Letem světem: PETky, pareto optimální kriminálník, chřipečka a proč hloupneme
Plastové obaly. Typická 500ml PET láhev spotřebuje o 60 % méně energie a vypustí o 80 % méně CO2 než ekvivalentní skleněná láhev, která je 10x těžší. Tyto poměry mění recyklace. Nicméně i tehdy je potřeba mít na paměti, že recyklovaná PET láhev obsahuje o 70 % méně energie a o 45 % méně CO2 než primární PET láhev.
Odhady Thunder Said Energy ukazují, že celosvětová poptávka po plastech a polymerech se do roku 2050 zdvojnásobí. Mimo jiné obrovský potenciál pro recyklaci.
Kriminalita se řídí Paretovým principem: studie* zjistila, že pouhé 1 % populace je zodpovědné za 63 % všech odsouzení za násilné trestné činy.
V ČR máme nízkou proočkovanost lidí proti chřipce. Což nás stojí životy a peníze. Doporučení WH a EU je proočkovanost alespoň 75%. Přitom například ve věku 65+ této úrovně dosahuje v EU Dánsko, Portugalsko a Irsko. Česko je na 25 %. Slovensko 6 %.
Studie na datech ČR přitom ukazuje, že "pokud by se podařilo dosáhnout 75% proočkovanosti, mohlo by se zabránit více než 47 tisícům návštěv u praktických lékařů, téměř 5 tisícům hospitalizací a více než 2 tisícům úmrtí."
Pokud započítáme ztráty produktivity díky úmrtí a nemocnosti, tak zvýšení proočkovanosti dává smysl nejen po zdravotní stránce, ale i po ekonomické.
Nejlepší doba pro očkování je mezi říjnem a prosincem.
Je možné se očkovat i později, jen je potřeba počítat s tím, že trvá cca 2 týdny, než po očkování začne ochrana působit.
A poslední téma: Covid tiše poškozuje mozek. Zákeřné je, že lidé o svých problémech ani nevědí. Nedávná studie zveřejněná v Lancet** zkoumala kognitivní deficity spojené s covidem. Výzkum se zaměřil na skupinu dospělých dobrovolníků, kteří byli očkováním i infekcí dosud nedotčeni a kteří byli v rámci výzkumu záměrně infikováni virem. Výsledky ukázaly, že u infikovaných jedinců byly pozorovány dlouhodobé kognitivní problémy, zejména v oblasti paměti a výkonných funkcí, které přetrvávaly téměř rok po infekci.
Zajímavé je, že navzdory objektivním deficitům nebyly hlášeny žádné subjektivní kognitivní potíže. To znamená, že i když byli lidé měřitelně postiženi, sami o svém stavu nevěděli. Závažná byla zejména paměť, kde došlo k výrazným poklesům schopnosti okamžitého a zpožděného vybavování.
Bohužel jsem si při čtení článku o tomto výzkumu a především faktu, že si to lidé neuvědomují, vybavil jeden starý vtip a nemůžu ho dostat z hlavy: Když někdo umře, tak o tom neví, ale pro ostatní je to těžké ... To samé platí, když je někdo debil.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
*https://link.springer.com/article/10.1007/s00127-013-0783-y
**chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S2589-5370(24)00421-8
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?