Ranní okénko - Zvedne hozenou rukavici ECB?
Dnešní den bude napěchovaný zajímavými údaji od nás i ze světa. Již za pár okamžiků zveřejní Český statistický úřad finální odhad růstu české ekonomiky ve druhém kvartále tohoto roku. Očekává se potvrzení mezičtvrtletního růstu o 0,3 % a meziročního růstu o 0,6 %, nicméně nedávná historie nám ukázala, že revizi ani jedním směrem není možné vyloučit. O půl hodiny později bude publikován výsledek tuzemského indexu nákupních manažerů (PMI). Ten v srpnu překvapil svým nárůstem až na 46,7 bodů, což znamenalo sice další zhoršování provozních podmínek ve zpracovatelském průmyslu, ale nejnižším tempem za poslední dva roky. Nyní ovšem očekáváme mírnou korekci a pokles indexu na 46,2 bodů. Podobně to vidí také trh (medián 46 bodů), ale vzhledem k dalšímu výraznému poklesu v eurozóně a zejména v Německu nelze vyloučit ani výraznější propad. V odpoledních hodinách pak Ministerstvo financí vydá zprávu o plnění státního rozpočtu po třech čtvrtinách letošního roku.
Nejdůležitějším údajem z Evropy bude odhad zářijové inflace v eurozóně. Ta by podle našeho i tržního odhadu měla i díky statistickým efektům poklesnout z 2,2 % až na 1,8 %. Na první pohled se tak zdá, že se ECB konečně podařilo zkrotit inflaci, což v kombinaci s ostrým zahájením cyklu snižování sazeb v USA a slabým výkonem ekonomiky eurozóny jako celku podněcuje finanční trhy sázet na další snížení sazeb i během říjnového zasedání ECB. Nicméně prezidentka Christine Lagarde upozorňovala, že se jedná pouze o dočasné dosažení cíle (či v tomto případě podstřelení) a trvalejší návrat k cílovým 2 % je nadále očekáván až ve druhé polovině příštího roku. Navíc podle naší prognózy jádrová inflace zůstane na srpnové úrovni 2,8 % i v září (medián trhu očekává mírný pokles na 2,7 %), což by mohl být rozhodující faktor pro bankovní radu, aby naplnila svá slova o opatrném přístupu a dala si v říjnu pauzu v uvolňování měnové politiky podobně jako v červenci.
Ve Spojených státech amerických bude zveřejněn výsledek PMI pro zpracovatelský průmysl dle ISM za měsíc září. Trh předpokládá po předchozím poklesu indexu mírný nárůst z 47,2 na 47,6 bodů. Takový výsledek by se tak podobal odhadu S&P (47 bodů) a dle obou metodik se průmysl drží pod klíčovou hranicí 50 bodů, oddělující expanzi a kontrakci odvětví. Dozvíme se také první data z amerického trhu práce v rámci tohoto týdne, a to konkrétně o počtu volných pracovních míst dle průzkumu JOLTS. Jejich počet výrazně poklesl v červenci z 7910 tisíc na 7673 tisíc a oproti začátku roku se snížil dokonce o více než jeden milion. V srpnu bylo dostupných pracovních pozic podle trhu podobně (7660 tisíc) jako předchozí měsíc.
Nový týden byl odstartován údajem o zářijové inflaci v Německu. Podle národní metodiky inflace meziměsíčně stagnovala, ačkoli se očekával mírný nárůst (+0,1 %). V meziročním vyjádření byl výsledek také o 0,1 p.b. lepší ve srovnání s predikcí trhu (1,7 %), když inflace klesla až na 1,6 %. Inflace podle metodiky Eurostatu se vyvíjela zcela v souladu s očekáváními trhu, když meziměsíčně poklesla o 0,1 % a meziročně dosáhla výše 1,8 %. Je tak zřejmé, že se inflace v celé eurozóně dostane pod 2% úroveň a pravděpodobně i níže, než jaký je odhad trhu (1,8 %) vzhledem k pátečním číslům ze Španělska či Francie. Varianta snížení sazeb na říjnovém zasedání tak rozhodně bude na stole, u kterého budou zasedat centrální bankéři ve Frankfurtu.
Začátek nového týdne přinesl v případě amerického indexu S&P 500 zisk ve výši 0,4 %. Naopak německý DAX ztratil téměř 0,8 %. Pondělí bylo pro pražský PX spíše rozvážnější a připsal si necelých 0,1 %. Koruna včera ztrácela, když překročila hranici 25,20 EUR/CZK, kde se nachází i dnes ráno.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři