Export (export.cz)
Export  |  12.12.2024 13:29:00

Od sběraček po moderní systémy: Vietnam hledá cesty, jak využít odpad

Obyvatel, a tím i vyprodukovaných odpadů, ve Vietnamu přibývá rychleji než pohotových řešení. Téma odpadového hospodářství tak nabývá na naléhavosti. Nová opatření v podobě zákonů o třídění odpadů přinášejí také výzvy, které by se pro mnohé české firmy mohly stát zajímavými obchodními příležitostmi.

Ilustrační foto Shutterstock

Třídění odpadu ve Vietnamu má specifický historický i kulturní kontext, který odráží sociální i ekonomické poměry země. Ačkoliv se moderní recyklační infrastruktura ve Vietnamu stále vyvíjí, tradice sběru a opětovného využití materiálů zde existuje již dlouho. Jednou z klíčových postav jsou sběračky, které obchází ulice s vozíky nebo jízdními koly a sbírají či vykupují papír, plastové lahve, kovové předměty a další suroviny, které mají zbytkovou hodnotu. Pro mnoho starších žen, často bez důchodového zabezpečení, je sběr odpadu způsobem, jak zůstat ekonomicky nezávislé ale často i jak přežít. Většina třídění probíhá dodnes zejména prostřednictvím těchto sběraček, které hrají klíčovou roli zejména v městských oblastech.

Zákon zavádí povinné třídění

Vietnam se s rostoucími problémy spojenými s odpady (například plasty v oceánech) snaží implementovat programy na podporu třídění odpadu a recyklace. Podle zákona o ochraně životního prostředí by od roku 2025 mělo být povinné třídění odpadu na úrovni domácností a jednotlivců. Tento krok je součástí širší snahy vlády o zavedení systému „plať, kolik vyhodíš“, přičemž odpad, který nebude vhodně vytříděn (zejména nerecyklovatelné položky), se bude zpoplatňovat podle množství. Prakticky to znamená, že firmy a domácnosti budou muset třídit odpad a platit za netříděnou složku. Od 1. ledna 2025 by měl být tento systém plně účinný a domácnosti tedy budou mít ekonomickou motivaci pro pečlivější třídění. Další výzvou bude tento systém nastavit tak, aby propojil „mobilní operátorky a operátory“ (jak se babičkám-sběračkám v obecné terminologii říká) s nastupujícím moderní infrastrukturou pro třídění odpadu.

Přestože právní rámec je již z velké části v platnosti, úplné zavedení a efektivní vymáhání těchto předpisů v praxi může ještě chvíli trvat. Na regionální i místní úrovni je nutné soustředit se na vývoj infrastruktury pro sběr a zpracování vytříděných surovin, zavést informační kampaně, posílit kontroly a zajistit adekvátní nástroje pro měření a evidenci.

Podpora vzdělání a cirkulární ekonomiky

Vietnam spolupracuje s mezinárodními organizacemi (např. OSN, Světová banka), ale i se zeměmi jako Japonsko či Jižní Korea, aby získal know-how pro moderní odpadové hospodářství. Staví se zde pokročilé spalovny s energetickým využitím odpadu, recyklační závody a zlepšuje se logistika svozu i zpracování separovaného odpadu. Vedle toho Vietnam klade čím dál větší důraz na environmentální vzdělávání. Vláda, neziskové organizace i média se snaží vzdělávat obyvatele, aby lépe chápali význam třídění a omezování jednorázových plastů. Dlouhodobým cílem je snížit tlak na skládky a podpořit cirkulární ekonomiku.

Mezi technologiemi, které Vietnam potřebuje, jsou automatizované systémy třídění odpadu, technologie na recyklaci plastů, zařízení na energetické využití odpadu či digitální platformy pro řízení odpadového procesu. Spolupráce se zahraničními partnery je klíčová nejen pro zavedení moderních technologií, ale i pro přenos know-how, vzdělávací programy a příklady osvědčených postupů, které by Vietnamu umožnily transformovat jeho odpadové hospodářství směrem k udržitelnosti a cirkulární ekonomice. Taková spolupráce by navíc podpořila i sociální inkluzi, například zapojením sběraček do moderních systémů.

 

FOTOGALERIE

Mise českých firem a výzkumníků z oblasti odpadového hospodářství navštívila ve Vietnamu zařízení na využití odpadu i turistický resort. Foto Velvyslanectví ČR v Hanoji

Příležitosti pro firmy i vědu a výzkum

České firmy mohou využít rostoucí poptávky po udržitelných řešeních a nabídnout Vietnamu své know-how a technologie. Česko je mezi lídry ve vývoji zařízení na třídění odpadu, recyklaci a energetické využití odpadu. České firmy mohou dodávat automatizované třídící linky, bioplynové stanice a spalovny. Příležitosti jsou zde však i pro české univerzity a instituce, které mohou nabízet odborné programy pro vietnamské specialisty, což podpoří technologickou výměnu a rozvoj místní infrastruktury. Mimo to též české firmy mohou spolupracovat s vietnamskými podniky na zavádění modelů cirkulární ekonomiky, například opětovného využití plastů v průmyslových procesech.

Česko by mohla sehrát důležitou roli i v podpoře sběraček nejen prostřednictvím projektů rozvojové spolupráce. České know-how v oblasti cirkulární ekonomiky může pomoci vytvořit modely, které propojí neformální sběračky a sběrače s moderními recyklačními technologiemi. Například by mohla vzniknout komunitní centra na třídění odpadu, kde by sběračky měly zajištěnou spravedlivou odměnu a lepší pracovní podmínky. Česko má díky svým zkušenostem v odpadovém hospodářství velký potenciál pomoci Vietnamu nejen zlepšit nakládání s odpady, ale také zvýšit životní úroveň těch, kteří jsou na jeho sběru závislí. Tato spolupráce by mohla vést k propojení udržitelnosti a sociálního pokroku.

Česká mise se zaměřila i na dopady turistiky

Příkladem může být nedávná cesta delegace Ministerstva životního prostředí s několika podnikateli a Univerzitou Tomáše Bati, kteří ve Vietnamu odkrývali příležitosti v sektoru v odpadového hospodářství. Na networkingové prezentaci měli členové delegace možnost setkat se s řadou vietnamských partnerů, kteří vítají výhledy spolupráce s českými subjekty, které mohou adresovat místní potřeby. Delegace také navštívila skládku ve městě Haiphong a poznala dopady overtourismu v oblasti ostrova Cat ba, kde bude naléhavost ochrany životního prostředí rapidně narůstat.

Nikola Sichlerová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Hanoji

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688