Švédsko podporuje cirkulární ekonomiku networkingem i nižšími daněmi
Ekosystém švédské cirkulární ekonomiky se prudce rozvíjí a přináší s sebou efekty v podobě zvyšování zaměstnanosti, snižování okamžité ekologické zátěže, tlaku na inovace a vzniku nových firem, které mohou do budoucna udávat trendy a nabízet osvědčená nebo patentovaná řešení. Stát oběhovou ekonomiku podporuje formou sdílení zkušeností nebo snižováním daní.
Ilustrační foto Shutterstock
Švédsko na úrovni centrální vlády, regionálních samospráv i soukromého sektoru podporuje přechod na co nejširší model cirkulární ekonomiky. V úzké spolupráci na něm participují vládní, nevládní a zájmové instituce: Research Institute of Sweden, Royal Institute of Technology, Circular Sweden, Cradlenet a další hráči. Švédská národní strategie sleduje jak cíle vytyčené v akčním plánu EU, tak i cílech udržitelnosti OSN. Nad implementací národní strategie dohlíží Environmental Protection Agency.
Jedním z daňových nástrojů podpory cirkulární ekonomiky ve Švédsku je institut takzvané rozšířené odpovědnosti výrobce (Extended Producer Responsibility), který činí výrobce odpovědným za celý životní cyklus jeho produktů, zejména za jejich recyklaci a likvidaci. Toto opatření vytváří tlak na prodloužení životního cyklu, ale rovněž na inovace. V neposlední řadě otvírá prostor pro párování poptávky a nabídky v případě existujících řešení dodávaných i nešvédskými subjekty – tedy i českými firmami. Dalším kamínkem v mozaice podpory je nižší sazba DPH na opravářské služby (12 procent namísto 25). Mezi technologie, jež umožňují přechod k oběhové ekonomice, dlouhodobě patří zejména blockchain, IoT či 3D tisk.
Oděvy, potraviny, ale i počítače
Cirkulární ekonomika se již delší dobu usazuje i v oděvním průmyslu. Firmy jako H&M, Lindex a Filippa K povzbuzují své zákazníky, aby vraceli použité oblečení výměnou za slevy. Použité oděvy jsou tříděny za účelem recyklace nebo dalšího použití. Filippa K nabízí krejčovské služby, aby tak prodloužila životní cyklus svých produktů. Je zřejmé, že v oblasti oděvního průmyslu, respektive druhotného zpracování textilu, by mohla svá cirkulární řešení nabídnout řada českých firem. Připomeňme, že nábytkářský gigant IKEA si předsevzal dosáhnout plně cirkulárního statusu v roce 2030.
Švédská firma Inrego svým zákazníkům nabízí řešení revitalizace nebo odkupu vyřazovaných IT zařízení, jež jsou vcelku nebo po částech navraceny do nového životní cyklu. Principy CE se uplatňují i ve švédském potravinářském a zemědělském sektoru. Startup Karma nabízí restauracím, kavárnám a obchodům s potravinami aplikaci pro online prodej nevyužitých potravin za sníženou cenu, čímž se snižuje potravinový odpad. Podobné služby nabízí startupy Too Good To Go, MatHem ad.
Ostře sledovaný je švédský pilotní projekt ekologické výroby oceli s využitím vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů – HYBRIT (Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology), o jehož přesun uvažují prostřednictvím veřejné podpory Spojené státy (možná dotace US ministerstva energeticky ve výši 500 mil. USD).
Česká mise míří do Švédska
V případě cirkulární ekonomiky řešení hraje velkou roli networking, který jednotlivým stakeholderům umožňuje identifikovat efektivní řešení, ale také výměnu informací o nejnovějších trendech a zakázkách. Právě s nimi se v říjnu do Švédska přijíždí seznámit mise zástupců českých firem, výzkumných center, univerzit a ministerstva životního prostředí v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED). Součástí programu je jednání s řediteli a zástupci klíčových „cirkulárních hráčů“ ve Stockholmu, Eskilstuně a Göteborgu.
Jaromír Vejrych, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů