O akcie malých firem je ve skutečnost mimořádný zájem
Nedávno jsem tu poukazoval na to, že menší firmy v USA čelí mimořádně vysokým nákladům úvěrového financování. Jde o jeden z hlavních důvodů, proč by nižší sazby mohly tomuto segmentu trhu podle některých teorií pomoci k dlouho vyhlíženému udržitelnému (!) posunu návratnosti směrem nahoru. Za další důvod bývají zmiňovány valuace a na ty se dnes podíváme detailněji.
Malé společnosti jsou ve srovnání s těmi velkými „levné“. Přesněji řečeno, jejich poměry cen k ziskům jsou ve srovnání s PE velkých firem na historicky nízkých úrovních. Ukazuje to následující graf spolu s tím, že tyto relativní valuace se pohybují v určitých cyklech. A uvažování o obratu cyklu směrem nahoru by mohlo živit ony naděje na udržitelný a dlouhodobější růst návratnosti menších firem:
Zdroj: X
Posledních pár let přineslo řadu extrémů, zanikajících korelací a kauzalit a případů, kdy je to „tentokrát jinak“. Svým způsobem sem už patří i dnešní téma. Třeba proto, že relativní valuace malých firem se na cyklickém dnu drží dost dlouho. A dost podstatným doplněním příběhu z prvního grafu je pohled na vývoj valuací absolutních. Ty shrnuje druhý graf:
Zdroj: X
Russell 2000 může být tedy relativně k indexu Russell 1000 svými valuacemi hodně nízko, jeho PE se ale pohybuje na hodně vysokých hodnotách (podle dat Yardeni Research právě nyní něco nad 25, Goldman Sachs v grafu ukazuje hodnotu 28). Pokud bychom pak vzali valuace Russellu 2000 relativně k indexu SPX 500, také nijak nízko nejsou. Nahoru je přitom táhne zejména růstový segment tohoto indexu, hodnotové akcie v Russellu 2000 jsou naopak svým PE blízko historickému standardu, či něco pod ním. Co je levné i v absolutním vyjádření jsou akcie menších malých firem v indexu SPX 400 a 600 (jejich PE je podobné).
O akcie malých firem v indexu Russell 2000 tedy podle jejich absolutních valuací už zájem je a ne malý. Rozhodně se nedá hovořit o tom, že tento segment trhu je opomíjený. Spíše o tom, že o jiné je zájem ještě větší. Což není jen hra se slovy. Třetí graf ukazuje, jak je to se zmíněným nákladem financování – tzv. prime sazbou v reálném vyjádření:
Zdroj: X
Ještě v této souvislosti připomenu, že o valuacích indexu SPX 500 jsem tu psal detailněji včera: Jak ukazuje aktualizovaná tabulka od BofA, stále přetrvává valuační mezera mezi PE a P/FCF. Zatímco podle prvního měřítka jsou akcie téměř 40 % nad historickým standardem, podle druhého necelých 20 %. To také není málo, ale přece jen je to rozdíl, který je zřejmě dán chování investic obchodovaných firem (viz včerejší článek).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz