Internet a pohonné hmoty táhly maloobchod v srpnu
Reálné maloobchodní tržby bez prodejů aut meziročně v srpnu vzrostly o 5,3 % a překonaly tak výrazně naše i tržní očekávání. Zároveň byl revidován směrem výše červencový výsledek z 4,5 % na 4,9 %. Nákupní apetit se tak domácnostem zjevně vrací, z čehož bude těžit nejen maloobchodní sektor, ale i celé tuzemské hospodářství.
Podíváme-li se na jednotlivé oblasti maloobchodu, odhalíme, že meziročně rostly tržby napříč jednotlivými oddíly. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán u prodejců pohonných hmot, a to ve výši 9,3 %. Důvodem byly klesající ceny na čerpacích stanicích během srpna jak v případě benzínu, tak nafty. Řidiči tak pravděpodobně chtěli využít tohoto příznivého vývoje a mohli se předzásobovat. Nicméně vzhledem k dalšímu výraznému poklesu v září, můžeme očekávat významný nárůst tržeb v této oblasti i za první měsíc nového školního roku. Tempo reálných tržeb za nepotravinářské zboží zrychlilo až na 7,2 %. Prodejci potravin evidovali nárůst tržeb ve srovnání s loňským srpnem o 1,6 %. Zaměříme-li se na prodejny dle prodávaného sortimentu, zjistíme, že tržby rostly téměř všude. Nejvíce rostly tržby jako tradičně v posledních měsících prodejcům s kosmetickými a toaletními výrobky, jejichž růst se vrátil do dvouciferných hodnot (+14 %). Na druhém místě pomyslného žebříčku se umístili prodejci zaměřující se na farmaceutické a zdravotnické zboží (+7 %). Následují prodejny s počítačovými a komunikačními zařízeními (+4,6 %) a s výrobky pro domácnost (+4,3 %), kdy ve druhém případě se pravděpodobně začíná projevovat pomalu se oživující aktivita na hypotečním trhu. Po dlouhé době se mohou radovat z částečného úspěchu i obchodníci s oděvy a obuví (+2,1 %). Naopak opět se snížily tržby prodejcům s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (-0,6 %). Odlišný vývoj pokračuje mezi prodejnami dle jejich specifikace, kdy další dvouciferný nárůst zaznamenali obchodníci v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží, a to +16,8 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin dosáhl meziroční nárůst tržeb 2 % a naopak ve specializovaných prodejnách potravin se tržby snížily právě o 2 %. Maloobchod nadále táhne internetový a zásilkový prodej, jemuž v srpnu stouply tržby ve srovnání s loňským rokem o 16,1 %.
V meziměsíčním srovnání maloobchodní tržby vzrostly pouze o 0,1 %, což poukazuje na stále zařazenou nízkou rychlost spotřebitelů při utrácení v obchodech, ačkoli meziroční čísla vypadají skvěle. Mírný nárůst tržeb v srpnu oproti červenci byl navíc dán především volatilnější složkou pohonných hmot (+2,1 %). Za nepotravinářské zboží vzrostly tržby o 0,6 % a za potraviny klesly o výrazných -1,2 %.
Spotřeba domácností roste, ač ne zrovna závratným tempem, což vzhledem k propadu maloobchodu v minulém roce znamená výrazné meziroční nárůsty tržeb. Očekáváme, že podobný vývoj bude pokračovat i ve zbytek roku. Za celý letošní rok by mohl jejich růst atakovat 4% hranici.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz