Pozitivní zpráva. V nejzasaženějších oblastech severní Moravy přestává pršet (video)
Silné srážky zasáhly do neděle především Beskydy a Jeseníky, kde napršelo více než 200 mm vody. Pozitivní zpráva je, že na severní Moravy přestává pršet. Na většině území spadlo do nedělního dopoledne přibližně 80 % očekávaného množství srážek. V neděli dopoledne dosáhla kulminace vodních toků třetího stupně povodňové aktivity na více než stovce míst. Ústřední povodňová komise žádá obyvatele postižených oblastí, aby spolupracovali při evakuaci a respektovali nařízení záchranných složek. Lidé, kteří chtějí pomoci věcnými dary, mají nosit zejména balenou vodu a trvanlivé potraviny do potravinových bank.
Pršet bude v Česku i v pondělí, srážkové úhrny ale budou nižší než o víkendu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejvyšší vzestupy hladin toků předpokládá dnes a v noci na pondělí na tocích, které odvodňují Jeseníky, Krnovsko, Opavsko, Ostravsko a Beskydy. Výrazné vzestupy budou u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti, Českomoravskou vrchovinu, Šumavu a Novohradské hory. V centrální části republiky prodloužil výstrahu před silným větrem, ještě dnes odpoledne se tam mohou vyskytovat nárazy větru až 70 kilometrů v hodině.
„Žádám všechny občany, aby odložili cesty do zasažených oblastí, pokud nejsou nezbytně nutné. Zároveň apeluji na všechny, aby spolupracovali s hasiči nebo policisty a dbali jejich příkazů, a to i v případě možné evakuace. Rozumím, že opustit své domovy je nelehké rozhodnutí, ve vyhlášených případech evakuace je to ale nezbytné. Když nastane konec deště, neznamená to konec nebezpečí. Je potřeba počkat, až všechna voda bezpečně odteče, vodní živel stále představuje hrozbu a není možné do rozvodněných řek nebo potoků vstupovat. Pokud by chtěli občané pomoci zasaženým oblastem, povodňová komise prosí, aby dary, zejména balenou vodu nebo trvanlivé potraviny, směřovali přes Českou federaci potravinových bank. Ta je pak ve spolupráci s hasiči dopraví na místo, kde budou nejvíce potřebné,“ říká ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise Petr Hladík (KDU-ČSL).
Meteorologové očekávají kvůli postupnému přesunu srážek k západu vzestupy toků odvodňující zejména Jeseníky. K opětovnému dosažení nejvyššího stupně povodňové aktivity dojde na tocích odvodňující severovýchodní hory Čech a Českomoravskou vrchovinu. K vzestupu bude také docházet v povodí horní Vltavy. Dolní tok Vltavy v Praze-Chuchli se bude během dopoledne udržovat na úrovni pod 1000 m3/s (pod 2.stupněm povodňové aktivity). K vzestupu bude docházet také na středním a dolním toku Labe, stejně jako na dolním toku Moravy. Většina toků bude kulminovat během neděle, případně pondělí. Situaci aktuálně nadále komplikuje silný vítr, který bude ustávat jen zvolna na části území v noci na pondělí. Stále bude hrozit vyvracení stromů i vlivem podmáčené půdy.
Pokud jde o situaci v jednotlivých povodích, situace je nejkritičtější v povodí Odry. „V rámci povodí Odry využíváme maximálně všechny kapacity na zadržení vody a odpouštět jen nezbytné minimum. Třeba na přehradě Šance je přítok 228 m3, odtok je ale jen necelé 2 m3/s. Za posledních 12 hodin Povodí Odry zachytilo ve všech nádržích 17 mil. m3 vody. Bohužel i tak se do vodních toků dostává stále extrémní množství vody a hladiny řek stoupají. Na Odře v Bohumíně, tedy tam, kde řeka opouští území České republiky, byl průtok zhruba 1100 m3/s, predikce ale ukazují, že v noci na pondělí by průtok měl být až 2000 m3/s, tedy ještě výrazně poroste,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Zdroj: YouTube, Prima CNN
Příznivé predikce nejsou ani pro povodí Moravy. Dolní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně intenzivně zachytává přitékající vodu, z původně dostupné kapacity 1,5 mil. m3 zůstává k dispozici 800 tis. m3. V Šumperku se přesto předpokládá kulminace až na úrovni 200 m3/s, tedy nad úrovní stoleté vody. Pokud se predikce potvrdí, ohrožena bude především jižní část města.
Nejvíce zasažená oblast je v tuto chvíli na horní Moravě. Průtok v řece Moravě v Raškově byl dnes ráno 231 m3/s (úroveň stoleté vody je zde 189 m3/s). Kulminace v Raškově se očekává dnes odpoledne až na úrovni 312 m3/s. Částečná evakuace proběhla v Hanušovicích a Jindřichově. Významně je zasažena obec Bohdíkov. Povodňová vlna postupuje dále po toku.
„Do nebezpečí se tak budou dostávat sídla níže po toku, a to i větší města. Zejména v Litovli se může situace během neděle a pondělí zhoršit. Aktuální průtok na profilu Moravičany je 141 m3/s, k vylití vody z břehů zde dochází už při úrovni dvacetileté vody, tedy na průtoku 230 m3/s. Kulminace se zde ale očekává zítra v poledne až na hodnotách 418 m3/s. Hrozí tak, že voda se dostane do velké části města,“ uvedl ministr Výborný. Naopak Olomouci by měla pomoci nedávno dokončená protipovodňová opatření a rozšíření koryta v centru města, a voda by se neměla dostat do ulic.
„Situace je mimořádně vážná, ale složky IZS, obce i kraje ji zatím zvládají velmi dobře. Samozřejmě s obrovským nasazením lidských sil i techniky. Bohužel přibývá počet lidí, kteří se odmítají evakuovat a následně je hasiči a policisté musí zachraňovat s pomocí vrtulníků a člunů. V současných povětrnostních podmínkách při tom riskují vlastní životy. Chápu, že není snadné opustit svůj majetek a obydlí, ale opravdu prosíme všechny, kterých se to týká, aby nečekali s evakuací a neriskovali své zdraví i zdraví zasahujících složek,” říká ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Většina srážek z této epizody již spadla, srážky v pondělí sice už nebudou dosahovat intenzit srážek ze soboty, přesto vlivem vysokého nasycení povodí mohou některé toky reagovat znovu vzestupem i na menší srážky. V úterý srážky ustanou a od středy už očekáváme slunečné počasí takřka beze srážek,” řekl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.
Od soboty napršelo na území ČR většinou 20 až 80 mm. Nejvíce v nižších polohách pršelo na Frýdecko-Místecku, kde spadlo až 185 mm srážek. V horských oblastech Krkonoš, Jeseníků a Beskyd napršelo 150 až 250 mm. Nejvyšší úhrn za posledních 24 hodin ze stanic ČHMÚ hlásily v neděli ráno Červenohorské sedlo (244 mm), Lysá hora (238 mm) a Pomezní boudy (200 mm). Celkové úhrny od čtvrtka do nedělního rána přesáhly v Jeseníkách 450 mm, v Krkonoších 400 mm a v Beskydech 300 mm. Na Ostravsku, v Novohradských a Jizerských horách pak 250 mm srážek. V neděli ráno spadlo na většině území již přibližně 80 % z očekávaného celkového množství srážek.
„Asi jako všichni v naší zemi, sleduji už několik dní velmi pozorně varování hydrometeorologů, aktuální vývoj situace, stejně jako všechna opatření přijímaná ke zmírnění dopadů extrémních srážek a následných povodní. Na rozdíl od předchozích velkých povodní v letech 1997 a 2002 máme dnes nejen přesnější modely a tím i varování, ale také výrazně lépe fungující systém reakce na krize. Chci vyjádřit uznání vládě, hejtmanům, starostům, složkám IZS, pracovníkům v energetice, dopravě a všem ostatním, kdo se podílejí na zvládnutí této nepředvídatelné situace. Jejich profesionalita, nasazení, ale také solidarita a vzájemná pomoc nás všech je důležitým předpokladem, že si i s touto krizí poradíme a vyjdeme z ní opět o něco silnější. Přeji všem hodně sil, odhodlání a dobré vůle, abychom nadcházejících několik dní zvládli s co nejmenšími škodami,“ uvedl prezident Petr Pavel.
Základní doporučení ÚKŠ
- Starostové, zkontrolujte si povodňový plán a evakuační plán pro případ povodní.
- Městům a obcím doporučujeme, aby vyhodnotily situaci a míru rizika a případně zvážily zrušení veřejných akcí v pátek a v sobotu. Děkujeme za to, že spousta měst a obcí tuto výzvu vyslyšela.
- Lidem, kteří žijí v záplavových oblastech, doporučujeme připravit si evakuační zavazadlo pro případný rychlý přesun na bezpečné místo. Návod včetně dalších doporučení najdete např. zde.
- Pravidelně sledujte aktuální vývoj počasí a povodní.
- Sledujte televizní nebo rozhlasové zpravodajství a web ČHMÚ.
- Vyhněte se cestování do rizikových oblastí.
- Z důvodu vyššího rizika pádu stromů vlivem silného větru nedoporučujeme nadměrný pohyb mimo budovy. Dopravu a přepravu omezte na nejnutnější přesuny.
- Jste-li v rizikové oblasti, omezte aktivity, které by vás mohly vystavit nebezpečí.
- Nepřibližujte se k rozvodněným vodním tokům.
- Pozor na padající stromy nebo překážky unášené vodou.
- Nenechávejte své věci (auta a podobně) blízko vodních toků. Pokud je nelze přesunout, dle možností je zajistěte.
- Sledujte situaci, i když nebydlíte v blízkosti řek a potoků. Vysoké srážky mohou způsobit třeba i nebezpečné sesuvy půdy.
- Nepřekážejte v práci hasičům a záchranářům
- Mějte nabitý mobilní telefon pro případ výpadku elektrické energie.
- Mějte dostatečnou zásobu pitné vody.
- Pokud jste v minulosti byli zasaženi povodněmi (vyplavené sklepy apod.), vyneste cenné věci do vyšších pater obydlí.
- Myslete na své blízké, zvláště starší osoby v rizikových oblastech, pomozte jim s přípravou.
Více informací ZDE.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů