Vývoj relativních mezd u lidí často měnících zaměstnání ukazuje na možné posuny v cyklu i strukturální změny na trhu práce
Fed sleduje i to, jak se mění vývoj mezd u lidí často měnících místa relativně ke mzdám těch, kteří naopak v daném zaměstnání zůstávají delší dobu. Dnes se podíváme, jak rychle se situace letos na této, rovině změnila. A také na dlouhodobější cyklus.
Následující graf ukazuje růstový diferenciál mezi oběma zmíněnými skupinami – čím vyšší hodnoty, o to více v danou dobu rostou mzdy „přebíhačů“ relativně ke mzdám těm, kteří v zaměstnání zakotvili déle. Patrný je jeden velký cyklus: Na přelomu tisíciletí se z tohoto pohledu vyplatilo přeskakovat, postupně ale rostla výhoda kotvících, která byla nejvyšší dva roky po roce 2008. Pak se situace začala zase obracet a v roce 2023 měli hodně velkou výhodu skokani. Z vrcholu se ale dostali rychle dolů, protože situace na americkém trhu práce se během jednoho roku výrazně změnila ve prospěch zakotvených. Tedy přesněji řečeno – růstový diferenciál se dostal k nule, či dokonce mírně pod ní:
Zdroj: X
Celkově by se tedy podle prvního grafu zdálo, že z hlediska dlouhodobějšího růstu mezd je lepší spíše mezi zaměstnáními přeskakovat. Tedy alespoň v USA. Za posledních více než dvacet let se tam zaměstnanci zůstávající ve firmě delší dobu „cenili“ růstem mezd výrazně více jen kolem roku 2009.
Pokud bychom ale uvažovali o tom, že přeskakování se vyplácí více s tím, jak klesá nezaměstnanost (trh práce se „napíná“), nesedí to na zkušenosti z doby před rokem 2008. Po roce 2000 totiž nezaměstnanost také klesala, ale výhoda přeskakujících se trendově snižovala. Můžeme ovšem zaspekulovat, že zejména v prvních letech mohlo jít o doznívání efektu technologickém bubliny, která mohla nafukovat i poptávku po „talentu“ a tudíž odměňovat přeskakování. A pak už začal dominovat efekt utaženějšího trhu práce – roky 2005 – 2007.
Zdroj: X
V souvislosti s trhem práce bych ještě připomněl tzv. Sahmové pravidlo. To porovnává aktuální změny v nezaměstnanosti s jejím ročním vývojem a v minulosti slušně indikovalo nástup recese. Toto pravidlo bylo opět spuštěno v září letošního roku. Nicméně podle mne se může nyní zařadit do docela dlouhé řady „tentokrát jinak“. Jak třeba poukazují ekonomové z Goldman Sachs, do nezaměstnanosti se nyní znatelně promítá imigrace. Tedy strukturální, ne cyklický faktor.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna