Ranní zprávy 11.09.2024: Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly o 0,3 % m/m a o 2,2 % r/r
Klíčové události
- ČR: Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly o 0,3 % m/m a o 2,2 % r/r.
- Německo: Spotřebitelské ceny v srpnu dle finálních dat klesly o 0,1 % m/m, meziročně vzrostly o 1,9 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU klesly o 0,2 % m/m a vzrostly o 2,0 % r/r).
- USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v srpnu klesl na 91,2 b.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Česká koruna včera v souhrnu mírně oslabila, odpoledne zakončila na úrovni 25,08 CZK/EUR. Po zveřejnění tuzemské spotřebitelské inflace za srpen sice krátce posílila k hranici 25,0 CZK/EUR, zisky však posléze odevzdala. Předpoklad, že se meziroční růst CPI inflace v srpnu vrátí na 2 % se nenaplnil. Nižší ceny pohonných hmot nedokázaly kompenzovat meziměsíční zdražení potravin, alkoholu a tabáku a pokračující růst cen v oddílu rekreace a kultura. Výsledkem tak v srpnu byl oproti červenci růst inflace o 0,3 %. V meziročním srovnání tempo inflace setrvalo na 2,2 %, tj. stejně jako v červenci. Česká národní banka (ČNB) v aktuální prognóze počítala pro srpen s meziročním růstem inflace o 1,8 %. Za meziměsíčním růstem cenové hladiny stály v srpnu trochu překvapivě především dražší potraviny a nealkoholické nápoje (0,5 %), dražší alkohol s tabákem (1,2 %) a oddíl rekreace a kultura (0,9 %). Naopak v oddílu doprava došlo k poklesu cen o 0,9 % díky levnějším pohonným hmotám. Nic se nemění na skutečnosti, že se inflace v posledních měsících stabilizovala lehce nad 2 % a i v souhrnu za celý letošní rok bude výrazně nižší, než tomu bylo v letech 2022 a 2023.
- USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem česká měna nedokázala umazat pondělní ztráty, naopak je dále prohloubila. V závěru odpoledne se pohybovala nad hladinou 22,75 CZK/USD. Vůči polskému zlotému pak česká koruna zakončila stejně jako v pondělí mírně nad úrovní 5,85 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint zprvu vůči euru oslaboval nad hladinu 397,5 HUF/EUR, ztráty však umazal a oproti pondělku skončil včera takřka beze změny. V závěru odpoledne se obchodovalo nad hladinou 396,5 HUF/EUR. Polskému zlotému se na měnovém páru s eurem nedařilo, odevzdal předešlé zisky a zakončil nad hladinou 4,28 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo převážně americkému dolaru. Zatímco v ranních hodinách se obchodovalo na hladině 1,105 USD/EUR, odpoledne euro zavíralo pod touto úrovní. Eurodolar však vyčkává zejména na dnešní zveřejnění srpnové spotřebitelské inflace v USA a čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB).
Očekávaná data a události
- USA: Index spotřebitelských cen (srpen)
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcenta.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři