlumu způsobeném pandemií koronaviru a důrazu na inovace a podporu vědecko-výzkumného sektoru. Proto vytvořila Národní strategii pro výzkum a inovace na léta 2023-2027 s cílem posílit výzkumný a inovační ekosystém a přeměnit tak Mauricius na znalostní ekonomiku. Plán poskytuje rámec pro udržitelný rozvoj podporující začlenění mezi vyspělé ekonomiky a zabývá se klíčovými odvětvími, jako je zemědělství, informační a komunikační technologie, zdravotnictví, obnovitelné zdroje energie a modrá ekonomika.
Klíčovými prvky, které plán podporuje, jsou posílení výzkumných zařízení a podpora spolupráce mezi univerzitami, výzkumnými institucemi a soukromým sektorem. Cílem je, aby investice veřejného i soukromého sektoru do výzkumu a inovací byly v souladu s růstovými odvětvími země. To zahrnuje vytvoření grantových schémat či partnerství a fondů rizikového kapitálu. Plán dále podporuje rozvoj dovedností, jako je například rozvoj místního lidského kapitálu prostřednictvím nabídky školení, stipendií a rozvojových programů s cílem vytvořit vysoce kvalifikovanou pracovní sílu v oblasti výzkumu a inovací.
DŮRAZ NA MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCI
Velmi důležitá je rovněž mezinárodní spolupráce, především podpora partnerství s mezinárodními výzkumnými institucemi s cílem umožnit výměnu znalostí, technologií a zkušeností. Zde spatřuje Velvyslanectví ČR v Pretorii velký potenciál i pro Česko. Plán v neposlední řadě podporuje i celý inovační ekosystém. Podpora podnikání, komercializace výzkumu a podpora prostředí pro začínající podniky a malé a střední podniky jsou stěžejní aspekty pro zvyšování inovativnosti a tím konkurenceschopnosti země.
Posledním prioritním pilířem Národní strategie je rozvoj účinného politického rámce, který podporuje ochranu duševního vlastnictví – téma, které je i v Česku již dlouhou dobu velmi aktuální.
ATRAKTIVNÍ ZEMĚ PRO TALENTY A PODNIKATELE
Pokud jde o sdílenou infrastrukturu a podnikatelský lidský kapitál, Mauricius předčí sousední země s podobnou ekonomickou a regionální úrovní příjmů, a dokonce dosahuje úrovně zemí Evropské unie. To svědčí o vyšší míře rozvoje a připravenosti v těchto oblastech. Země se navíc může pochlubit rozmanitými možnostmi financování pro podnikatele. V tomto konkrétním dílčím pilíři země EU dokonce překonává.
Dostupnost zdrojů financování přispívá k atraktivitě Mauricia jako země, která se může stát útočištěm nejen pro místní podnikatele, ale také pro mezinárodní talenty, kteří hledají podnikatelské zázemí a příležitosti. Mauricius jde inovacím napřed a snaží se implementaci inovativních projektů aktivně podporovat například daňovými zvýhodněními na výzkum a vývoj nebo národními granty. Důležitou roli v inovační politice hraje instituce Mauritius Research and Innovation Council, která operuje pod Ministerstvem informačních technologií, komunikace a inovací a má za cíl podporovat inovační ekosystém ostrova.
ŠPIČKOVÉ VĚDECKÉ PRACOVIŠTĚ CBBR
Příkladem špičkového vědeckého pracoviště, které má velký přesah do praxe, je Centrum pro biomedicínu a biomateriály (CBBR). Centrum působící v rámci University of Mauritius se stalo ukázkovým příkladem budování vědecké excelence v prioritních oblastech. Zaměřuje se na výzkum v oblasti biomateriálů, medicíny, farmacie, biotechnologií či nanotechnologií.
Pro zajištění celosvětově relevantního kvalitního výzkumu CBBR navázal úzkou mezinárodní spolupráci s partnery v Evropské unii, Indii, Jižní Africe a Spojeném království, ale také s Univerzitou v Michiganu nebo americkým Massachusettským technologickým institutem (MIT). Provozuje mezinárodní program výměny výzkumných pracovníků s významným Institutem Maxe Plancka v Německu. Zajímavostí je, že CBBR využívá ke svému výzkumu mikroskopy od české firmy Tescan.
POTENCIÁL PRO SPOLUPRÁCI S ČESKEM
Mauricijská strana (nejen CBBR) má velký zájem o spolupráci s českými subjekty z oblasti vědy, výzkumu a inovací jak na státní/univerzitní, tak i firemní úrovni. Příležitosti se nabízí v navazování meziuniverzitní spolupráce (česká ambasáda v Pretorii již pilotně propojila CBBR s jednou českou univerzitou), v oblasti výměny PhD studentů nebo společného výzkumu v biotechnologiích či nanomateriálech. Perspektivním sektorem je dále vzájemné sdílení zkušeností v oblastech jako například získávání venture kapitálu pro začínající startupy či mentoring.
Přestože se jedná o relativně malý trh, potenciál spolupráce je na Mauriciu obrovský pro všechny hráče triple helix českého inovačního ekosystému. Česká inovační centra, startupy z oblastí fintech, IT či biotechnologií jsou na Mauriciu vítány.
Miroslav Veselka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Ivan Boháček převzal z rukou předsedkyně Rady pro vědu, výzkum a inovace ocenění za popularizaci vědy a výzkumu
- Technologické startupy budou moci získat až 5 milionů korun, ministryně pro vědu, výzkum a inovace podpořila projekt Technologická inkubace
- Novým náměstkem ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové bude Pavel Doleček
- Zprávy Věda a výzkum - Věda a výzkum
- Ústav Pro Nanomateriály, Pokročilé Technologie A Inovace - Pracovník Výzkumu Do Oddělení Nanomateriálů V Přírodních Vědách (8280) Vř6, nejvyšší mzda - Volná místa
- Ústav Pro Nanomateriály, Pokročilé Technologie A Inovace - Pracovníka Výzkumu Do Oddělení Nanomateriálů V Přírodních Vědách – 08280 – Pozice Č. 1 - Volná pracovní místa
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?