Jak lépe využít potenciál rumunského trhu pro vyšší příliv turistů do Česka
09.10.2024 / 17:02 | Aktualizováno: 09.10.2024 / 17:39
Po devastujícím období covidu se počínaje rokem 2022 začal v Česku postupně zvyšovat příliv také rumunských turistů. Pokud v roce 2022 k nám přijelo něco málo přes sto tisíc Rumunů, v roce 2023 jich už bylo více než sto dvacet tisíc. Rok 2024, zdá se, může také přinést další nárůst. Avšak, pokud Rumunsko vnímáme jako zemi s téměř dvaceti miliony obyvatel, je počet Rumunů, kteří navštívili Česko, stále relativně nízký. Potenciál tohoto trhu tudíž není zdaleka využit.
Stejně jako v řadě jiných oblastí mají Česko a Rumunsko dlouhodobé vztahy i v cestovním ruchu. Při posuzování potenciálu vývozu českých turistických služeb do Rumunska nelze opomenout skutečnost, že díky intenzivnímu rozvoji rumunské ekonomiky roste i kupní síla obyvatel. Pokud v roce 2019 byla průměrná mzda v Rumunsku 630 eur, v roce 2024 již hovoříme o 1150 eurech.
V kontextu snahy o využívání potenciálu rumunského trhu je chování řady jiných zemí, resp. jejich poskytovatelů turistických služeb, mnohem aktivnější. To se mimo jiné projevuje četnou účastí jejich turistických operátorů na Veletrhu cestovního ruchu v Bukurešti probíhajícím dvakrát do roka, a to vždy na konci února a listopadu. Jen na jeho letošním jarním ročníku se 22 tisícům návštěvníků představilo dohromady 110 zahraničních poskytovatelů turistických služeb. Nejvíce zde bylo vidět vystavovatele z Turecka, Bulharska, Řecka, Itálie a Moldavska. Zcela běžný je prodej zájezdů přímo na výstavišti.
Podzimní veletrh, který proběhne ve dnech 21. - 24. listopadu 2024, by pro české zájemce mohlo mít smysl navštívit třeba i jenom s cílem prozkoumání možností navázání kontaktů s místními prodejci turistických zájezdů. Každopádně však paleta účasti zahraničních vystavovatelů na následujícím jarním ročníku, který se uskuteční ve dnech 21. - 23. února 2025, by už mohla být obohacena i o přítomností českých firem. Zájemci se s podmínkami účasti a dalšími informacemi mohou seznámit prostřednictvím https://www.targuldeturism.ro/en/conditii-generale-tehnice-si-de-participare/ a https://www.targuldeturism.ro/en/formulare-participare-2025/.
Dalším povzbudivým faktorem je, že se začíná postupně zlepšovat i letecké spojení mezi Bukureští a Prahou. Kromě pravidelných přímých letů rumunského leteckého přepravce Tarom (www.tarom.ro/en/) čtyřikrát týdně začala přímé spojení na této trase od září 2024 třikrát týdně poskytovat rovněž nízkonákladová letecká společnost BeesRomania (https://beesromania.aero/en).
Ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Bukurešti je připraven českým zájemcům o zviditelnění jimi nabízených turistických služeb před rumunskými partnery poskytnout další potřebné informace a stejně tak pomoc při komunikaci. Kontakt: Commerce.Bucharest@mzv.gov.cz.
Juraj Melioris, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?