Tři bitcoinové grafy, které byste měli vidět. Proč se nebát konce pohádkového zhodnocení?
Cena bitcoin z letošních březnových historických maxim nad 73 000 USD klesla a v současnosti se pohybuje jen okolo 57 000 USD. Na začátku roku nicméně bitcoin stále jen něco přes 42 000 USD a před rokem asi 26 000 USD, a tak se kryptoměna svým zhodnocením nadále řadí k tomu nejlepšímu, co jste si mohli právě před rokem koupit. Mnozí v souvislosti s letošním halvingem a schválením spotových ETF čekali více, bitcoin ale i tak podává úžasné výkony. Přestal být nicméně hříčkou pro své věrné fanoušky a pevně zakotvil na globální tržní mapě.
Relevantní aktivum
Často se říká, že s tím, jak určité aktivum "dospívá", nevyhnutelně klesají výnosy z něj. Není to tak úplně pravda. Znamenalo by to totiž, že akcie mladých firem za pár dolarů podávají v průměru lepší výkony než akcie firem s dlouhou historií s tržní kapitalizací v desítkách nebo stovkách milionů dolarů.
NVIDIA - ponechme stranou výhled na další období a zůstaňme u dosavadního zhodnocení - v tomto směru není výjimkou potvrzující pravidlo, ale zářným příkladem toho, že názor z první věty je neúplný, ne-li rovnou mylný. Více než 20 let po IPO akcie Nvidie podávají konzistentnější a podstatně lepší výkony než v prvních pěti letech, kdy se s nimi veřejně obchodovalo. Proč? Protože zkrátka přišla jejich doba, s rozvojem umělé inteligence se náskok Nvidie v určité oblasti naplno projevil. NVIDIA je relevantní.
Podobné lze prohlásit o bitcoinu. Je pravda, že zhodnocení pro ty, kteří jej získali třeba za dolar nebo méně a drží jej dodnes, se bude asi překonávat těžko. To ale neznamená, že se zmíněným dospíváním bitcoinu jako aktiva je kryptoměna odsouzena ke slabé návratnosti (chápate-li ji jako investici, samozřejmě). Nevíme, kolik bude stát bitcoin za týden, měsíc nebo rok. Ale v prostředí, ve kterém tradiční měny (fiat) ztrácejí na hodnotě a vlády pokračují v rychlém zadlužování, může být bitcoin relevantní jako nikdy dříve.
Netypický cyklus, nebo teprve začátek býčího trendu?
V krátké historii kryptoměn vypadal dosud tržní cyklus tak, že během medvědí fáze narůstala dominance bitcoinu (ostatní kryptoměny ztrácely více), v rané fázi býčího trendu pokračovala, aby až v pokročilejším stádiu růstového trendu začaly mít navrch menší kryptoměny (investoři ve větší míře nakupují menší, a tedy obecně rizikovější "mince").
V současném cyklu ještě trh nepředvedl všechny zmíněné fáze. Podíl bitcoinu na celkové tržní kapitalizaci kryptoměn během posledního medvědího trendu stabilně rostl na současných zhruba 56 % (čísla se mohou měnit každý den). Buď je tedy aktuální kryptocyklus atypický, nebo ještě ani nenastala jeho silná býčí fáze. V obou případech by měl bitcoin (minimálně relativně v rámci celkové kapitalizace krypotměn) posilovat.
Celá článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/alternativy/tri-bitcoinove-grafy-ktere-byste-meli-videt-proc-se-nebat-konce-pohadkoveho
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři