Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 2. říjnu 2024
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla ve 39. týdnu na území ČR celkově mimořádně nadnormální. V důsledku předešlých vydatných srážek v povodí na převážné většině území ČR setrvává mimořádně nadnormální hladina. Oproti předcházejícímu týdnu se celkově stav podzemní vody zhoršil, ale zůstal mimořádně nadnormální. Podíl mělkých vrtů s mimořádně nadnormální hladinou se velmi výrazně snížil na 48 %. Podíl mělkých vrtů se silně nadnormální hladinou (23 %) se zvýšil. Podíl mělkých vrtů s normální hladinou (16 %) ne příliš nezměnil a podíl mělkých vrtů se silně nebo mimořádně podnormální hladinou (0 %) se nezměnil.
Vydatnost pramenů na území ČR byla v 39. týdnu celkově mimořádně nadnormální. V důsledku předešlých vydatných srážek v povodí na polovině území ČR setrvává mimořádně nadnormální vydatnost. Oproti předcházejícímu týdnu se celkově stav vydatnosti zhoršil, ale zůstal mimořádně nadnormální. Podíl pramenů s mimořádně nadnormální vydatností se snížil na 35 %. Podíl pramenů se silně nadnormální vydatností (16 %) se zvýšil. Podíl pramenů s normální vydatností (26 %) se zvýšil a podíl pramenů se silně nebo mimořádně podnormální vydatností (8 %) se příliš nezměnil. Vydatnost se ve srovnání s předchozím týdnem u 38 % pramenů výrazně zmenšovala. U 6 % pramenů bylo zaznamenáno zmenšení vydatnosti a u 32 % pramenů vydatnost stagnovala, až se mírně zmenšovala. U 20 % pramenů vydatnost stagnovala, až se mírně zvětšovala. U 5 % pramenů došlo ke zvětšení nebo velkému zvětšení vydatnosti.
Hladiny sledovaných toků byly ve srážkami zasažených oblastech v průběhu týdne převážně na poklesu nebo jen mírně kolísaly, na některých tocích ještě přetrvávaly SPA z minulého týdne. Celkové týdenní rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly od -70 do +5 cm. V porovnání s dlouhodobými zářijovými průměry byly průtoky převážně nadprůměrné až výrazně nadprůměrné, nejčastěji se pohybovaly v rozmezí od 50 do 500 % QIX. Toky s indikací hydrologického sucha se i nadále téměř nevyskytovaly.
Za měsíc září bylo z vodních nádrží nadlepšeno přes 90 mil. m3 do vodních toků pod nádržemi. Od začátku roku 2024 bylo z vodních nádrží nadlepšeno tedy celkem přes 351 mil. m3.
Za měsíc září došlo rovněž k akumulaci vody v zásobních prostorech vodních děl. V součtu za všechny státní podniky Povodí celkem bylo akumulováno 172 mil. m3, od začátku roku 2024 bylo ve významných vodních nádržích na území České republiky akumulováno přes 698 mil. m3.
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tato vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 63–100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.
Přílohy
Poslední zprávy z rubriky Zemědělství:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?