Emise skleníkových plynů v EU klesly v roce 2023 o více než 8 %
Emise skleníkových plynů v EU se v roce 2023 snížily o více než 8 %
Evropská komise dnes zveřejnila zprávu o pokroku v oblasti klimatu za rok 2024, z níž vyplývá, že čisté emise skleníkových plynů v EU klesly v roce 2023 ve srovnání s předchozím rokem o 8,3 %. Jedná se o největší roční pokles za několik desetiletí, s výjimkou roku 2020, kdy pandemie COVID-19 vedla ke snížení emisí o 9,8 %. Čisté emise skleníkových plynů jsou nyní o 37 % nižší než v roce 1990, zatímco HDP ve stejném období vzrostl o 68 %, což svědčí o pokračujícím oddělení emisí od hospodářského růstu. EU je i nadále na dobré cestě k dosažení svého závazku snížit do roku 2030 emise alespoň o 55 %.
- Emise z energetických a průmyslových zařízení, na něž se vztahujesystém EU proobchodování s emisemi, zaznamenaly v roce 2023 rekordní pokles o 16,5 %. Emise z odvětví,na něž se vztahuje systém ETS, jsou nyní přibližně o 47,6 % nižší než v roce 2005 a jsou na dobré cestě k dosažení cíle pro rok 2030 ve výši –62 %.
- V rámci systému EU ETS se emise z výroby elektřiny a vytápění ve srovnání s rokem 2022 snížily o 24 %, a to v důsledku růstu obnovitelných zdrojů energie, zejména větrné a solární energie, a přechodu od uhlí. Emise z letecké dopravy vzrostly o 9,5 % a pokračovaly v trendu po pandemii COVID-19.
- Systém EU ETS vytvořil v roce 2023 příjmy ve výši 43,6 miliardy eur na investice do opatření v oblasti klimatu. 7,4 miliardy EUR je přiděleno Inovačnímu fondu a Modernizačnímu fondu, přičemž zbytek finančních prostředků je určen přímo členským státům.
- Budovy, zemědělství, vnitrostátní doprava, malý průmysl a emise odpadů (na něž se vztahuje nařízení o sdílení úsilí) klesly v roce 2023 přibližně o 2 %. Snížení bylo způsobeno odvětvím stavebnictví, které se snížilo přibližně o 5,5 %. Emise ze zemědělství klesly o 2 %, zatímco emise z dopravy klesly o méně než 1 %.
- Přirozený propad uhlíku v EU se v roce 2023 zvýšil o 8,5 %, což zvrátilo klesající trend z minulého desetiletí v odvětví využívání půdy, změn ve využívání půdy a lesnictví (LULUCF). Ke splnění cílů pro rok 2030 je však zapotřebí dalšího úsilí.
I když tato zpráva přináší povzbudivé zprávy o snižování emisí v EU , v loňském roce došlo také ke katastrofičtějším událostem a ke ztrátám na životech a živobytí v důsledku našeho již tak měnícího se klimatu a celosvětové emise dosud nedosáhly vrcholu. Pokračující opatření jsou nezbytná k zajištění toho, aby EU splnila své cíle pro rok 2030 a nasměrovala se na správnou cestu k dosažení svého budoucího cíle pro rok 2040 a cíle nulových čistých emisí do roku 2050. EU musí rovněž pokračovat ve své mezinárodní angažovanosti, počínaje konferencí COP29, která se bude konat příští měsíc, aby zajistila, že i naši mezinárodní partneři přijmou nezbytná opatření.
Zatímco členské státy se pomalu zlepšují, pokud jde o přizpůsobení se změně klimatu a budování odolnosti, zásadní význam mají další opatření. V roce 2023 zažila Evropa největší zaznamenané lesní požáry, jeden z nejmokřejších zaznamenaných roků, velké vlny veder v mořích, rozsáhlé ničivé záplavy a pokračující nárůst teplot. Sdělení Komise o řízení klimatických rizik i evropské posouzení klimatických rizik zdůraznily, že při stanovování politických priorit a napříč všemi odvětvovými politikami je třeba zohlednit expozici klimatu na všech úrovních správy.
V uplynulém roce došlo k produktivnímu zapojení EU a jejích mezinárodních partnerů do posílení opatření v oblasti klimatu, zejména na konferenci COP28 v Dubaji. Na konferenci COP28 strany uzavřely první globální hodnocení v rámci Pařížské dohody s rozhodnutími o urychlení opatření do roku 2030 a v dalších letech, včetně přechodu od fosilních paliv, ztrojnásobení kapacity v oblasti energie z obnovitelných zdrojů na celém světě a zdvojnásobení průměrného celosvětového ročního tempa zvyšování energetické účinnosti do roku 2030. EU, její členské státy a finanční instituce, společně známé jako tým Evropa, jsou i nadále hlavním přispěvatelem rozvojové pomoci a největším světovým přispěvatelem na financování opatření v oblasti klimatu, na nějž připadá přibližně třetina celosvětového veřejného financování opatření v oblasti klimatu.
Souvislosti
Zpráva o pokroku v oblasti klimatu doplňuje výroční zprávu o stavu energetické unie. Nastiňuje pokrok, jehož bylo dosaženo při plnění cílů EU v oblasti snižování emisí, jak vyžaduje nařízení o správě. Zpráva rovněž uvádí klíčové úspěchy a nedávný vývoj v boji proti změně klimatu. Zahrnuje skutečné (historické) emise a předpokládané budoucí emise pro každý členský stát a informace o politikách a opatřeních EU, financování opatření v oblasti klimatu a přizpůsobení se změně klimatu.
Pro více informací
Zpráva o pokroku v oblasti klimatu za rok 2024
Zpráva o stavu energetické unie v roce 2024
Tisková zpráva – Zpráva o stavu energetické unie v roce 2024
Vnitrostátní plány v oblasti energetiky a klimatu
Plnění Zelené dohody pro Evropu
Quote
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz