ASO ČR (asocr.cz)
Z domova  |  10.09.2024 10:17:58

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence 6. 9. 2024

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli nemoci dorazili automaticky hned první úřední den po ukončení neschopenky. V opačném případě jim hrozily vyřazením z evidence a ztrátou podpory.

Na praktiku tuzemských úřadů práce, které si zákon upravily podle svého, upozornila Kancelář veřejného ochránce práv. Ta úředníky také následně přiměla praxi změnit.

Úřad práce v podstatě sám stanovil lidem zcela novou povinnost. Podle poučení totiž měli přijít na schůzku s úředníkem hned první úřední den poté, co pominuly důvody, proč nezvládli předchozí setkání – například kvůli nemoci, úrazu nebo vyšetření u lékaře. Taková povinnosti ale v zákoně není,“ upozorňuje ombudsman Stanislav Křeček.

Úředníci podle něj neměli lidem o této údajné povinnosti říkat, natož vyžadovat její plnění nebo lidi dokonce trestat vyřazením z evidence uchazečů o zaměstnání.

Podle zákona o zaměstnanosti musí uchazeč o práci s úřadem při zprostředkování zaměstnání spolupracovat. To znamená, že se mimo jiné musí dostavit na smluvenou schůzku ve stanoveném termínu, pokud mu v tom nebrání vážné překážky (jako právě třeba nemoc). Ty musí úředníkům nahlásit stejně tak jako každou další relevantní změnu okolností, tedy například i následné ukončení neschopnosti. Jenže na to mu zákon dává celkem osm dní

„V praxi ale docházelo k absurdní situaci, kdy úřady práce v poučení vyžadovaly, aby lidé na schůzku přišli ještě před tím, než ukončení neschopnosti úřadu oznámili,“ popisuje za kancelář ombudsmana Markéta Bočková.

„Veřejnou službou, kterou vykonává úřad práce, je zprostředkování zaměstnání na trhu práce. A veškerá činnost úřadu by měla vést k tomuto cíli. Schůzka na úřadě práce v nejbližší úřední den po skončení dočasné neschopnosti uchazeče, aniž by úřad práce o takovém setkání věděl předem, i podle soudů popírá samotný smysl spolupráce s nezaměstnaným,“ vysvětluje Křeček.

Kancelář ombudsmana se přibližně pět let nazpátek zabývala hned několika případy, kdy byli uchazeči o práci kvůli této podmínce z evidence vyhozeni. „To pro ně mělo vážné následky: přišli o podporu v nezaměstnanosti a museli si sami platit zdravotní pojištění. Nemohli ani dostat dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení,“ popisuje dále Bočková.

Úřad práce ani ministerstvo práce a sociálních věcí ale tehdy argumenty ombudsmana nepřijaly, ten se proto rozhodl informovat o praktikách úřadů vládu. „Teď už by se po změně poučení podobné případy neměly opakovat,“ dodává Bočková.

  • Zdroj: Peníze.cz
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688