Ranní okénko - Demokracie jako odrazový můstek pro hospodářský růst
Dnes budou v Německu publikovány (11:00) výsledky říjnového průzkumu instituce ZEW. Index vyjadřující hodnocení současné ekonomické situace našeho západního souseda se podle nás nepatrně zlepší z -84,5 na -84,0 bodů. Deprese z největší evropské ekonomiky tak neustupuje, což dokládá i skutečnost, že hodnocení aktuálního stavu ekonomiky je srovnatelné s polovinou roku 2020, kdy platily nejrůznější covidové restrikce. Co se týká indexu očekávání vývoje německé ekonomiky v budoucnu, předpokládáme, že se zastaví trend snižování optimismu mezi finančními analytiky. Index v tomto případě spadl z červnových 47,5 až na 3,6 bodů v září. Trh nyní predikuje návrat na růstovou trajektorii (+10,0 bodů), přičemž naše prognóza je ještě optimističtější (+14,0 bodů).
Ve stejný čas uveřejní Eurostat, jak si vedl evropský průmysl (bez stavebnictví) během srpna. Po čtyřech měsících propadů či stagnace trh očekává meziměsíční nárůst průmyslové výroby o 1,8 %. Naše prognóza je téměř identická (+1,7 %). Důvodem je lepší než očekávaný výkon německého průmyslu v srpnu, když meziměsíčně výroba (včetně stavebnictví) vzrostla o téměř 3 %.
Po pondělním státním svátku ve Spojených státech amerických se dozvíme jeden zajímavý údaj také odtud, a to konkrétně průzkum pobočky Fedu v New Yorku ohledně nálady ve zpracovatelském průmyslu. V září se poprvé v tomto roce dostala do kladného teritoria (+11,5 bodů) značícího vyšší míru optimismu, a dokonce překonala i průměrnou historickou úroveň (7,3 bodů). Pro říjen se očekává korekce, nicméně pozitivní hodnocení by mělo převládat (+3,6 bodů).
Pohled zpět:
Nový týden začal ospale, když jediným údajem během pondělního dne byl běžný účet platební bilance. Ten skončil v červenci s deficitem ve výši -13,74 mld. Kč a pro srpen trh předpokládal snížení schodku na necelých -5,2 mld. Kč. Výsledek ovšem překvapil, když byl zaznamenán přebytek čítající 18,54 mld. Kč, což bylo zároveň povzbuzením pro korunu, která prolomila hranici 25,30 EUR/CZK.
Ačkoli byl ekonomický kalendář takřka prázdný, nelze nezmínit, že včera byla udělena Nobelova cena za ekonomii. V letošním roce si ocenění odnesli Daron Acemoglu, Simon Johnson a James A. Robinson za výzkum vlivu institucí na prosperitu. Ve své studii vysvětlují, jak důležitými jsou společenské instituce na prosperitu dané země. Pokud je právní řád nastaven nespravedlivě, moc je uzurpována pár jedinci, kteří jednají primárně ve svůj prospěch, ekonomika takové země nevzkvétá. Takovými příklady jsou některé bývalé evropské kolonie, kde bylo tamní obyvatelstvo vykořisťováno a nerostné zdroje byly těženy takřka výhradně ve prospěch kolonizátorů. Naopak nastavení demokratických, politicky inkluzivních institucí v době kolonizace mělo podle autorů příznivý kauzální efekt na schopnost inovovat a dlouhodobě růst. Tato práce tak potvrzuje důležitost demokratického řádu jako jednoho ze základních předpokladů hospodářského růstu, ačkoli sám o sobě není všelékem. Kéž by si toto uvědomili v některých koutech našeho světa.
Akcie se na začátku nového týdne zelenaly, když americký index S&P 500 zakončil den se ziskem téměř 0,8 %. Podobný výkon zaznamenal i německý DAX (+0,7 %). Pražská burza mírně zaostala, ale ani intradenní výnos ve výši 0,4 % rozhodně není k zahození.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?