(Kurzy.cz)
Inflace v Rusku nebrzdí, centrální banka zvýšila úrokové sazby již na 19 %
V souvislosti také s prudce rostoucími vojenskými výdaji na válku na Ukrajině inflace v Rusku o prázdninách dále vystoupala. Zatímco v červnu meziročně ceny vzrostly o 8,6 %, v červenci i v srpnu pak již o 9,1 %. Inflace tedy dále nabrala na tempu na nejvyšší úrovně za více než rok a půl. Loni na jaře přitom klesla naopak na jednu z nejnižších úrovní na 2,3 %. Stalo se však tehdy po předchozím enormním zdražování, kdy po startu války na Ukrajině ceny v dubnu 2022 meziročně poskočily dokonce o 17,8 %.
Letos již sedmé zvýšení sazeb
Rusům v posledních měsících zdražují především potraviny, a ještě o něco více služby. Situace je každopádně dalece vzdálena inflačnímu cíli vlády stanovenému na vlastně nadprůměrné 4 %. Centrální banka se zkrátka rozhodla na zpomalení růstu cen dále zvýšit základní úrokovou sazbu, tentokrát o 100 bodů již na 19 %. Ke svému pátečnímu kroku mj. uvedla: „Současné inflační tlaky zůstávají vysoké. Do konce roku 2024 meziroční inflace pravděpodobně překročí červencovou prognózu v rozmezí 6,5-7,0 %. Růst domácí poptávky stále výrazně převyšuje možnosti rozšíření nabídky zboží a služeb.“
Válka má za následek nedostatek pracovních sil
Dále rostoucí úrokové sazby jsou jistě další ranou pro tamní podniky využívající bankovní financování, když jim dále v tomto ohledu vzrostou náklady. Nehledě již v souvislosti s válkou také na nedostatek pracovních sil, vlastně vysoké sazby z druhé strany mohou ovlivňovat růst cen výrobků. Situace zkrátka roztáčí inflační spirálu. K pracovnímu trhu možno uvést, že nezaměstnanost v Rusku klesla na historická minima 2,4 %. Před válkou se držela nad 4 %. Možno zavzpomínat, že například v době ruské krize v roce 1998 vystoupala i na více než 13 %.
Vývoj inflace v Rusku v jednotlivých měsících za posledních 10 let (meziroční údaje)
Zdroj: tradingeconomics.com
Velkou část výdajů každopádně v Rusku řídí stát. Podle prezidenta Vladimira Putina má země v letošním roce vynaložit na obranu a bezpečnost téměř 9 % svého HDP, což je hodnota, která nemá obdoby od dob Sovětského svazu. Ruský federální rozpočet vyskočil za poslední tři roky téměř o 50 % - z 24,8 bilionu rublů (cca 280 miliard USD) v roce 2021 na plánovaných 36,6 bilionu rublů (cca 400 miliard USD) v letošním roce.
Důvěra Rusů v ekonomiku potažmo rubl navíc dle všeho v posledních dvou letech klesla na bod mrazu. Garnitura se ji společně s centrální bankou přitom snaží udržet zhodnocováním úspor. V návaznosti na vyhlášené vysoké úrokové sazby banky totiž nabízejí obdobně výrazné zhodnocení na vkladech. Pro představu lze zmínit, že dle posledních údajů centrální banky deset největších tamních finančních institucí v první třetině září nabízelo u vkladů úrok až 17,63 %. Například loni touto dobou to bylo „jen“ cca 9,7 %.
Jak se dále zachová Centrální banka Ruské federace, v jejímž čele stojí guvernérka Elvira Nabiullina, uvidíme ke konci příštího měsíce. Na 25. října má naplánováno další měnově politické zasedání.
V oblasti financí se pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů