Export (export.cz)
Export  |  15.11.2024 09:41:00

Rakousko navyšuje peníze do vědy a výzkumu

Rakousko je po Švédsku a Belgii na 3. místě v EU co do investic do výzkumu a vývoje, které postupně navyšuje. Sídlí tu kromě univerzit i špičkové instituce, kde působí i řada českých badatelů a badatelek. Země se tak pro české vědce přirozeně nabízí jako místo k rozvoji kariéry nebo zahraniční spolupráce.

Ilustrační foto: Shutterstock

Nad rámec geografické a kulturní blízkosti zde nalezneme špičkové výzkumné instituce typu Austrian Institute of Technology (AIT), Rakouské akademie věd (ÖAW), Silicon Austria Labs (SAL), Ludwig Boltzmann Gesellschaft (LBG), GeoSphere Austria, Joanneum Research nebo Institute of Science and Technology Austria (ISTA).

Letos podle odhadu statistického úřadu Statistik Austria dosáhnou výdaje na výzkum a vývoj 16,6 mld. eur, tedy 3,34 % HDP. Rakousko investice do vědy dlouhodobě navyšuje a pravidelně plní unijní cíl ve výši 3 % HDP. Přibližně polovina financí pochází ze soukromého sektoru, 16 % tvoří zahraniční financování, a to zejména od firem, jejichž dceřiné společnosti v Rakousku provozují výzkum a vývoj. 70 % organizací provozujících výzkumnou činnost spadá do podnikatelského sektoru a věnuje se převážně vlastnímu firemnímu výzkumu. Rakouská strategie výzkumu, technologií a inovací 2030 se obzvláště zaměřuje na zvýšení efektivity výzkumu s cílem dále podporovat transfer získaných poznatků z výzkumu do průmyslu. To zahrnuje posílení kultury startupů a podnikání na univerzitách včetně zvyšování počtu spinoffů.

Podpora pro badatele i startupy

Rozcestníkem pro mladé firmy nebo vědce s inovativním projektem je web Förderpilot.at poskytující přehled o dotacích v oblastech výzkumu a podnikání. Státní dotační agenturou v oblasti výzkumu a vývoje s přesahem ke komerčnímu užití je Österreichische Forschungsförderungsgesellschaft (FFG). Nabídka agentury pokrývá potřeby firem, výzkumných i univerzitních institucí a sahá od nízkoprahových programů k podpoře drobných inovací až po programy EU a špičkové výzkumné projekty. V oblasti financování startupů nabízí celé spektrum nástrojů zaměřených od fáze vzniku nápadu přes vývoj produktu až po uvedení na trh. Širokou škálu nejen finanční pomoci poskytuje startupům také státní dotační banka Austria Wirtschaftsservice (AWS). K financování základního výzkumu slouží fond vědy Österreichischer Wissenschaftsfonds (FWF).

Napříč sektory připadá přibližně 48 % výdajů na experimentální vývoj, 33 % na aplikovaný výzkum a 19 % na základní výzkum. Základní výzkum probíhá převážně na univerzitní půdě (70 %). Mezi vysokými školami v posledním srovnání žebříčku THE World University Rankings zabodovala Univerzita Vídeň, která se v celkovém hodnocení přiblížila první stovce (110. místo).

FOTOGALERIE

 

Na setkání Czexpats in Science vystoupili čeští vědci působící v Rakousku. Foto: Velvyslanectví ČR ve Vídni

Czexpats in Science na ambasádě

Možnostem bádání a vědecké spolupráce s Rakouskem se věnovalo i první setkání členů krajanské vědecké komunity, které v listopadu proběhlo prostřednictvím spolku Czexpats in Science v budově českého velvyslanectví ve Vídni. Akci zahájil velvyslanec Jiří Šitler a vystoupili tu i zástupci českých vědců z řad expatů. Na ISTA již dvanáct let působí jeden z předních světových odborníků na výzkum rostlin, molekulární biolog Jiří Friml, první český laureát Wittgensteinovy ceny, nejvýznamnějšího vědeckého ocenění v Rakousku. Na akci se o své zkušenosti podělila také sociální vědkyně Dagmar Vorlíček, která působí na Vídeňské univerzitě. Na setkání českých vědců ve Vídni pronesla úvodní přednášku ze svého výzkumu na aktuální téma vztahu bezpečnosti a technologií. Dagmar Vorlíček na vídeňskou univerzitu zpočátku zavítala prostřednictvím stipendijního programu Marie Skłodowska-Curie, jež je částí programu Horizont Evropa (Horizon Europe), největšího programu EU na podporu výzkumu a inovací. Granty spadající pod Horizon Europe jsou významnou podporou pro oblast česko-rakouské vědecké spolupráce, ta však probíhá i na mnoha dalších úrovních.

Masarykova univerzita láká i na Life Science

Univerzity jsou si vědomy toho, že základem špičkového výzkumu jsou excelentní vědci se zkušeností ze světových institucí a že je třeba o ně usilovat prostřednictvím kvalitních nabídek. Granty Masarykovy univerzity pro zahraniční vědce na velvyslanectví představili prorektoři Šárka Pospíšilová a Petr Suchý. Univerzita vědce láká prostřednictvím MUNI Award in Science and Humanities, tzv. MASH. Nejčastěji cílí na držitele zmíněných prestižních ERC grantů s mezinárodní reputací, kteří v rámci MASH obdrží na výzkum 5 mil. korun ročně po dobu pěti let. Druhá kategorie MASH StG/CoG je určena pro nadějné výzkumné pracovníky krátce po Ph.D. Výkladní skříní univerzity je vědecké centrum CEITEC s mezinárodními výzkumnými skupinami. Univerzita investuje také do infrastruktury a v roce 2026 chce dokončit stavbu BioPharma Hubu, který má poskytnout prostory s nejmodernějším vybavením pro Farmaceutickou fakultu, Centrum molekulární medicíny a Preklinické centrum, jež bude otevřeno i externím výzkumníkům a komerčním partnerům. To nabízí velký potenciál pro spolupráci se zahraničními partnery s ohledem na silnou oblast Life Sciences ve Vídni.

Na setkání vědců byly spolupráce a networking leitmotivem. „Snažíme se budovat komunitu českých vědců po světě a využívat jejich zkušeností pro rozvoj české vědy. Naším cílem je otevřená, světová a ambiciózní věda,“ vysvětluje ředitel spolku Czexpats in Science Matěj Glanc. K tomu slouží aktivity jako Mapa vědců na stránkách spolku, která by se dala přirovnat k LinkedIn v mapovém formátu nebo Cena Czexpats in Science pro mladé české vědce působící v zahraničí. Letos se kandidáti mohou přihlásit do 30. listopadu.

Hana Brauneis, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR ve Vídni

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688