Ze světa dvou procent do světa pěti procent? A vzpomínka na Velké uklidnění
Bank of America ukazuje na posun vyspělých zemí z inflačního světa dvou procent k inflačnímu světu pěti procent. Pokud ale nenastane vyloženě návrat k inflačnímu standardu dvaceti let před rokem 2020, spíše bych to dál viděl na „mírně nad dvěma procenty“. U akcií se pak nabízí i scénář, který by byl z hlediska základního fundamentu opakem dvou desetiletí po roce 2000.
Následující graf je informačně hodně bohatý. Hlavní příběh, který v něm Bank of America vyznačuje, se týká přechodu ze „světa dvou procent do světa pěti procent“. Konkrétně vidíme inflaci v zemích G7 (Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, UK a USA). BofA vyznačuje období po roce 2000, které trvalo cca 20 let a pro které byla charakteristická inflace blízko dvěma procentům. Pak BofA vyznačuje posledních pár let s průměrnou inflací na pěti procentech, což by měl být vstup do onoho nového světa.
Zdroj: X
Že by se inflace nyní dlouhodobě usadila u pěti procent je hodně nepravděpodobné. Onen nový svět tak zřejmě trval z pohledu historie dost krátkou dobu. Otázkou podle mne spíše je, zda se vrátí onen standard předchozích dvaceti let, který byl charakterizován znatelnými dezinflačními tlaky. Které si vynucovaly/umožňovaly nastavit monetární politiku do uvolněnosti kvalitativní i kvantitativní. Argumentů, proč by návrat do tohoto světa mohl být reálný, či ne, je řada. Každopádně pokud by nenastal, přijde podle mne spíše scénář „mírně nad dvěma procenty“.
Posun z „mírně pod“ k „mírně nad“ je krátkou vzdáleností, která ale může mít z hlediska monetární politiky velké důsledky – stačí na to, aby centrální banky tíhly místo uvolněnosti k utaženosti. Z hlediska akcií pak bude jako vždy fundamentálně rozhodovat, jaký bude poměr sazeb (či přesněji řečeno výnosů dlouhodobějších dluhopisů) k tempu růstu ekonomiky. A hlavně zisků. Vyšší sazby a výnosy totiž samy o sobě hodnoty akcií tlumí. Ale pokud jsou odrazem vyšších temp nominálního růstu, může celkové prostředí mít ve výsledku opačný efekt.
Nabízí se tak mimo jiné i scénář, který by byl určitým opakem dvou desetiletí po roce 2000 (či zejména jejich druhé půlky). U ní můžeme v principu hovořit o tom, že růst nebyl nijak vysoko, ale sazby a výnosy byly extrémně nízko. Ve výsledku byl tak jejich poměr k růstu pro akcie velmi příznivý. Opak by mohl nastat v tom smyslu, že sazby i výnosy by byly znatelně výše, ale růst díky novým technologiím také. A výsledný poměr zase příznivý. Zbylé kombinace – scénáře jsou zřejmé.
V dnešním grafu si pak můžeme všimnout ještě jedné důležité věci – poklesu volatility inflace, který nastal na počátku osmdesátých let. Jde o jev známý a netýkající se jen inflace. Bývá nazýván Velkým uklidněním a vysvětlován bývá více způsoby. Já tíhnu k tomu, že významnou roli měly změny v monetární politice, respektive v celkovém monetárním nastavení a uvažování. Kombinace „vyšší inflace a volatilita“ na straně jedné a „nižší inflace a volatilita“ na straně druhé pak není zřejmě náhodná.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů