Evropa potřebuje tři Marshallovy plány aneb Draghiho Report v kostce
V 90. letech byla produktivita v západní Evropě zhruba na úrovní USA. Evropu trápí zpomalování růstu již od počátku tohoto století. Po většinu tohoto období bylo zpomalování růstu považováno za nepříjemnost, nikoli však za katastrofu.
Zpomalování probíhalo, ačkoliv nám v některých aspektech foukal vítr do zad. Ale éra rychlého růstu světového obchodu je pryč. Evropa ztratila svého nejdůležitějšího dodavatele energie, Rusko. Evropa z velké části promeškala digitální revoluci a rozdíl v růstu produktivity USA a EU vysvětluje z velké části technologický sektor. K tomu přidejme demografii. Růst nebude růst podpořen rostoucím počtem obyvatel. Naopak, pracovní síla bude klesat o 2 miliony ročně.
Pokud by si EU udržela současné tempo růstu produktivity, tak díky demografii by HDP dlouhodobě stagnovalo. Stagnace je smrt.
Pro digitalizaci a dekarbonizaci ekonomiky a zvýšení naší obranné kapacity bude muset podíl investic v Evropě vzrůst přibližně o 5 procentních bodů HDP na úroveň, která byla naposledy zaznamenána v 60. a 70. letech. To je bezprecedentní: pro srovnání, dodatečné investice poskytnuté Marshallovým plánem v letech 1948-51 činily přibližně 1-2 % HDP ročně.
Report jednoznačně říká, že pokud se Evropa nedokáže stát produktivnější, budeme si muset vybrat. Nebudeme schopni stát se najednou lídrem v oblasti nových technologií, majákem odpovědnosti za klima a nezávislým hráčem na světové scéně. Nebudeme schopni financovat náš sociální model. Budeme muset omezit některé, ne-li všechny naše ambice.
Dále, základními hodnotami Evropy jsou prosperita, rovnost, svoboda, mír a demokracie v udržitelném prostředí. EU existuje proto, aby zajistila, že Evropané budou moci těchto základních práv vždy využívat. Pokud je Evropa nebude moci svým občanům nadále poskytovat - nebo bude muset vyměňovat jedno za druhé - ztratí svůj smysl existence.
Jediným způsobem, jak se s touto výzvou vypořádat, je růst a zvyšování produktivity při zachování našich hodnot rovnosti a sociálního začlenění. Inovace, kapitálový trh, vzdělávání, ceny energií, dekarbonizace a cleantech, bezpečnost, snížení závislostí...
Co stojí v cestě: chybí prioritizace a schopnost exekuovat strategii, je potřeba sladit slova a činy (podpora inovací vs. rostoucí regulace), jednotný trh není jednotný (především kapitálový trh), nejsme schopni využít úspory z rozsahu (např. společné nákupy obranného vybavení), a nejsme schopni upřednostňovat evropské firmy, jako to dělají USA nebo Čína v rámci svých průmyslových politik, máme dlouhý rozhodovací proces...
David Navrátil
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz