Letem světem: německá důvěra zamrzla, dlouhodobý investor a děda na rodičáku
Důvěra v průmyslu zůstala v EMU v září velmi slabá, v pásmu recese, a dokonce se zhoršila. Velmi nízkou důvěru nákupních manažerů v průmyslu předvedlo především Německo, kde hodnota na 40 je výrazným zklamáním.
V posledních měsících negativní náladu v průmyslu v EMU částečně kompenzovaly služby. To se v září také změnilo a dostaly se na úrovni EMU na hodnoty naznačující stagnaci.
Důvěra v USA se v průmyslu také zhoršila a je v pásmu recese. Nicméně služby zůstaly v pásmu růstu. Tohle zavání pro některé země recesí.
Český zpracovatelský průmysl (výroba) je zhruba tam, kde byl na konci roku 2018. To není dobrá zpráva, protože v minulosti průmysl byl důležitý tahoun růstu české ekonomiky. A když k tomu přidáme dnešní data o důvěře, především v Německu, tak to nevypadá na zlom v nejbližší době pozitivním směrem.
Ale stejně klobouk dolů. Protože stagnace zpracovatelského průmyslu v situaci, kdy váš největší obchodní partner, Německo, kolabuje (pokles o 13 % od konce 2018), je vlastně velmi dobrý výkon. Ukazuje, že se českým podnikům daří lépe adaptovat než německým. Situace ve Škodovce vs. VW (využití výrobních kapacit) je dobrým příkladem.
Čínská centrální banka doplnila snížení sazeb dalšími stimulačními opatřeními, například snížila povinné minimální rezervy pro banky.
Základní poučka: je to dlouhodobá, mnohaletá investice. Skutečnost: v průměru v současnosti drží investor akcie méně než rok. “Jak jsme se poučili? V krátkém období se trh Grahamovým principům vysmívá, ale v dlouhém období se jim vždy dostane rehabilitace. Jestliže nakupujete akcie jen proto, že jejich cena roste - místo toho, abyste se ptali, zda se zvyšuje fundamentální hodnota společnosti-eminenta - bude vás to dříve nebo později šeredně mrzet. To není jen pravděpodobnost. To je jistota.” Benjamin Graham
Doplňující téma: jsem lepší než... já! Většina lidí se hodnotí jako nadprůměrná téměř ve všech charakteristikách. Většina lidí si myslí1, že je lepší než průměrný řidič, počtář, myslitel, otec, ekonom... Zajímavé je, že většina lidí si myslí, že jsou lepší než oni samotní. V experimentu byli lidi požádáni, aby sami sebe hodnotili v řadě charakteristikách. Jejich odpovědi byly potom zamaskované jako průměrné a opět se měli hodnotit. A většina se hodnotila lépe než předtím.
Včera jsem psal o tom, jak mrháme talenty žen, mimo jiné díky dlouhé rodičovské dovolené, která není doplněna zkráceným úvazkem. Švédsko umožňuje2 nově prarodičům nastoupit na placenou rodičovskou dovolenou a starat se o vnoučata. Maximálně lze převést na prarodiče 45 dní v roce, 90 dnů v případě samoživitelky/samoživitele. Mimochodem, Švédsko zavedlo už před 50 lety placenou rodičovskou dovolenou nejen pro matky, ale i pro otce. Rodičovský příspěvek je vyplácen po dobu 480 dnů (cca 16 měsíců) na každé dítě. Z toho se náhrada za 390 dní vypočítává na základě plného příjmu osoby, zatímco za zbývajících 90 dní lidé dostávají pevnou částku 180 korun (17 dolarů) na den. Rodičovská dovolená je méně než poloviční než v ČR. Na druhou stranu mohou rodiče ve Švédsku pracovat se zkrácenou pracovní dobou až do 8 let věku dítěte.
Historie se rýmuje: "Budu naléhat na Kongres, aby vytvořil energetickou mobilizační radu, která bude mít podobně jako Rada pro válečnou výrobu za druhé světové války odpovědnost a pravomoc prolomit byrokracii, průtahy a nekonečné překážky při dokončování klíčových energetických projektů. Budeme chránit naše životní prostředí. Ale když tento národ bude kriticky potřebovat rafinerii nebo ropovod, postavíme je." Jimmy Carter, 1979
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
1) https://buff.ly/3X78DMS
2) https://buff.ly/3yYXXH7
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?