Institut zaručené mzdy a jeho právní úprava v zemích V4
Od srpna 2024 platí novela zákoníku práce, jejíž významnou změnou je zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru. V této tiskové zprávě přinášíme soupis základních informací k pojetí zaručené mzdy v zemích Visegrádu.
Od 1. července 2024 činí minimální mzda 4 300 PLN a průměrná mzda je 8047,37 PLN. V Polsku neexistuje pojem zaručené mzdy pro všechny obory. Pouze pro určité profese ve veřejném sektoru (učitelé, zdravotníci, zaměstnanci rozpočtové sféry atd.) platí zaručená mzda se závazně stanoveným minimem. Tato mzda se liší od oficiálního minima uplatňovaného u soukromých společností ve všech odvětvích.
Kupříkladu minimální mzda zdravotnických pracovníků je upravena zákonem z 15. dubna 2011 o zdravotnických činnostech a byla zvýšena 1. července 2024. Zvýšení platů se týkalo lékařů a zdravotních sester i dalšího zdravotnického a nezdravotnického personálu. Tato odměna se stanoví jako součin koeficientu uvedeného v příloze zákona a výše průměrné měsíční hrubé mzdy v národním hospodářství v roce předcházejícím stanovení. Tato částka se pro rok 2023 (k níž se budou vztahovat mzdy v běžném roce) zvýšila a činí 7 155,48 PLN.
Minimální sazby platů učitelů jsou vyhlášeny v nařízení ministra školství a sportu z 31. ledna 2005. Základem pro stanovení minimální sazby základního platu je nejvyšší dosažené vzdělání učitele. Pro začínající učitele s pedagogickým vzděláním je minimem 4 908 PLN (v případě jiného vzdělání 4 788 PLN). Pro nejzkušenější certifikované učitele, kteří splňují požadavky na odbornou praxi, kvalifikaci a další aspekty, je určena minimální částka 5 915 PLN.
Minimální mzda zde činí 750 euro a průměrná mzda 1430 euro. Zákon o minimální mzdě také definuje zaručenou mzdu na základě náročnosti dané práce pro jednotlivé pozice. Vzhledem k tomu, že zaručené mzdy nejsou u jednotlivých pozic konkrétně uvedeny, je nutné se orientovat podle charakteristiky platových tříd, která je ustanovena zákonem.
Například pracovní místo odpovídající prvnímu stupni obtížnosti práce charakterizuje výkon pomocných, přípravných nebo manipulačních prací podle přesných postupů a pokynů.
Naopak práce odpovídající šestému stupni obtížnosti charakterizuje tvůrčí řešení úkolů neobvyklým způsobem s blíže nespecifikovanými výstupy s vysokou mírou odpovědnosti za škody s rozsáhlými společenskými důsledky; výkon specializovaných a certifikovaných činností ve zdravotnictví s odpovědností za zdraví a životy lidí; řízení, organizace a koordinace nejsložitějších systémů s odpovědností za nenapravitelné materiální a morální škody se značnými nároky na schopnost řešit složité a konfliktní situace spojené zpravidla s obecným ohrožením nejširší skupiny lidí.
Od 1. 12. 2023 a během roku 2024 činí minimální mzda 266 800 HUF a zaručená minimální mzda pro kvalifikované pracovníky je 326 000 HUF. V dubnu 2024 činila průměrná hrubá mzda v Maďarsku 645 300 HUF.
Pracovníci na plný úvazek musí dostávat minimální mzdu nebo zaručenou minimální mzdu pro kvalifikované zaměstnance.V Maďarsku neexistuje žádný jiný systém zaručené mzdy, který by byl vázán na konkrétní profese. Uvedené částky se vztahují na plnou pracovní dobu 8 hodin denně (40 hodin týdně). Pokud je pracovní doba kratší, mohou být poměrně sníženy.
Barbora Marešová
Marketing & PR Specialist
ASB Group
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů