Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  01.10.2024 09:21:03

Koruně se v úvodu nového týdne nedařilo a oslabila k hladině 25,20 CZK/EUR - Ranní zprávy 01.10.2024

Klíčové události

- ČR: Růst peněžní nabídky M3 v srpnu zvolnil na 5,7 % r/r z červencových 6,0 % r/r.

- Německo: Spotřebitelské ceny HICP v září podle předběžného odhadu -0,1 % m/m a +1,8 % r/r.

- Polsko: Spotřebitelské ceny CPI v září podle předběžného odhadu +0,1 % m/m a +4,9 % r/r.

- USA: Index výrobní aktivity v okolí Chicaga v září vzrostl na 46,6 ze srpnových 46,1 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

- EURCZK: Koruně se v úvodu nového týdne nedařilo a oslabila k hladině 25,20 CZK/EUR. Jedná se o nejslabší hodnoty české měny od poloviny srpna. Za oslabením koruny včera nestály žádné zjevné fundamentální důvody, když domácí makroekonomický kalendář byl téměř prázdný a rozdíl mezi korunovými a eurovými tržními sazbami nedoznal zásadnější změny. Jedním z možných vysvětlení je, že na korunu negativně doléhá zhoršující se výhled na růst evropské ekonomiky a pravdou je, že odpoledne začal posilovat i dolar vůči euru. Dnešek je na domácí makročísla poměrně bohatý, když za pozornost bude stát především index PMI ve výrobě za září. Zářijové PMI ve výrobě v Německu a ve Francii výrazně poklesly, ale podle konjukturálního průzkumu (ČSÚ) se důvěra tuzemských průmyslových podniků v září zvýšila meziměsíčně o 2,9 bodu. Nelze tedy vyloučit, že i zářijový index PMI ve výrobě pro ČR vyzní lépe. To, že by však sentiment v tuzemském průmyslu dokázal dlouhodobě divergovat oproti Německu, je podle nás krajně nepravděpodobné.

- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera oslabila k úrovni 22,60 CZK/USD. V dalších dnech budou z pohledu dolaru velmi důležitá příchozí čísla z amerického pracovního trhu (již dnes průzkum JOLT). Na měnovém páru koruny vůči polskému zlotému se včera obchodovalo v širším okolí hladiny 5,89 CZK/PLN.

- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úvodu týdne maďarský forint vůči euru pohyboval především v rozmezí 397–398 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru ráno oslabil a následně se obchodování stabilizovalo v okolí hladiny 4,28 PLN/EUR. Růst spotřebitelské inflace CPI v září předběžně zrychlil na 4,9 % r/r, což je nejvyšší úroveň v letošním roce.

- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu nového týdne obchodovalo v rozmezí 1,114 – 1,121 USD/EUR. Euro mírně oslabilo. Za pozornost stál předběžný odhad zářijové inflace v Německu, po které je jasné, že HICP inflace v eurozóně v září výrazně zpomalí a zamíří pod 2 % r/r (bude zveřejněno dnes). Podle nás se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že Evropská centrální banka (ECB) na říjnovém zasedání opět sníží úrokové sazby (slabší ekonomika a nižší inflace), což včera de facto potvrdila i prezidentka ECB Ch. Lagardeová. Hlavní slovo však budou mít v tomto týdnu čísla z amerického pracovního trhu s první ochutnávkou dnes odpoledne v podobě srpnového průzkumu JOLT. V průběhu tohoto týdne je nutné počítat se zvyšující se volatilitou nad dolaru, přičemž platí, že čím slabší čísla z amerického pracovního trhu, tím větší potenciál pro oslabení dolaru (hladina 1,14 USD/EUR) a naopak čím silnější čísla, tím větší šance na posílení dolaru pod hladinu 1,11 USD/EUR.

Očekávaná data a události

- ČR: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – finálně, Index PMI ve výrobě (září), Plnění státního rozpočtu (září)

- Eurozóna: Index spotřebitelských cen HICP (září) – předběžný odhad, Index PMI ve výrobě (září) – finálně, Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Schnabelová

- Polsko: Index PMI ve výrobě (září)

- USA: Index ISM ve výrobě (září), Otevřená pracovní místa JOLTs (srpen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Bostic

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcenta.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688