Tokio je s Jokohamou na prvním místě světového žebříčku vědecko-technologických klastrů
30.09.2024 / 03:04 | Aktualizováno: 30.09.2024 / 03:15
Podle nedávno zveřejněného žebříčku Global Innovation Index Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) kraluje tokijsko-jokohamská aglomerace na prvním místě srovnání největších vědecko-technologických klastrů. Zanechala tak za sebou i taková inovační centra jako Silicon Valley, Šanghaj, Soul nebo New York.
Žebříček WIPO sleduje vědeckotechnologickou aktivitu ve světě a hodnotí regiony podle počtu inovátorů a vědců na základě patentových přihlášek a publikovaných vědeckých prací. Jeho poslední zveřejněné vydání na konci srpna 2024 potvrdilo pozici Japonska, a především a jeho hlavního města jako předního inovačního regionu v rámci celosvětového srovnání.
Tokio globálním centrem inovací
Tokijská aglomerace se pyšní 3 712 patentovými přihláškami a 3 231 publikovanými články na jeden milion obyvatel za posledních pět let. Mezi tři největší patentové žadatele patří tři technologičtí giganti Mitsubishi Electric, NTT a SONY, které dohromady podaly přes 25 000 patentových přihlášek. U publikovaných vědeckých prací jsou největší přispěvovatelé University of Tokyo, Tokyo Institute of Technology a Keio University, které se dlouhodobě řadí mezi ty nejkvalitnější v Japonsku.
Oborově pak pocházelo nejvíce patentů z odvětví počítačových, elektronických a digitálních technologií, což odráží tradiční silné stránky japonských společností. Vědecké práce se nejčastější zaměřovaly na chemii, fyziku, matematiku a medicínu. I tady se jedná o obory, ve který japonské univerzity excelují.
Nejen Tokio a Jokohama
Při pohledu na vědecko-technologický potenciál Japonska by se však neměly přehlížet ani další regiony. Na 7. místě se v celosvětovém srovnání umístil klastr Ósaka-Kóbe-Kjóto, tedy region, kde bude v příští roce probíhat EXPO. Podle očekávání dominují ve vědecké činnosti univerzity z těchto měst (Kyoto University, Osaka University, Kobe University). Největším inovátorem je společnost Murata Manufacturing v závěsu s Kyocerou a NITTO Denko. Za pozornost v regionu Kansai stojí také vědecký projekt Keihanna Science City, který mezi Ósakou, Kjótem a Narou zastřešuje více něž 100 firem a výzkumných organizací.
Na 15. místě figuruje klastr okolo Nagoje, čtvrtého největšího japonského města, průmyslového centra s velikostí ekonomiky Švýcarska, ve kterém v inovacích dominuje společnost Denso následována Autonetworks Technologies a Fuji.
Spojení s českými univerzitami
Poslední Global Innovation Index tak potvrdil silné postavení japonských společností a univerzit ve vědě a technologiích i jejich koncentraci do několika klastrů, které se vyznačují rovněž řadou spojení s českými partnery, především v meziuniverzitní spolupráci, kdy i řada českých univerzit má společné výzkumné projekty či výměny právě s protějšky z Tokia, Nagojy či Kjóta. Při poslední výzvě EIG CONCERT-Japan byly např. vybrány projekty k tématu uhlíkově neutrálních měst, v rámci kterých spolupracují vědci Akademie věd ČR s tokijskou Waseda University nebo Vysoké učení technické v Brně s Nagoya University.
Ondřej Svoboda, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tokiu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři