Patria (Patria Finance)
Investice  |  17.09.2024 09:07:00

Evropský automotive pod tlakem asijské konkurence a emisních cílů, sázky na 50bodové snížení sazeb Fedu dále vzrostly - Rozbřesk

Aktualizováno

Evropský automotive čelí prohlubující se krizi. Produkce zůstává na rozdíl od Číny hluboko pod před-pandemickými úrovněmi a velká část výrobců letos navíc naráží na slábnoucí poptávku (zhruba 40 % výrobců uvádí, že slabá poptávka je hlavní problém). Výhled minimálně pro nejbližší měsíce tak není vůbec pozitivní.

Je zřejmé, že evropský automotive kromě cyklického zpomalení poptávky čelí prohlubující se strukturální krizi. Eroze konkurenceschopnosti souvisí podle čerstvé zprávy Maria Draghiho jednak se zaostáváním v softwarovém vybavení automobilů a současně v pomalejší reorientaci na produkci elektromobilů. I proto podíl prodejů čínských elektromobilů (včetně hybridů) na evropském trhu vzrostl z 5 % v roce 2015 na 15 % v roce 2023. Ve stejném období podíl evropských elektro-mobilů na domácím trhu poklesl z 80 % na 60 %.

K tomuto strukturálnímu tlaku ze strany Číny a USA se navíc přidává nový problém - z pohledu většiny evropských automobilek jsou “zelené cíle” stanovené na úrovni EU příliš ambiciózní. Poptávka po elektromobilech v EU letos stagnuje a ukazuje se, že bez výrazných veřejných dotací je prostor pro další růst prodejů v nejbližších letech viditelně omezen. Cíle na kompletní ústup od prodejů spalovacích motorů do roku 2035 proto již dnes vypadají těžko uvěřitelně. A možná ještě palčivějším problémem jsou krátkodobější cíle. Již příští rok mají evropské automobilky v průměru snížit emise prodaných vozů zhruba o 20 %, což se bez bleskového nárůstu zájmu o elektromobily nemůže většině velkých evropských koncernů podařit. A v takovém případě jim ke všem problémům připadne starost s hrazením nemalých pokut - 95 eur za každý překročený gram CO2 na každé registrované auto.

Kombinaci silného mezinárodního konkurenčního tlaku a přísnější “zelené” regulace evropský automotive zjevně těžko zvládá, a proto začíná být v posledních měsících daleko “více slyšet”. Šéf sdružení evropských automobilek Luca de Meo otevřeně mluví o tom, že rok 2035 (pro konec spalovacích motorů) je zcela nereálný. A i politická vůle “zelený přechod” zpomalit bezesporu roste. Zvlášť proto, že značná část koncernů v čele s Volkswagenem plánuje výrazné propouštění spojené s celkovým zavíráním některých provozů…, to bylo minimálně v Německu dlouhou dobu něco těžko představitelného.


*** TRHY ***

Koruna

Koruně se zatím nedaří nic moc vytěžit z holubičí nálady před zasedáním amerického Fedu. Měnový pár se pohybuje v blízkosti 25,15 EUR/CZK a na jakékoliv pokusy o zisky v posledních dnech rezignoval.
Domácí scéna je po zbytek týdne relativně prázdná a na českou korunu může ještě lehce negativně dopadat nejistota spojená s povodněmi. Hlavní pozornost však nakonec přitáhne středeční zasedání Fedu.

Eurodolar
Eurodolar se posunul včera výše s tím, jak se trh ještě výrazněji přiklonil k názoru, že Fed ve středu zvýší úrokové sazby o 50 bazických bodů. Dnes ráno úrokové futures ukazují pravděpodobnost 67 %, že Fed ve středu večer odstartuje cyklus agresivní redukcí sazeb. Tržní pohyb se přitom odehrál v reakci na sérii článků ve finančních médiích (Walls Street Journal, Financial Times a Bloomberg), která Fedu podsouvala, že by měl sazby srazit o 50 bazických bodů.
Dnes odpoledne přijde ještě poslední důležité makroekonomické číslo, které by mohlo vzít Fed při svém rozhodování v potaz (dvoudenní zasedání FOMC začíná již dnes). Jedná se o srpnové maloobchodní tržby. Ty pravděpodobně nedopadnou nijak valně, neboť jednak minulé číslo bylo velmi silné a jednak srpnové např. prodeje automobilů byly slabší (aneb tržby očištěné o automobily a benzín by nemusely skončit tak špatně). Otázkou však je, jak se data promítnou do americké výnosové křivky a potažmo eurodolaru. Včera například tyto trhy vůbec nereagovaly na lepší podnikatelskou náladu v průmyslu z oblasti New Yorku.

Akcie
Amerika včera navazovala na evropské akciové indexy nevyrovnaným výkonem, když v technologickém sektoru převažovaly prodeje, zatímco většině dalších sektorů se dařil růst. Nejvíc stoupaly banky, utility, telekomunikace a energie. Nasdaq tak padal o procento, zatímco DJIA byl +0,3 pct.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688