Inflace v srpnu zůstala na 2,2 % kvůli silnému růstu cen potravin (Komentář)
Česká meziroční inflace v srpnu stagnovala na 2,2 % navzdory očekávanému mírnému snížení. Jak náš odhad tak i tržní konsensus počítaly s 2,0 %. Centrální banka ve své prognóze zveřejněné začátkem srpna pak očekávala 1,8 %.
Hlavním překvapením je výrazný meziměsíční nárůst cen potravin. Potraviny a nealkoholické nápoje zdražily o 0,5 % m/m a alkoholické nápoje a tabák pak dokonce o 1,2 % m/m. Předstihové indikátory cen potravin přitom naznačovaly odlišný vývoj, v důsledku čehož jsme naopak počítali s mírným meziměsíčním poklesem celé skupiny cen potravin o 0,1 %. Ceny pohonných hmot a regulované ceny se vyvíjely zhruba v souladu s našimi očekáváními. Pohonné hmoty zlevnily o výrazných 2,2 % m/m, zatímco regulované ceny jen nepatrně vzrostly o 0,1 % m/m. Ceny energií pro domácnosti zůstaly v srpnu v průměru beze změny. Jejich klesající trend by měl ale pokračovat, když dodavatelé energií ohlásili další snižování cen pro letošní podzim a začátek příštího roku. V souhrnu spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly v průměru o 0,3 % m/m.
Jádrová inflace nejspíše mírně zrychlila. Podle našeho předběžného odhadu mohlo v meziročním vyjádření dojít k jejímu zvýšení z červencových 2,3 % na 2,4 % v srpnu. Odhad je však kvůli velké volatilitě cen potravin spojen se značnou mírou nejistoty. Jistý vliv na jádrovou inflaci pravděpodobně stále měly ceny dovolených, a to nejen kvůli srpnovému nárůstu o 3,7 % m/m, ale i kvůli efektu nepravidelné sezonnosti. Dynamika imputovaného nájemného v srpnu zrychlila, v meziměsíčním vyjádření z 0,4 % na 0,6 % a v tom meziročním z 0,9 % na 1,2 %, i tak ale zůstala hluboko pod dvouprocentním cílem centrální banky. S oživujícím trhem nemovitostí a obnoveným růstem jejich cen bude tato položka stále více sledována, když imputované nájemné kvůli vysokému podílu vlastnického bydlení v ČR představuje zhruba 10 % spotřebního koše. Růst skutečně placeného nájemného naopak zpomalil z 1,3 % na 0,3 % meziměsíčně a z 6,8 % na 6,6 % meziročně.
Ve zbytku letošního roku by se měla celková a jádrová inflace pohybovat v rozmezí 2,0-2,5 % y/y. Dalšímu zmírňování meziročního růstu spotřebitelských cen bude bránit nižší srovnávací základna, když druhá polovina loňského roku již byla ve znamení ústupu inflačních tlaků. Tento efekt se bude týkat v podstatě všech skupin spotřebitelských cen. Pro příští rok pak očekáváme pokles inflace pod dvouprocentní cíl centrální banky. Konkrétně odhadujeme, že celková a jádrová inflace klesnou na průměrných 1,7 %. Přispět by k tomu měla utažená měnová politika a stále slabá ekonomika. Významný vliv by pak mělo mít pouze pozvolné oživení spotřebitelských výdajů spojené s jen pomalým obnovováním kupní síly domácností. Poslední slabá data o vývoji spotřebitelské poptávky a mezd tento výhled podle nás potvrzují.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz