Nůžky mezi americkou a německou ekonomikou se ve 3. kvartále dále rozevřely
Americký růst zřejmě zopakuje výsledek na úrovni 3 %
Eurozóna a Spojené státy - dvě klíčové ekonomiky západní polokoule budou dnes reportovat výsledky HDP za třetí kvartál. Podle všech indicií to bude dost odlišné čtení, které opět poukáže na rozevírající se nůžky v hospodářském výkonu. Co tedy čekat?
Začněme eurozónou, jejíž růst se v uplynulém čtvrtletí ustálil na nízké letové hladině a to přesto, že dvěma velkým ekonomikám měnové unie - Španělsku a Francii se dařilo. Nicméně, zatímco v případě španělské ekonomiky je silný růst již delší dobu trvalým jevem, tak v případě zrychleného francouzského růstu (0,4% mezikvartálně) lze spíš spekulovat o tom, že jde jen o dočasné vzedmutí se, které mohlo souviset s pořádáním letní olympiády. Celkově mdlý výkon ekonomiky eurozóny však podtrhuje její hlavní brzda, kterou je bohužel Německo. O problému našeho největšího obchodního partnera jsme na tomto místě několikrát psali, ale zopakujme si, že negativní demografický trend spolu s částečně uměle přirozenými strukturálními problémy způsobil, že Německo se zřejmě již nachází v technické recesi (dva velmi decentní mezikvartální poklesy za sebou).
Jestliže Německo trápí pomalu rostoucí produktivita a pracovní síla, tak Spojené státy se vezou na přesně opačné vlně. Objev a implementace umělé inteligence a silná migrace jsou pozitivní strukturální příběhy, které spolu s relativně uvolněnou fiskální politikou, resp. silným pro-exportním know-how v exportu zbraní zajistily, že se růst i v uplynulém kvartále pohyboval na úrovni 3 % (hovoříme zde o mezikvartálním anualizovaném růstu). Jsme sami zvědaví, zdali tříprocentní úroveň bude znovu překonána, neboť náš nowcast pro růst HDP až do včerejšího odpoledne ukazoval na růst 3,8 %, avšak velmi slabá data týkající se zahraničního obchodu za měsíc září srazila náš běžící odhad o jeden procentní bod níže.
Čísla týkající se HDP patří k těm nejdůležitějším, jež tvůrci hospodářské politiky v čele s centrálními bankéři z Fedu a ECB sledují. Přesto jde o poněkud zastaralý údaj, který si v podstatě nese informace staré i čtyři měsíce, takže jejich dopad na trhy a zejména pak na výnosové křivky může být relativně krátkodobý, resp. rychle zastíněný jinými důležitými a čerstvějšími daty. V případě eurozóny by takovými mohly být údaje o říjnové inflaci, v USA pak čísla z trhu práce.
Region: AN
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?