Přehání to americké firmy se zadlužováním? Co poměr to jiný příběh
Podle dat Fedu dosahovalo zadlužení amerických firem mimo finanční sektor v roce 1950 asi 30 % HDP. V roce 1975 to bylo asi 50 %, nyní se pohybuje kolem 80 % HDP. Je to známka nějaké nerovnováhy? Podíváme se na pár ukazatelů, což je mimochodem volné pokračování včerejší úvahy o návratnosti vlastního kapitálu amerických společností, která se dá měnit i mírou zadlužení.
U vlády je poměřování dluhu k HDP běžným krokem, u domácností může být lepší pohled na jejich příjmy. Co u firem? Začnu od souvisejícího tématu - poukázal bych nejdříve na to, že měření hodnoty vlastního jmění, respektive kapitalizace celého trhu, k HDP je (podle mne) docela zavádějící. Z jednoduchého důvodu:
Pokud by se požadovaná návratnost u akcií dlouhodobě pohybovala mezi 8 – 10 %, tak trh by měl dlouhodobě růst také zhruba tímto tempem (pokud dividendové výnosy netvoří velkou část návratnosti). Historicky to docela platí. Nominální produkt ale může trendově růst výrazně nižším tempem, zhruba polovičním (nyní cca 2+ % inflace a 2 % reálný růst). Poměr kapitalizace trhu k produktu by se tedy měl „přirozeně“ zvyšovat a nejde o žádnou známku nějakého excesu na straně akcií. Pokud by pak firmy jako celek chtěly z nějakého důvodu držet hodnotu zadlužení v konstantním poměru ke kapitalizaci, rychleji než produkt by rostly i dluhy. A opět by nemuselo jít o nějaký signál problémů. Ale mohlo – záleží na tom, co táhne kapitalizaci a tržní hodnotu firem.
Zdroj: X
Druhý graf také není úplně aktuální, ale ukazuje dobře trend v míře zadlužení měřené (čistými) dluhy k ziskům na úrovni EBITDA. Ty jsou někdy vnímány jako aproximace provozního toku hotovosti. A graf ukazuje, že v roce 2012 byla takto měřená míra zadlužení výrazně níž, než v roce 1980. Pak se vydala skokem nahoru, ale podle aktuálních dat by poměr měl být zpět kolem 1,5:
Zdroj: X
Pokud tedy měříme zadlužení amerických firem relativně k produktu, vidíme dlouhodobě rostoucí trend. Poměr ke kapitalizaci od sedmdesátých let naopak výrazně klesl – tehdy se dokonce blížil až 100 %, nyní se nachází hluboko pod 30 %. Skloubit to můžeme jednoduše, protože kapitalizace k produktu dlouhodobě roste – viz ono vysvětlení na začátku. A čisté dluhy k EBITDA se nyní nachází zhruba tam, kde na počátku osmdesátých let.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři