Komise navrhuje jednotný portál pro digitální prohlášení s cílem snížit administrativní zátěž pro vysílání
Jednotný portál pro digitální prohlášení pro vyslané pracovníky
Komise dnes navrhla zříditjednotný portál digitálních prohlášení pro společnosti, které poskytují služby a dočasně vysílají pracovníky do jiného členského státu, známý jako „vyslaní pracovníci“. Jednotný trh EU čítá 5 milionů vyslaných pracovníků. Jednou z hlavních administrativních překážek, kterým čelí jejich zaměstnavatelé, je zpracovávání více různých dokumentů v každém členském státě.
Členské státy budou moci využívat veřejné rozhraní na dobrovolném základě. V členských státech, které se tak rozhodnou, sníží nový jednotný portál pro digitální prohlášení administrativní náklady podniků při vysílání jejich pracovníků do zahraničí. To přispěje k cíli Komise snížit zátěž podniků spojenou s podáváním zpráv o 25 %, jak je uvedeno v jejím sdělení „Dlouhodobá konkurenceschopnost EU“, a zároveň plně zachovat stávající vysokou úroveň ochrany práv vyslaných pracovníků zakotvenou v právních předpisech EU a vnitrostátních právních předpisech.
Návrh rovněž umožní lepší soulad se stávajícími pravidly, což umožní prosazování spravedlivé mobility v souladu s vysokými standardy ochrany pracovníků. V zájmu zvýšení transparentnosti mohou členské státy rovněž zaslat kopii prohlášení vyslaným pracovníkům.
Nástroj navržený Komisí:
- Snížit administrativní zátěž pro vysílání pracovníků: Jednotný portál pro digitální prohlášení umožní poskytovatelům služeb používat jednotný formulář namísto 27 různých vnitrostátních formulářů. V průměru se tím sníží doba strávená na prohlášeních o 73 %. Tento jednotný formulář bude k dispozici ve všech úředních jazycích EU. Požadované informace jsou zefektivněny na přibližně 30 datových bodů. Zajistí uživatelsky vstřícné jednotné kontaktní místo pro oznamování vyslaných pracovníků v EU. To usnadní podnikům plnění ohlašovacích povinností vůči příslušným vnitrostátním orgánům.
- Posílit spolupráci mezi členskými státy: Nový portál bude součástí systému pro výměnu informací o vnitřním trhu (IMI). Členské státy již dnes používají systém IMI při podávání žádostí o informace nebo žádostí o vzájemnou pomoc při sledování dodržování pravidel pro vysílání pracovníků. Nové veřejné rozhraní bude rovněž vycházet z technických řešení, která již byla zavedena pro elektronické prohlášení vyslaných pracovníků v silniční dopravě, přičemž elektronické veřejné rozhraní, které je rovněž připojeno k systému IMI, je k dispozici již od roku 2022.
- Podporovat ochranu pracovníků: Zjednodušení procesu předkládání a aktualizace prohlášení o vyslání sníží počet případů nedodržování pravidel pro vysílání pracovníků a zvýší transparentnost vysílání pracovníků. Usnadní provádění účinných a cílených inspekcí členskými státy a přispěje k ochraně práv vyslaných pracovníků.
Souvislosti
Volný pohyb služeb zahrnuje právo podniků poskytovat služby v jiném členském státě tím, že tam dočasně vysílají své pracovníky. Poskytovatelé služeb přitom musí dodržovat pracovní podmínky v daném členském státě, jak je stanoveno ve směrnici 96/71/ES o vysílání pracovníků. Členské státy jsou povinny úzce spolupracovat a poskytovat si vzájemnou pomoc s cílem usnadnit sledování dodržování těchto pracovních podmínek. Směrnice 2014/67/EU o prosazování směrnice 96/71/ES dále členským státům umožňuje uložit poskytovatelům služeb usazeným v jiném členském státě povinnost učinit jednoduché prohlášení o vyslání určené příslušným vnitrostátním orgánům přijímajícího členského státu, které obsahuje příslušné informace nezbytné k umožnění faktických kontrol na pracovišti.
Toto opatření bylo poprvé oznámeno v aktualizaci nové průmyslové strategie 2020 a bylo součástí sdělení z března 2024 nazvaného „Nedostatek pracovních sil a dovedností v EU: akční plán". V tomto plánu Komise oznámila, že bude podporovat široké zavedení společné formy elektronického formátu pro prohlášení vyslaných pracovníků, doplněné o rozvoj digitálního vícejazyčného portálu, jehož prostřednictvím mohou společnosti předkládat prohlášení o vyslání pro členské státy, které se rozhodnou tento nástroj využít. Iniciativa byla rovněž oznámena v pracovním programu Komise na rok 2024.
Pro více informací
Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o veřejném rozhraní připojeném k systému pro výměnu informací o vnitřním trhu pro účely prohlášení o vyslání pracovníků a o změně nařízení (EU) č. 1024/2012
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?