Letem světem: PETky, pareto optimální kriminálník, chřipečka a proč hloupneme
Plastové obaly. Typická 500ml PET láhev spotřebuje o 60 % méně energie a vypustí o 80 % méně CO2 než ekvivalentní skleněná láhev, která je 10x těžší. Tyto poměry mění recyklace. Nicméně i tehdy je potřeba mít na paměti, že recyklovaná PET láhev obsahuje o 70 % méně energie a o 45 % méně CO2 než primární PET láhev.
Odhady Thunder Said Energy ukazují, že celosvětová poptávka po plastech a polymerech se do roku 2050 zdvojnásobí. Mimo jiné obrovský potenciál pro recyklaci.
Kriminalita se řídí Paretovým principem: studie* zjistila, že pouhé 1 % populace je zodpovědné za 63 % všech odsouzení za násilné trestné činy.
V ČR máme nízkou proočkovanost lidí proti chřipce. Což nás stojí životy a peníze. Doporučení WH a EU je proočkovanost alespoň 75%. Přitom například ve věku 65+ této úrovně dosahuje v EU Dánsko, Portugalsko a Irsko. Česko je na 25 %. Slovensko 6 %.
Studie na datech ČR přitom ukazuje, že "pokud by se podařilo dosáhnout 75% proočkovanosti, mohlo by se zabránit více než 47 tisícům návštěv u praktických lékařů, téměř 5 tisícům hospitalizací a více než 2 tisícům úmrtí."
Pokud započítáme ztráty produktivity díky úmrtí a nemocnosti, tak zvýšení proočkovanosti dává smysl nejen po zdravotní stránce, ale i po ekonomické.
Nejlepší doba pro očkování je mezi říjnem a prosincem.
Je možné se očkovat i později, jen je potřeba počítat s tím, že trvá cca 2 týdny, než po očkování začne ochrana působit.
A poslední téma: Covid tiše poškozuje mozek. Zákeřné je, že lidé o svých problémech ani nevědí. Nedávná studie zveřejněná v Lancet** zkoumala kognitivní deficity spojené s covidem. Výzkum se zaměřil na skupinu dospělých dobrovolníků, kteří byli očkováním i infekcí dosud nedotčeni a kteří byli v rámci výzkumu záměrně infikováni virem. Výsledky ukázaly, že u infikovaných jedinců byly pozorovány dlouhodobé kognitivní problémy, zejména v oblasti paměti a výkonných funkcí, které přetrvávaly téměř rok po infekci.
Zajímavé je, že navzdory objektivním deficitům nebyly hlášeny žádné subjektivní kognitivní potíže. To znamená, že i když byli lidé měřitelně postiženi, sami o svém stavu nevěděli. Závažná byla zejména paměť, kde došlo k výrazným poklesům schopnosti okamžitého a zpožděného vybavování.
Bohužel jsem si při čtení článku o tomto výzkumu a především faktu, že si to lidé neuvědomují, vybavil jeden starý vtip a nemůžu ho dostat z hlavy: Když někdo umře, tak o tom neví, ale pro ostatní je to těžké ... To samé platí, když je někdo debil.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
*https://link.springer.com/article/10.1007/s00127-013-0783-y
**chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S2589-5370(24)00421-8
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025