Chorvatsko získalo lepší úvěrový rating (signál pro investory)
Mezinárodní úvěrová agentura Moody’s zvýšila úvěrový rating Chorvatska o dva stupně, z BAA2 na A3, se stabilním výhledem. Tento krok znamená nejen potvrzení správné ekonomické politiky vlády premiéra Andreje Plenkoviće, ale je to i silný signál pro zahraniční i české investory, že Chorvatsko je seriózní a stabilní zemí, kde se vyplatí transparentně podnikat a investovat.
Ilustrační foto: Shutterstock
Rozhodnutí Moody´s přichází pouhé dva měsíce po podobném kroku dalších renomovaných světových úvěrových agentur Standard & Poors a Fitch Ratings, které povýšily rating Chorvatska poprvé v historii země na stupeň A-.
„Neexistuje žádná jiná země, která by v období po pandemii zaznamenala tak silný nárůst úvěrového ratingu,“ řekl premiér Andrej Plenković s tím, že tento krok podtrhuje nejen stabilitu země, ale i její úspěšnou fiskální politiku a hospodářský růst. Nedochází k němu spontánně, ale je výsledkem dlouhodobé reformní práce a odpovědného řízení veřejných financí. Je to i dobrá zpráva pro probíhající přístupová jednání Chorvatska do prestižní organizace OECD, kam by mohla země vstoupit začátkem roku 2026.
Chorvatsko předběhlo i jih Evropy
Tímto zvýšením ratingu se Chorvatsko dostalo na úroveň Slovinska, Lotyšska a Portugalska a má lepší úvěrový rating než některé země, které byly v minulosti považovány za ekonomicky silnější. Mezi státy s nižším ratingem než Chorvatsko nyní patří Bulharsko, Španělsko, Kypr, Maďarsko, Itálie, Rumunsko či Řecko.
Zvýšení ratingu Chorvatska je důsledkem kombinace několika klíčových faktorů, které vedly k pozitivnímu hodnocení ze strany Moody´s. Úvěrový rating přichází v širším kontextu příznivých makroekonomických ukazatelů. Vláda předpovídá, že růst HDP v letošním roce bude činit 3,6 %, inflace 3 procenta a podíl veřejného dluhu na HDP klesne na úroveň 57,4 %.
Příležitost pro další investice
Moody´s je také optimistická ohledně střednědobého hospodářského růstu a fiskální stability země. I pro české investory je tento velmi pozitivní hospodářský trend Chorvatska, který ocenily všechny světové úvěrové agentury, příležitostí pro další investice a projekty v Chorvatsku. Země se se stává stabilním členem evropského hospodářského prostoru. Mnozí čeští investoři již v minulosti do Chorvatska úspěšně investovali (celkové české investice přesují částku 1 mld. eur). Chorvatsko s vyšším ratingem se nyní tak stává ještě atraktivnější pro nové investice, a to zejména v sektorech jako je infrastruktura, energetika, technologie a turismus.
Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?