Americké přístavy patří mezi největší na světě. Jejich efektivita je ale mimořádně nízká (video)
Během období, kdy existovala řada úzkých hrdel ve světových výrobních a logistických vertikálách, se často poukazovalo na to, že před americkými přístavy čeká dlouhá řada lodí na odbavení. Bloomberg si nyní všímá, že podle analýzy Světové banky patří americké přístavy mezi ty největší na světě, ale jejich efektivita je mimořádně nízká. Co stojí za tímto stavem?
Následující tabulka ukazuje nejefektivnější přístavy na světě, kdy efektivitu určuje to, jak dlouho musí lodě v průměru v daném přístavu čekat. V první trojce nalezneme přístavy z Číny, Ománu a Kolumbie. Nejefektivnějším americkým přístavem je přístav ve Filadelfii, v celosvětovém žebříčku dosáhl na 55. místo. Další americké přístavy jsou od těch nejefektivnějších vzdáleny ještě mnohem více:
Na Bloombergu přirovnávají fungování přístavu k letišti s tím, že si lze poměrně jednoduše představit, jak prudce by vzrostl počet neodbavených klientů v případě, že by letiště nefungovala během víkendů a o pracovních dnech by byla otevřená pouze od osmi ráno do šesti večer. Přístavy v USA mají přitom hodně daleko do toho, aby byly v provozu sedm dní v týdnu 24 hodin denně. K tomu by podle Bloombergu jejich produktivitu zvýšila větší kapacita na straně vlakových nádraží a přepravních kapacit.
Na celosvětové úrovni se dá podle některých názorů čekat další růst objemu kontejnerové nákladní dopravy. Bloomberg poukazuje na to, že společnosti Hapag-Lloyd a Maersk spolupracují na projektu Gemini, kdy existuje několik klíčových přístavů (červené body na mapě), na které je zboží dováženo největšími loděmi a z nichž je dále přepravováno menšími do hustší sítě přístavů:
Podle Bloombergu přístavy po celém světě investují do větších kapacit, ale v USA stále trvá dvakrát až třikrát tak dlouho, než je naložen či vyložen jeden kontejner ve srovnání třeba s přístavy v Asii. A i kdyby přešly na non stop provoz, neposunulo by je to na úroveň efektivity běžné například v Ománu. Takové přístavy totiž překládají zboží zejména z jedné lodi na druhou, zatímco v amerických přístavech se kontejnery překládají z lodí na železnice nebo silnice.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Koronavirus a akcie ve světě
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Češi patří mezi největší kuřáky. Na každého připadá 2500 cigaret ročně
- Paradox! USA patří mezi největší držitele bitcoinů
- Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Přitom patří k jejím největším vývozcům na světě - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI