Chcete žádat o vrácení DPH z EU? Zbývá pár dnů
České firmy a podnikatelé mají možnost získat zpět DPH, kterou zaplatili v rámci EU. O vracení za minulý rok lze ale zažádat pouze do 30. září, samotný proces navíc často vyžaduje znalost specifik jednotlivých států. Jak při podání žádosti postupovat a na co si dát pozor?
6 otázek, díky kterým poznáte, zda se vás vrácení DPH z EU týká
· Pořídili jste zboží/službu v rámci podnikání?
· Jste registrováni jako plátci DPH v ČR?
· Nejste registrováni ve státě, který by měl daň vrátit?
· Slouží přijatá plnění pro ekonomickou činnost?
· Bylo nakoupeno zboží?
· Bylo zboží dodavatelem odesláno do ČR?
Cestovní výdaje, nákup služeb či zboží, ubytování nebo například pořízení pohonných hmot v zahraničí. To jsou některé příklady situací, při kterých mohou čeští podnikatelé a firmy žádat o vrácení DPH.
„Prvním krokem je ověření, zda vůbec máte na vrácení DPH nárok. Mezi hlavní podmínky patří registrace k DPH v ČR a naopak absence registrace k DPH v jiném státě. Zpravidla tedy nesmíte být registrovaným plátcem DPH v zemi, ze které požadujete vrácení. Stejně tak platí, že na území daného státu nesmíte provozovat ekonomické aktivity, které by vedly k povinné registraci k DPH,“ vysvětluje Tomáš Jaček, daňový specialista ze společnosti KODAP.
Vzhledem k blížícímu se termínu, do kterého lze o vrácení zažádat je ale také nutné ověřit, zda v tuto chvíli není již pozdě. Žádost o vrácení DPH se podává prostřednictvím elektronického portálu Finanční správy, přičemž daňový subjekt musí nejprve požádat o zřízení přístupu. Místně příslušný správce daně má 15 dnů na to, aby o přidělení tohoto přístupu do portálu rozhodnul. Pokud by tedy k rozhodnutí došlo po 30. září, lhůta pro podání žádosti by marně uplynula.
„Z naší vlastní zkušenosti jsou přístupy vyřizovány zpravidla v kratší lhůtě, v mnoha případech dokonce hned druhý den. Zde ale vždy záleží na ochotě daného správce daně a nyní tak již nelze garantovat včasné vyřízení. Pokud byl ale přístup v minulosti již zřízen, tak je pro danou osobu zpravidla aktivní na neomezeně dlouhou dobu,“ vysvětluje Tomáš Jaček, daňový specialista ze společnosti KODAP.
Po podání žádosti bude váš zahraniční správce daně přezkoumávat doklady a rozhodovat o vrácení DPH. Proces může trvat několik měsíců, v závislosti na zemi. Během tohoto období je důležité průběžně sledovat stav žádosti. Různé země mohou mít navíc rozdílné požadavky. Buďte připraveni na doplňování dokumentů nebo odpovídání na výzvy ze strany zahraničních úřadů.
Vrácení DPH může být komplikované, zejména kvůli specifikům jednotlivých zemí. Mezi časté problémy patří vysvětlování ekonomické činnosti, kdy některé státy mohou vyžadovat podrobné vysvětlení, proč jste na jejich území podnikali. Pokud nebude vysvětlení dostatečné, může to vést k zamítnutí žádosti. „Mezi další komplikace patří nutnost doplňování chybějících dokumentů, některé státy mají navíc neintuitivní online portály, na kterých se žadatel může těžko orientovat. Zároveň je nutné celý proces neustále sledovat a v případě zamítnutí oprávněné žádosti být schopen podat opravný prostředek,“ dodává Tomáš Jaček, daňový specialista ze společnosti KODAP.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů