OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  20.09.2024 16:24:00

RENOMIA hlásí škody v celkovém objemu větším než 1,3 miliardy korun

Klienti pojišťovacího makléře RENOMIA z řad firem zasažených povodněmi nahlásili za první týden povodní přes 390 škod v celkovém objemu větším než 1,3 miliardy korun. V nejbližších dnech číslo ještě pravděpodobně naroste. Specialisté RENOMIA pomáhají firmám s rychlou likvidací škod, tedy se shromažďováním podkladů pro škodu, s vyřizováním záloh a výplatou pojistného plnění u pojišťoven. Podle ČAP měly české pojišťovny v pátek odpoledne nahlášeno 42 500 pojistných události za 6,7 miliardy korun.

Konzultanti a specialisté likvidace RENOMIA jsou již od počátku povodňového víkendu v kontaktu se svými klienty a kde to situace umožňuje, pomáhají s likvidací škod i přímo v terénu. Do pátečního poledne celkem RENOMIA od svých klientů evidovala více než 390 škod v celkové hodnotě přes 1,3 miliardy korun.

„Přes devadesát procent objemu škod evidujeme z majetkového pojištění proti povodním včetně následné finanční škody ve formě přerušení provozu. Desítky milionů na škodách na majetku potom způsobily i záplavy a vichřice, jednotky milionů jdou na vrub atmosférickým srážkám. Počet škod i částky zatím každým dnem významně rostou, což bude ještě v nadcházejících dnech nejspíš pokračovat,” vysvětluje aktuální situaci managing partner a spolumajitel RENOMIA GROUP Pavel Nepala.

Základní pravidlo pro všechny poškozené firmy zní: V první řadě dbejte na zdraví a bezpečnost. Jakmile bude možný bezpečný přístup k základní dokumentaci škod, ozvěte se svému specialistovi likvidace, ten vám se vším poradí, vaši firmu zná a pomůže vám řešit škodu s pojišťovnou. Škodu se vyplatí dokumentovat průběžně.

Jak postupovat při likvidaci škody na majetku

Povzbudivá zpráva na úvod: v oblasti firemního pojištění dnes již všechny pojišťovny pojišťují povodně i záplavy dohromady. Nemusíte tedy na rozdíl od dřívějška řešit, jaké povahy a z jakého zdroje byla voda, která vám poničila nemovitost, stroje nebo jiná zařízení.

Stejně jako kdekoli jinde platí při řešení škod, že na prvním místě jsou životy a zdraví. Pokud to ale bezpečnostní situace dovolí, je dobré pořídit video nebo fotografie i během samotné povodně. To samé platí i po povodni, ještě před odklízením škod. Kromě fotografické dokumentace je třeba sepsat seznam poškozených či zničených věcí.

Škodu hlaste svému konzultantovi v oblasti pojištění co nejrychleji. Pokud je to možné, tak i doplněnou o základní fotodokumentaci. „Spolu s hlášením se vyplatí zažádat o zálohu na pojistné plnění. Máte tak šanci dostat částku, kterou pojišťovna vyhodnotí jako nezpochybnitelnou škodu, na účet velmi rychle. Typicky v řádu dní,” říká Michael Dubský, ředitel péče o klienty RENOMIA GROUP.

Následně se dostáváme do další fáze řešení škod. Pokud to neohrožuje zdraví, je vhodné při následném úklidu nevyhazovat zničené vybavení, ale odkládat ho stranou pro případ návštěvy likvidátora z pojišťovny.

Kromě škody na majetku můžete zpravidla z pojistky uplatnit i tzv. zachraňovací náklady. „To jsou náklady na logistiku, případně například pronájem skladovacích prostor spojených se záchranou majetku před povodní. Stejně tak na odklízení poškozeného majetku či jeho zbytků, pokud to vyžadují ekologické, bezpečnostní nebo hygienické důvody,” vysvětluje Michael Dubský z RENOMIA. V případě dobře zdokumentovaných škod a dodání podkladů požadovaných pojišťovnami může mít společnost všechny peníze z pojistného plnění na účtu v horizontu týdnů od nahlášení škody.

Jak postupovat při likvidaci z pojištění přerušení provozu

Velká část zatopených podniků musela kvůli povodním či záplavám přerušit nebo omezit provoz. I na to existuje pojištění, které je čím dál rozšířenější – pojištění přerušení provozu. “Díky této pojistce máte obecně nárok na ušlý zisk a fixní náklady za dobu, kdy jste kvůli povodni či záplavě nemohli vyrábět nebo poskytovat služby. Maximálně ale po sjednanou dobu ručení,” vysvětluje Michael Dubský, ředitel péče o klienty RENOMIA GROUP.

Mezi fixní náklady patří například vyplácení mezd zaměstnancům, kteří jsou tzv. na překážkách. Další kategorií jsou vícenáklady, spojené například se stěhováním výroby do jiného provozu. Co dělat, abyste škody vyřídili co nejefektivněji? Základem je hlásit škodu makléři nebo pojišťovně co nejdříve. To je v tomto případě nejčastěji ve stejné chvíli, kdy dojde ke znemožnění výroby v důsledku zatopení výrobních prostor nebo poničení strojů. Případně i dříve, kdy musí být závod evakuován nebo jinak zajištěn na povodně.

„Aby bylo co nejméně postiženo cashflow společnosti, je dobré už v této fázi spolu se základní dokumentací zažádat o zálohu na pojistné plnění. Pojišťovny bývají v tomto případě ochotné, i ony mají motivaci, aby se provoz obnovil co nejrychleji a škody byly díky tomu nižší,” dodává ředitel péče o klienty RENOMIA GROUP Michael Dubský, který klientům každý den s pojištěním a řešením škod pomáhá. Výpočty jsou v tomto případě složitější než u majetkového pojištění a dokladovat se musí zpravidla účetnictvím,

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy o koruně

Další zprávy k tématu "Koruna spodek"








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688