Komentář Ministerstva průmyslu a obchodu ČR k výsledkům průmyslu a stavebnictví za červenec 2024
Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně klesla o 1,9 %. Zpracovatelský průmysl, stejně jako v posledních dvou měsících, vykázal pokles. Také těžba a dobývání stejně jako v měsíci červnu vykázala pokles. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu zaznamenaly opět nárůst.
Meziměsíčně objem produkce zaznamenal pokles o 0,8 %. Nejvíce se dařilo výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.
Zpracovatelský průmysl meziročně klesl o 2,2 %. Pokles vykázalo 7 z 22 odvětví, což je ve srovnání s minulým měsícem výrazně lepší výsledek. Dvouciferný pokles zaznamenalo pouze jedno odvětví, a to výroba motorových vozidel (kromě motocyklů), přívěsů a návěsů. Naopak nejvýraznější růst vykázala výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků.
Hodnota nových průmyslových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vykázala meziroční pokles o 1,8 %. Zakázky ze zahraničí klesly o 2,0 %, tuzemské o 1,5 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 8,9 %.
Tržby vykázaly nominální pokles o 0,9 %, který byl dán především tržbami z přímého vývozu, které klesly o 2,2 %, tržby z tuzemska naopak vzrostly o 0,5 %. Ceny průmyslových výrobců v červenci meziročně vzrostly o 1,7 %.
Průmyslová výroba v Německu v červnu pokračovala v meziročním propadu, když klesla o 4,1 %. Výhled pro Německou ekonomiku je stále pesimistický, což se negativně promítá také do tuzemské ekonomiky.
Český zpracovatelský sektor se držel i v srpnu stále v útlumu. Index nákupních manažerů (PMI podle S&P Global) vzrostl z červencových 43,8 na srpnových 46,7 bodu. Jedná se o signál, že zpracovatelský sektor citelně zmírnil pokles. Provozní podmínky v českých zpracovatelských firmách se soustavně zhoršují od poloviny roku 2022, ale poslední snížení bylo nejpomalejší za poslední dva roky. Nové zakázky ve výrobě znovu poklesly. Firmy dál hlásily slabou poptávku, a to jak v tuzemsku, tak ze zahraničí. Nové exportní zakázky také klesly, ale tempo bylo nejslabší za bezmála dva a půl roku a některé firmy měly zvýšenou poptávku od zákazníků v Africe a Asii, ale odbyt v Evropě stále stagnoval. Také výroba zpomalila svůj pokles. Problémy v lodní dopravě vedly k dalšímu zhoršení výkonu dodavatelů, a rovněž zajištění materiálu bylo s obtížemi. To vedlo k významnému zvýšení cen vstupů díky vyšším cenám od dodavatelů. I přesto čeští výrobci v srpnu snížili ceny svého zboží. Zaznamenán byl také pokles zaměstnanosti. Podnikatelé byli nicméně optimističtí a důvěra vzrostla na nejvyšší úroveň za poslední tři měsíce.
Bariéru růstu firem nadále představují nedostatečná poptávka i nedostatek zaměstnanců.
Společně s údaji za průmysl zveřejnil Český statistický úřad údaje za stavebnictví, k nimž vrchní ředitel sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický uvedl: „Stavební produkce v červenci meziročně vzrostla a k tomu nárůstu přispělo výhradně inženýrské stavitelství, naopak pozemní stavitelství zaznamenalo pokles. Výhled se mírně zhoršil, ale meziročně je důvěra podnikatelů ve stavebnictví vyšší. Podnikatelé očekávají, stejně jak v minulém měsíci, růst cen stavebních prací.“
Stavební produkce v červenci meziročně vzrostla o 2,0 %, jelikož produkce v inženýrském stavitelství zaznamenala růst ve výši 7,1 %, ale pozemní stavitelství kleslo o 0,9 %.
Počet zahájených bytů meziročně kleslo o 5,5 % na 2 806 bytů, a i počet dokončených bytů meziročně klesl o 7,2 % na 2 719 bytů.
Stavební úřady vydaly meziročně o 3,0 % méně stavebních povolení a jejich orientační hodnota také klesla, a to o 2,1 % na 39,4 mld. Kč.
Saldo indexu důvěry ve stavebnictví se v srpnu 2024 meziměsíčně mírně zhoršilo, na hodnotu -12,0. Ve srovnání s červencem se se podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou stagnoval. Podíl podnikatelů očekávajících v období příštích tří měsíců pokles stávajícího počtu zaměstnanců se oproti červenci mírně zvýšil. Očekávání ohledně vývoje cen stavebních prací v období příštích třech měsíců se v porovnání s předchozím měsícem prakticky nezměnilo. Meziročně je důvěra podnikatelů ve stavebnictví vyšší.
Bariérami růstu ve stavebnictví jsou nadále nedostatek zaměstnanců, nedostatečná poptávka, nedostatek materiálu či potřebného zařízení.
Poslední zprávy z rubriky Stát:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní svátky 2024
- Kalendář jmen 2024 - svátky
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Státní svátky Prosinec 2024
- Kalendář jmen Listopad 2024 - svátky
- Kalendář jmen Prosinec 2024 - svátky
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Zálohy OSVČ 2024 - sociální a zdravotní pojištění. Minimální zálohy, splatnost, paušální daň, nemocenské pojištění
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA