Průmysl stále v šedi
Výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) za měsíc září podle očekávání přinesl mírnou korekci nečekaného srpnového nárůstu. Index ve zpracovatelském průmyslu poklesl z 46,7 na 46,0 bodů zcela v souladu s mediánem trhu. Naše prognóza předpokládala nepatrně lepší hodnotu (46,2 bodů).
Zhoršování provozních podmínek ve zpracovatelském průmyslu se v září oproti srpnu mírně prohloubilo, ale ve srovnání s eurozónou, a zvláště Německem, je hodnocení příznivější. Nicméně firmy i nadále čelí slabé poptávce, což se projevuje nižším objemem produkce a také nižší rozpracovaností výrobků. Pozitivní zprávou je, že relativně zmírnil pokles nových zakázek zejména díky zakázkám ze zahraničí, které klesly nejslabším tempem od dubna 2022. Nižší poptávka se podepisuje také na redukci nákupů a zásob. Objem skladů tak poklesl u výrobních zásob, ale i hotových výrobků. Zároveň se firmám dařilo lépe zpracovat nedodělky z minulých měsíců, a to navzdory tomu, že byly donuceny některé pracovníky propustit. Zaměstnanost v tomto sektoru klesla nejrychleji za poslední rok. Firmy jsou také mnohem méně ochotny investovat do rozvoje svého podnikání, což má dopad i na slabší prodeje kapitálového zboží. Z toho lze vyvodit, že firmy vyčkávají na razantnější snížení sazeb ze strany ČNB, což by mělo pozitivní vliv na provozní náklady financování. Firmy přesto zůstávají relativně optimistické, nicméně pozitivní sentiment je nejslabší od letošního února.
Co se týká cenového vývoje, je zaznamenán pokračující růst cen vstupů, ačkoli z historického hlediska ne příliš významný a v nejslabším tempu za poslední 4 měsíce. Tlak na rostoucí ceny ovšem můžou zintenzivnit problémy v námořní dopravě, především z Asie, ale také z Německa, kde někteří tamní pracovníci stávkovali. Dopravní možnosti tak byly omezenější, což vyústilo třetí měsíc v řadě v prodloužení dodavatelských termínů, dokonce jedno z nejsilnějších za poslední dva roky. Rostoucí ceny v dopravě se tentokrát projevily i na cenách výstupů, které vzrostly, ač mírně, poprvé od června a nejvyšším tempem od dubna 2023. To představuje riziko pro nárůst inflace, které může ještě zesílit další eskalací na Blízkém východě, jejíchž další fázi aktuálně s obavami pozorujeme.
Zhoršování provozních podmínek v českém zpracovatelském průmyslu pokračuje, nicméně mnohem nižším tempem než v sousedním Německu. Právě jeho kondice bude klíčová pro vývoj tuzemského průmyslu v dalších měsících.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři