Advantage Consulting (Advantage Consulting)
Práce  |  21.11.2024 12:39:46

Pracovní trh 2025: vzroste minimální mzda, počet lidí nahrazených roboty i důraz na ekologii a flexibilitu

Jaké změny vnese rok 2025 do pracovního prostředí? Automatizace a robotizace zvýší hodnotu specializovaných profesí, naopak rutinní pozice se z Česka pomalu vytrácejí. Jak to ovlivní přístup firem k zaměstnancům a jak se trend projeví na míře nezaměstnanosti? A kolik si Češi průměrně vydělají?

Rok 2025 přinese změnu do výpočtu minimální mzdy, platit bude i pro následující roky. Minimální mzda od ledna vzroste na 20 800 korun, průměrná pak na 46 557 korun. Vláda už začátkem září schválila nařízení o koeficientu pro výpočet minimální mzdy v roce 2025 a 2026, ten činí 42,2 procenta z průměrné mzdy v roce 2025 a 43,4 v roce 2026. Díky nové legislativní úpravě se tak v příštím roce zvýší minimální mzda o 1 900 na 20 800 korun. V roce 2026 by pak minimální mzda mohla dosáhnout 22 500 korun. Nově nebude nárůst minimální mzdy vyhlašovat vláda, ale Ministerstvo práce a sociálních věcí, a to vždy do 30. září, což přináší určitou míru jistoty a předvídatelnosti. Dosud se totiž lidé novou částku zpravidla dozvídali až na konci roku s platností hned od začátku roku následujícího, na zohlednění změn tak měli jen pár dnů,“ uvedla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

S nástupem nového roku se řeší i vývoj míry nezaměstnanosti. Podle dosavadních předpovědí Evropské komise či Ministerstva práce by se nezaměstnanost v České republice v roce 2025 mohla pohybovat kolem čtyř procent, což je oproti letošnímu roku mírný nárůst. V porovnání s evropským průměrem, který je kolem sedmi procent, si ale Česko stojí v počtu nezaměstnaných stále dobře. „Pro rok 2025 se odhady nezaměstnanosti liší v závislosti na ekonomických scénářích. Podle některých analytiků a ekonomických institucí se očekává, že by se mohla nezaměstnanost mírně zvýšit, zejména pokud dojde ke zpomalení růstu ekonomiky nebo se budou prohlubovat problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly v některých odvětvích. Zejména vlivem masivní automatizace a robotizace by mohly některé pozice nahradit nové technologie, což může u některých profesí zvýšit nezaměstnanost. Na druhou stranu zavádění moderních postupů vytvoří i řadu nových pozic,“ vysvětlila Olga Hyklová.

Příští rok bude ve znamení robotizace, automatizace a ekologie. Poptávka po specializovaných profesích výrazně vzroste. Digitalizace napříč odvětvími zvyšuje poptávku po IT odbornících. V příštím roce tak opět stoupne poptávka po programátorech, vývojářích softwaru, specialistech na kybernetickou bezpečnost, datových analyticích a odbornících na umělou inteligenci a strojové učení. Žádaní budou kvůli rostoucí automatizaci výroby v průmyslu technické a inženýrské profese jako odborníci na automatizaci a robotiku. Růst online obchodování zvýší poptávku po specialistech na logistiku a pracovnících v e-commerce. Sílící důraz na udržitelnost a ekologické hospodářství přinese nová pracovní místa, poptávaní budou specialisté na obnovitelné zdroje energie, odborníci na ekologickou udržitelnost či environmentální inženýři,“ vyjmenovala Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.

