Jak jsou na tom dluhopisy a akcie v názoru na další ekonomický vývoj
Výnosy dlouhodobějších vládních dluhopisů v USA mohou sloužit jako ukazatel toho, co si investoři myslí o dalším ekonomickém vývoji. Kdysi jsem tu také zmiňoval, že když se názory akciového a dluhopisového trhu v této oblasti lišily, často dal vývoj za pravdu právě dluhopisům. Jak by tato „diskuse“ mezi akciemi a dluhopisy mohla vypadat nyní – co říkají o dalším vývoji v ekonomice?
Akcie se svým býčím trhem a vysokými valuacemi (viz i předchozí články z tohoto týdne) vysílají celkem jasný signál. V minulosti se přitom akciový trh staral většinou o cyklický a relativně krátkodobý vývoj. Teď už se ale nějaký čas dá docela přesvědčivě tvrdit, že výhled investorů se kvůli novým technologiím posunul o něco dopředu. Nicméně i tak zřejmě platí, že pokud by byl cyklický výhled špatný, akcie by nebyly tam, kde se nachází.
Vedle celkové úrovně cen a valuací se pak lze na akciích dívat i na výkony cyklických a defenzivních odvětví. Tedy odvětví, které jsou na ekonomický cyklus hodně citlivé a těch, které naopak vykazují senzitivitu nízkou. První si většinou vedou lépe v době (očekávaného) boomu, druhé naopak v době (očekávaného) ochlazení. Následující graf pak ukazuje vývoj výnosů desetiletých vládních dluhopisů v USA. A k tomu přidává výkony cyklických sektorů relativně k sektorům defenzivním:
Zdroj: X
Výnosy dlouhodobějších dluhopisů a relativní výkony cyklických sektorů vykazují v uvedeném období docela slušnou korelaci. Rozbíjí jí hodně výrazným způsobem jen podzim minulého roku, který byl z hlediska výnosů dluhopisů docela zajímavý. Ty totiž na relativně krátkou dobu vystřelily na hodně vysoké úrovně. A to v době, kdy cyklické sektory docela jasně ukazovaly opačným směrem.
Pokud tedy dáme stranou onu podzimní anomálii, cyklicko/defenzivní sektory a výnosy dluhopisů si docela notují. Nyní by naznačovaly zlepšující se výhled a jejich vzájemná úroveň si hodně odpovídá. V nějakém jednoduchém modelu se podle mne také dá uvažovat o tom, že by výnosy desetiletých vládních dluhopisů odpovídaly nominálnímu růstu ekonomiky. S 2 % inflací a 2 % potenciálním reálným růstem tak máme asi 4 % „rovnovážných“ výnosů. Pokud se přitom nominální růst pohybuje nad výnosy, jde o prostředí pro akcie vlídné a naopak. Tj., nejde o růst, či výnosy samotné, ale jejich poměr.
Výše uvedené platí i na straně zmíněné udržitelnosti vládních dluhů – čím výš je růst relativně k sazbám a výnosům, o to větší si může vláda dovolit deficity bez toho, aby zvyšovala poměr dluhu k HDP. Nebo v současném kontextu možná lépe pojato – čím výš je onen poměr, o to menší rozpočtové utahování je třeba na snižování míry zadlužení.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?