Živelní katastrofa a nemovitost. Jak postupovat, když povodeň zasáhne nemovitost a co dělat v situaci, kdy nelze splácet hypotéku?
Mnoho lidí se může dostat do situace, kdy je náročné splácet úvěr. V těchto dnech spousta občanů, které postihly ničivé povodně, musí řešit otázku, jak zvládnout splácet hypotéku na postiženou nemovitost nebo jak správně nahlásit bance škody.
V případě potíží se rychle obraťte na svého poradce
Hypotéka je úvěr, který člověk splácí řadu let. V takovém časovém horizontu tedy nelze předpokládat, zda nebudu dlouhodobě nemocný, nepřijdu o partnera, nebo se neocitnu v těžké situaci se splácením. „Pokud včas neposíláte splátku, může se stát že, poběží úroky z prodlení. Tyto úroky běží, i pokud splátku například rozdělíte. V případě nečekané situace je nejlepší se ihned obrátit na pojišťovnu. Pokud máte svého poradce doporučujeme obrátit se první řadě na něj. Může vás rychleji nasměrovat a pomoct s nahlášením pojistné události,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Jak mi banka pomůže?
Banka neschopnost splácet řeší odkladem splátek nebo prodloužením konečné doby splatnosti hypotéky. Postup závisí na vaší předchozí platební historii a bezproblémové komunikaci s bankou. Ve většině případů je takové řešení oboustranně výhodné, protože klientovi pomůže ustálit finanční situaci a vrátit se k bezproblémovému splácení. Pokud jste vlivem povodní přišli o svůj zdroj příjmu a nejste momentálně schopni hypotéku splácet, domluvte se co nejdříve s bankou na dalším postupu. Banky klientům v takto těžkých životních situacích vychází vstříc. Řešením může být přerušení splácení hypotéky na 3-6 měsíců nebo snížení měsíční splátky a prodloužení splatnosti úvěru.
Jak postupovat, když povodeň zasáhne nemovitost?
V první řadě je důležité zjistit rozsah škod. Banky mohou mít odlišné postupy při poškození nemovitosti, která slouží jako zajištění k úvěru. Může se jednat o cca 20% poškození nemovitosti, které není potřeba hlásit bance, a klient škodu a opravu nemovitosti může řešit sám. Pokud je však škoda vyšší nebo i totální je potřeba tuhle skutečnost konzultovat s bankou a domluvit se na postupu, jak se naloží s případným pojistným plněním z pojištění nemovitosti. „Nemovitosti v zástavě za hypotéku jsou pojištěny. Pokud vám nemovitost zatíženou hypotékou poškodila povodeň, nahlaste co nejdříve pojistnou událost vaší pojišťovně. Výplata pojistného plnění bývá vinkulována ve prospěch banky. Domluvte se s bankou na dalším postupu (např. uvolnění pojistného plnění na nutnou rekonstrukci),“ upřesňuje Petr Jermář.
Jak funguje pojištění schopnosti splácet?
Jednou z možností, jak si pomoci v situaci, kdy nejsme schopní splácet je pojištění schopnosti splácet.
„Pojištění schopnosti splácet je pojištění nabízené bankou, které zahrnuje rizika jako je úmrtí invalidita nebo pracovní neschopnost, je možné si připojistit i riziko ztráty zaměstnaní. V rámci takového pojištění není součást nějaké připojištění pro poškození majetku z důvodu živelných škod. Co však je možné, tak některé pojišťovny nabízí připojištění, které je zahrnuto u pojištění nemovitost tedy Majetkové pojištění. Toto připojištění se týká situací, kdy byla nemovitost poškozena vice jak z 20 %. V takové situaci za vás pojišťovna/banka může hradit splátky hypotéky,“ vysvětluje Miroslav Čejka, specialista na pojištění hyponamíru.cz a dodává: „Pro urychlení šetření události je nutné mít dobře zdokumentovaný rozsah škod formou fotografií či videa. Jakmile pojišťovna bude znát rozsah škod, se můžete pustit do úklidu a oprav.“
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Reality:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů