Sázkovky otočily a kurzy již preferují Trumpa. Tuší, kudy běží zajíc? - Volby v USA
V hlavách spekulantů sázejících na americké prezidentské volby se něco stalo. Přibližně do minulého víkendu kurzovní sázky preferovaly jako vítěze prezidentského klání Kamalu Harris. Od pondělí to však již neplatí a v řadě sázkovek již má vcelku jasně navrch Donald Trump. Co se tedy změnilo a vědí sázkaři na rozdíl od předvolebních průzkumů, kudy běží zajíc?
Pravdou je, že faktorů, které mohly způsobit protočení preferencí sázejících ve prospěch D. Trumpa, bylo minulý týden hned několik. Vše začalo raketovým útokem Íránu na Izrael, který hrozí tvrdou odvetou, což demokratům v kampani nehraje do karet hned ze dvou důvodů: jednak vyskočily ceny ropy a potažmo benzínu, což americký spotřebitel nemá rád. Za druhé, americká podpora Izraele může způsobit rozladění jedné z důležitých skupin pro-demokratických voličů, kterou je výrazná muslimská menšina v Michiganu, jenž je klíčovým (stále) nerozhodnutým státem v prezidentském kolbišti. Dalším trestným bodem mohla být pro K. Harris vcelku jasná prohra demokratického kandidáta na úřad viceprezidenta Tima Walze v televizní debatě s republikánem J. D. Vancem. A konečně naopak plusovým bodem pro D. Trumpa mohlo být aktivní zapojení technologického mága Elona Muska do republikánské kampaně, který se osobně zúčastnil předvolebního shromáždění v Pensylvánii.
Mohly se výše uvedené faktory na projevit na finančních trzích? Možná. Podíváme-li se na ceny zainteresovaných tržních proměnných, jako jsou dolar či americké vládní dluhopisy, shodou okolností se překrývají s protočením sázkových kurzů na příštího nájemníka Bílého domu. Posílení dolaru a růst úrokových sazeb se přitom odehrává v linii makroekonomických implikací, které jsme se snažili vysvětlit i v posledním pořadu Fresh, který byl věnován americkým volbám.
Na závěr jedno varování - odhadnout (byť i přibližný) dopad politických faktorů na tržní proměnné, jako je např. (euro)dolar či výnosy dluhopisů, je občas snadné, avšak někdy téměř nemožné. A to může být i tento případ. Tržní pohyby výše uvedených proměnných se (bohužel) odehrávaly na pozadí důležitých makroekonomických čísel (inflace v EMU, payrolls v USA), které přicházely ve stejnou chvíli a dost zásadně měnily pohled na politiku ECB a Fedu. Budeme-li tedy chtít hledat silnou politickou stopu na finančních trzích, tak si je třeba ještě počkat. Minimálně do voleb - zbývají čtyři týdny…
Region: AN
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz