mpo.cz (MPO)
Stát  |  20.09.2024 08:56:00

Komentář Ministerstva průmyslu a obchodu ČR k výsledkům průmyslu a stavebnictví za červenec 2024

 
„Domácí průmyslová produkce v červenci opět meziročně klesla. Na tento vývoj mělo vliv posunutí celozávodních dovolených ve firmách, které vyrábějí motorová vozidla. Nejvýrazněji meziročně poklesla těžba a dobývání a opět i zpracovatelský průmysl. Ve zpracovatelském průmyslu nejvíce kleslo odvětví výroba motorových vozidel (kromě motocyklů), přívěsů a návěsů, které klesá již pátý měsíc po sobě. Tržby z průmyslové činnosti také znovu klesly a oproti minulému měsíci zaznamenala pokles i hodnota nových průmyslových zakázek. Naopak index nákupních manažerů výroby vzrostl.“ uvedl vrchní ředitel sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický.

Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně klesla o 1,9 %. Zpracovatelský průmysl, stejně jako v posledních dvou měsících, vykázal pokles. Také těžba a dobývání stejně jako v měsíci červnu vykázala pokles. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu zaznamenaly opět nárůst.

Meziměsíčně objem produkce zaznamenal pokles o 0,8 %. Nejvíce se dařilo výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

Zpracovatelský průmysl meziročně klesl o 2,2 %. Pokles vykázalo 7 z 22 odvětví, což je ve srovnání s minulým měsícem výrazně lepší výsledek. Dvouciferný pokles zaznamenalo pouze jedno odvětví, a to výroba motorových vozidel (kromě motocyklů), přívěsů a návěsů. Naopak nejvýraznější růst vykázala výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků.

Hodnota nových průmyslových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vykázala meziroční pokles o 1,8 %. Zakázky ze zahraničí klesly o 2,0 %, tuzemské o 1,5 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 8,9 %.

Tržby vykázaly nominální pokles o 0,9 %, který byl dán především tržbami z přímého vývozu, které klesly o 2,2 %, tržby z tuzemska naopak vzrostly o 0,5 %. Ceny průmyslových výrobců v červenci meziročně vzrostly o 1,7 %.

Průmyslová výroba v Německu v červnu pokračovala v meziročním propadu, když klesla o 4,1 %. Výhled pro Německou ekonomiku je stále pesimistický, což se negativně promítá také do tuzemské ekonomiky.

Český zpracovatelský sektor se držel i v srpnu stále v útlumu. Index nákupních manažerů (PMI podle S&P Global) vzrostl z červencových 43,8 na srpnových 46,7 bodu. Jedná se o signál, že zpracovatelský sektor citelně zmírnil pokles. Provozní podmínky v českých zpracovatelských firmách se soustavně zhoršují od poloviny roku 2022, ale poslední snížení bylo nejpomalejší za poslední dva roky. Nové zakázky ve výrobě znovu poklesly. Firmy dál hlásily slabou poptávku, a to jak v tuzemsku, tak ze zahraničí. Nové exportní zakázky také klesly, ale tempo bylo nejslabší za bezmála dva a půl roku a některé firmy měly zvýšenou poptávku od zákazníků v Africe a Asii, ale odbyt v Evropě stále stagnoval. Také výroba zpomalila svůj pokles. Problémy v lodní dopravě vedly k dalšímu zhoršení výkonu dodavatelů, a rovněž zajištění materiálu bylo s obtížemi. To vedlo k významnému zvýšení cen vstupů díky vyšším cenám od dodavatelů. I přesto čeští výrobci v srpnu snížili ceny svého zboží. Zaznamenán byl také pokles zaměstnanosti. Podnikatelé byli nicméně optimističtí a důvěra vzrostla na nejvyšší úroveň za poslední tři měsíce.

Bariéru růstu firem nadále představují nedostatečná poptávka i nedostatek zaměstnanců.

Společně s údaji za průmysl zveřejnil Český statistický úřad údaje za stavebnictví, k nimž vrchní ředitel sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický uvedl: Stavební produkce v červenci meziročně vzrostla a k tomu nárůstu přispělo výhradně inženýrské stavitelství, naopak pozemní stavitelství zaznamenalo pokles. Výhled se mírně zhoršil, ale meziročně je důvěra podnikatelů ve stavebnictví vyšší. Podnikatelé očekávají, stejně jak v minulém měsíci, růst cen stavebních prací.“

Stavební produkce v červenci meziročně vzrostla o 2,0 %, jelikož produkce v inženýrském stavitelství zaznamenala růst ve výši 7,1 %, ale pozemní stavitelství kleslo o 0,9 %.

Počet zahájených bytů meziročně kleslo o 5,5 % na 2 806 bytů, a i počet dokončených bytů meziročně klesl o 7,2 % na 2 719 bytů.

Stavební úřady vydaly meziročně o 3,0 % méně stavebních povolení a jejich orientační hodnota také klesla, a to o 2,1 % na 39,4 mld. .

Saldo indexu důvěry ve stavebnictví se v srpnu 2024 meziměsíčně mírně zhoršilo, na hodnotu -12,0. Ve srovnání s červencem se se podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou stagnoval. Podíl podnikatelů očekávajících v období příštích tří měsíců pokles stávajícího počtu zaměstnanců se oproti červenci mírně zvýšil. Očekávání ohledně vývoje cen stavebních prací v období příštích třech měsíců se v porovnání s předchozím měsícem prakticky nezměnilo. Meziročně je důvěra podnikatelů ve stavebnictví vyšší.

Bariérami růstu ve stavebnictví jsou nadále nedostatek zaměstnanců, nedostatečná poptávka, nedostatek materiálu či potřebného zařízení.








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688