Na pracovním trhu bude ale hlad i pro tradičních profesích. „Navzdory růstu robotizace je v Česku dlouhodobý nedostatek řemeslných a technických pracovníků v průmyslu a stavebnictví. Firmy tak budou i v příštím roce hledat nové zedníky, elektrikáře, instalatéry, svářeče, strojní zámečníky nebo operátory CNC strojů. S dlouhodobým nedostatkem zaměstnanců se potýká i oblast zdravotnictví. Populace stárne a nedostatek zdravotnického personálu se prohlubuje, což zvyšuje poptávku po těchto profesích a jinak tomu nebude ani v příštím roce,“ řekla Gabriela Hansliková, obchodní ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Poptávka v roce 2025 naopak klesne po profesích, které nejsou zaměřené na kreativní a složitější úkoly a lze je snadno nahradit stroji nebo softwarem. Průmyslová automatizace a robotizace vedou k tomu, že mnoho základních operací mohou řídit stroje, což snižuje potřebu lidské práce například na výrobních linkách. Klesne poptávka po administrativních pracovnících, protože digitalizace, automatizace či umělá inteligence stále více nahrazují rutinní administrativní úkoly, zvládají například automatické vyplňování dokumentů či zpracování faktur. Digitální bankovnictví, pojištění přes internet a automatizované poradenské služby zmenšují potřebu fyzických pracovníků na pobočkách. Nové technologie budou mít v roce 2025 zásadní vliv na chod klasických pošt. Elektronická komunikace a digitální řešení výrazně snižují poptávku po tradičním doručování papírových dopisů a zásilek. Naopak v oblasti e-commerce roste poptávka po rychlé distribuci balíků, kurýrní firmy tak budou hledat nové řidiče i skladníky,“ uzavřela Marcela Vyskoková.

Trendy pro rok 2025

Flexibilita práce

Flexibilní pracovní doba, možnost práce z domova nebo coworkingová řešení budou stále častější. Firmy budou hledat nové způsoby, jak zvýšit spokojenost zaměstnanců a udržet si klíčové talenty. Trend práce na dálku a hybridních modelů tak bude v následujícím roce sílit, zejména v administrativě, IT a kreativních profesích.

Důraz na měkké dovednosti

Vedle odborných znalostí budou firmy klást při hledání nových zaměstnanců větší důraz na měkké dovednosti, jako jsou komunikace, týmová práce, adaptabilita a kritické myšlení. Pracovní tempo se zrychluje a vyžaduje schopnost rychle reagovat na změny, což zvyšuje hodnotu těchto dovedností.

Podpora rekvalifikace

Stát i firmy budou více investovat do vzdělávacích programů a školení, zejména v oblasti digitálních a technických dovedností. Rychlé změny na trhu práce a zvyšující se nároky na kvalifikaci povedou k tomu, že rekvalifikace a průběžné vzdělávání se stanou nutností pro mnohé zaměstnance.

Diverzita a inkluze

Firmy budou klást větší důraz na podporu rovnosti pohlaví, zohlednění kulturního pozadí a podporu různorodých pracovních stylů. Zároveň budou zaměstnavatelé kvůli stárnutí pracovní síly nuceni přizpůsobit pracovní podmínky tak, aby byly vhodné i pro starší pracovníky, což může zahrnovat flexibilní pracovní dobu nebo speciální zdravotní benefity.

Advantage Consulting

Personální agentura Advantage Consulting je největší česká personální agentura v oblasti Recruitmentu. Uchazečům o zaměstnání pomáhá s jejich uplatněním na trhu práce od roku 2002. Síť poboček má po celé ČR. Zajišťuje komplexní služby v oblasti lidských zdrojů, poradenství v otázkách náboru a hodnocení nových či stávajících zaměstnanců.

Více informací na: www.acjobs.cz/

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Výpočet čisté mzdy v roce 2024



Více zpráv k tématu Mzdy


Poslední zprávy z rubriky Práce:

Út 14:47  66 % českých zaměstnavatelů bojuje s nedostatkem talentů ManpowerGroup Česká republika (ManpowerGroup ČR)
Út 12:48  Poptávka po zaměstnancích poroste i na začátku příštího roku ManpowerGroup Česká republika (ManpowerGroup ČR)








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688